khabargozarisaba.ir
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۵۱۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
در شرایطی که شورای هماهنگی انجمن‌های تجسمی کشور از انتقال موزه هنرهای معاصر به سازمان میراث فرهنگی خبر می‌دهند

در شرایطی که شورای هماهنگی انجمن‌های تجسمی کشور از انتقال موزه هنرهای معاصر به سازمان میراث فرهنگی خبر می‌دهند، مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی اعلام کرد تنها وضعیت اموال این موزه را بررسی می‌کند.

به‌گزارش «صبا»، متشکل از هفت هنرمندان نقاش ایران، هنرمندان مجسمه‌ساز ایران، صنفی طراحان گرافیک ایران، خوشنویسان ایران، عکاسان ایران، هنرمندان سفالگر ایران و تصویرگران ایران طی انتشار بیانیه‌ای نسبت‌به انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده است:

نگرانی هنرمندان از انتقال مدیریت گالری‌ها و حراج‌ها به میراث‌فرهنگی

بر‌اساس خبرهای شنیده شده در برخی از محافل رسمی، باز هم خبری جدی مبنی بر انتقال بی‌سر‌و‌صدای موزه هنرهای معاصر تهران به گوش می‌رسد. هنوز زمان طولانی‌ای از خبر انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به بنیاد رودکی در اسفند‌۹۴ نگذشته که این‌بار خبر انتقال این موزه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منتشر می‌شود. همچنین زمزمه‌هایی مبنی‌بر انتقال مدیریت و نظارت بر گالری‌های هنری، حراج‌ها و دیگر موزه‌های هنری به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شنیده شده که باعث ایجاد نگرانی‌های عمیقی در میان هنرمندان شده است.

پنهان کاری نهادهای فرهنگی دولتی و بی‌اطلاع گذاشتن جامعه هنری از تصمیمات کلان در حوزه فرهنگ و هنر می تواند صدمات جبران‌ناپذیری به بدنه فرهنگی کشور زده و باعث بی‌اعتمادی جامعه هنری به دولت و همچنین موجب ایجاد نابسامانی و کژتابی در روند درست و منطقی مسیر فرهنگی کشور شود.

پرسش اصلی این است: نسبت گنجینه‌ای از میراث فاخر هنری جهان ذیل مجموعه موزه هنرهای معاصر با سازمانی به‌نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چیست؟ که مسئولیت نگهداری از آن را باید به این سازمان سپرد، سازمانی که در نگهداری موزه‌هایش و تشویق مردم به دیدار از میراث تاریخی ایران به شایستگی عمل نکرده است و شبهاتی در حفظ اموال موجود در موزه‌هایش وجود دارد، چگونه می‌تواند به شایستگی از حوزه‌ای که خارج از محدوده‌ شرح وظایف، دانش و تخصص نداشته‌ این سازمان است محافظت و نگهداری کند.

‌موزه هنرهای معاصر تهران به‌عنوان یکی از مراکز مهم هنری و فرهنگی کشور با پیشینه‌ای بیش از 40سال و در برگیرنده گنجینه‌ای بی‌نظیر از هنر مدرن ایران و جهان است. این موزه از قدیمی‌ترین مکان‌های گردهم‌آیی اهالی هنرهای تجسمی به‌شمار می‌رود و با کوشش، دلسوزی، علاقه و حمایت هنرمندان تجسمی کشور این موزه دارای جایگاهی شایسته، مهم، جدی و تاثیرگذار برای رشد و ارائه هنرهای تجسمی کشور در عرصه‌ ملی و بین‌المللی است. از این‌رو تصمیم‌گیری‌های غیر‌کارشناسانه و بدون اطلاع هنرمندان تجسمی کشور و انجمن‌های تخصصی و هنری درباره آینده این موزه مهم بین‌المللی خارج از ضوابط و قواعد مدیریت فرهنگی بوده و هفت‌انجمن تجسمی کشور به‌نمایندگی از جامعه هنری ایران قاطعانه نسبت‌به این تصمیم دولت‌ اعتراض کرده و خواهان پاسخگویی روشن و مستدل مسئولان دولتی به هنرمندان، حقوقدانان، کارشناسان و مردم ایران هستند.

کارگر: حراج یا فروش اموال فرهنگی و تاریخی زیر‌نظر میراث فرهنگی

در همین رابطه خبرگزاری «ایسنا» با محمدرضا کارگر؛ مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی گفت‌وگو کرده است. کارگر با ردِ بحث‌های مطرح شده، این درخواست از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آن را این طور توضیح می‌دهد: صحبتی که مطرح شده هیچ ربطی به سازمان میراث فرهنگی ندارد، این سازمان اصلا چنین قصدی ندارد. ما حتی موزه‌های خودمان را هم واگذار می‌کنیم.

او با‌اشاره به ارسال یک نامه به میراث فرهنگی، مبنی بر این‌که اداره اموال میراث فرهنگی نسبت‌به اموال تاریخی رسیدگی کند، ادامه می‌دهد: از‌نظر قانونی اداره کل اموال تاریخی و فرهنگی در کشور وجود دارد و آن اداره کل موزه‌ها واموال فرهنگی و تاریخی کشور زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی بیان می‌کند: بنابراین وزارت اقتصاد و دارایی از ما می‌خواهد که نسبت‌به اموال مکان‌های دیگر مانند موزه‌ی هنرهای معاصر هم نظر داشته باشیم و مانند دیگر موزه‌ها، وضعیت اموال آن موزه را نیز بررسی کنیم، اما بحث واگذاری یک موزه به نهادی مانند میراث‌فرهنگی اصلا وجود ندارد.

مدیر اداره‌کل موزه‌ها و اموال فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر این‌که چون بحث اموال تاریخی فرهنگی کشور مطرح است، میراث فرهنگی باید به آن‌ها نظارت کند، ادامه می‌دهد: این یک بحث است که اکنون در شورای فرهنگی دولت در‌حال بررسی است، مجوزها در حدودی که اموال تاریخی محسوب می‌شوند، باید توسط میراث‌فرهنگی نظارت شوند.

کارگر انجام این اقدام را مربوط به آیین‌نامه اموال دولتی می‌داند و تاکید می‌کند: خروج، حراج یا فروش اموال فرهنگی و تاریخی باید با نظر میراث فرهنگی باشد. در همان آیین‌نامه یک‌بند وجود دارد که آثار معاصر از این موضوع استثنا هستند، بنابراین اکنون در‌حال بررسی حد و مرزها در این زمینه هستند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: