khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۵۰۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰
خسرو معصومی در نشست خبری فیلم «كار كثيف»:
جلسه پرسش و پاسخ فیلم «كار كثيف» در پردیس ملت برگزار شد.
به گزارش صبا، نشست فيلم «كار كثيف» با حضور خسرو معصومي، حسين زندباف، بهروز شهامت، غزل معصومي، سيامك نيازي، پدرام شريفي، الهام نامي، پيام احمدي نيا و  سام ولي پور در سالن پرديس سينما گالري ملت برگزار شد. 

حسين زندباف درباره همكاري با خسرو معصومي گفت: ما يك مقطع خيلي دوري با آقاي معصومي كار کرده بوديم و از آنجا قاپ ايشان را دزديدم ! كار با ايشان ما را ياد زمان هاي خيلي دور انداخت.

پدرام شريفي نيز درباره علت همكاري در اين فيلم گفت: يكي از بهترين اتفاقات دوران كاري من و تجربه درجه يكي بود. اميدوارم  در آينده نيز اين همكاري ادامه داشته باشد.

الهام نامي نیز درباره تجربه كاري خود گفت: به نظرم بازيگري كه يك بار تجربه با خسرو معصومي نداشته باشد اتفاق مهمي را از دست داده. من زودتر از عوامل ديگر اين فيلمنامه را خواندم . اين یک شانس براي من بود . از زماني كه فيلمنامه  را خواندم و كار كليد خورد به كاراكتر اين فيلم فكر كردم .به نظرم خيلي به آن شخصيت نزديك شده بودم.

 خبرنگار شبکه تی وی پلاس در مورد دیالوگی در فیلم که می‌گوید از زمانی که روحانی روی کار آمده فشارها کمتر شده، آیا این متلک بود؟ سوال دوم دیالوگ‌ها زیاد بود و تدوین کند، آیا این مسئله سبب نشده بود که فیلم خسته کننده به نظر بیاید؟

معصومی در پاسخ گفت: من دوران احمدی‌نژاد و روحانی را مقایسه کردم. احمدی‌نژاد برای جمهوری اسلامی فاجعه است. از دوست جوانی که از هر نظر شرایط دارد می‌پرسم چرا ازدواج نمی کنی؟ او شرایط اجتماع را دلیل این اتفاق می‌داند. بازنشسته‌ها هم درگیر هستند. نمی‌دانم چرا کانون کارگردانان برای ما هنرمندان کاری نمی‌کند؟ پس همه ما گرفتاریم و با سختی فیلم می‌سازیم و به این فشارها باید در فیلم‌های‌مان به این مشکلات اشاره کنیم

زمانی که فیلمنامه را می‌نوشتم و داستانش را تعریف کردم، می‌گفتند بی‌خیال شو. داستان پسری که عرق می‌فروشد ممیزی است. من گفتم اسم فیلم را «کار کثیف» می‌گذارم و می‌دانم می‌توان نمایش‌اش داد.

زندباف در مورد ریتم تدوین گفت: ریتم در فیلمنامه شکل می‌گیرد و در تدوین فقط آنچه نوشته شده ارائه می‌شود. کارگردانی دو صفحه دیالوگ را با یک پلان می‌گیرد، یکی دیگر با چند پلان. این کات شدن‌ها می‌تواند ریتم دیگری به کار بدهد.

گبرلو در مورد زمان فیلم پرسید و معصومی پاسخ داد: من در ایام جشنواره این روزها در خانه بودم و دخترم کارها را دید.  بعد با زندباف حرف زدیم و یک ربع از فیلم را کم کردیم و بخش‌هایی را که به فیلم ضربه نمی‌زند، حذف کردیم. فکر کنم به این صورت دیگر خسته کننده نباشد.  الان فیلم را به 112 دقیقه رسانده‌ایم.

خبرنگار دیگری در ادامه پرسید: شما با پیمان یزدانیان موسیقی کار می‌کردید و چرا این بار این اتفاق نیفتاد؟ سوال دوم در کار قبلی به الهام نامی اطمینان کردید و اینجا نقش پررنگ‌تری به او دادید،چرا به بهارکاشانی اعتماد نکردید که نقش پررنگ‌تری بدهید؟ معصومی گفت: بهار خودش موافق نبود و سرمایه‌گذارم. الهام نامی هم عالی بود و من در کار او را تحت استرس گذاشتم ،ولی نتیجه داد . همه می‌گویند او در کار عالی ظاهر شده است. در مورد موسیقی هم به نظرم پیمان یزدانیان از بهترین‌های سازندگان موسیقی متن است. در شانگهای کسی از من حتی شماره پیمان یزدانیان را گرفت و بعد از آن کلی با خارجی‌ها کار کرد.او از حرفه‌ای ترین موسیقی دانان کشور است.

خبرنگار دیگری گفت: ظاهر و لباس پدرام شریفی شبیه کارهای قبلی اوست آیا فکر نمی‌کنید می‌توانستید تغییری ایجاد کنید؟ سوال دوم: فکر نمی‌کنید با همین تایم جدید باز هم کار خسته کننده باشد؟

معصومی گفت: این سینمای ما ست. من «سالوادور...»ساز نیستم. سینماگران خارجی دیگر هم سینمای خودشان را دارند. تماشاگر با تماشاگر فرق دارد و وظیفه ما فقط پول در آوردن نیست و باید تماشاگر تربیت کنیم.

پدرام شریفی گفت: شبیه فیلم بادیگارد که نیستم. من قطعا شبیه آن فیلم نیستم. آنجا بادیگارد بودم و اینجا عرق می‌فروشم و کلا نقش‌هایم فرق دارد!

خبرنگار دیگری در ادامه پرسید: در مورد پایان فیلم توضیح دهید که چرا این طور تمامش کردید؟ سوال دوم: خرس چرا اکران نمی‌شود؟

معصومی گفت:  من دوست دارم  روحانی با دین فیلم من عذاب وجدان بگیرد!  نمی‌خواهم در مورد موضوعات حاشیه‌ای حرف بزنم، ولی باید بدانیم بیکاری ساده نیست.  من می خواستم با این فیلم و این پایان در مورد این فاجعه اجتماعی حرف بزنم. در مورد فیلم خرس هم اولین باری که شورای نمایش فیلم را دید پروانه گرفت که به جشنواره آمد. آقای سجادی چوب لای چرخ گذاشت و اجازه نداد کارم پیش برود. طلاب حتی خرس را دیدند و آنها هم گفتند هرکس مخالف است بگویید ما با آنها حرف بزنیم.  از من می‌پرسند فیلم ضد جنگ است و من می گویم مگر شما طرفدار جنگ هستید؟ من حق دارم از تنفر خودم از جنگ صحبت کنم. امام فرمودند جنگ نعمت است. ایثار و فداکاری بود که امام گفتند جنگ، فرهنگ مقدسی است وگرنه آدمکشی در هیچ دینی پسندیده نیست. خرس در خارج اکران شد و در جشنواره‌های زیادی جایزه برد، ولی واقعیت این است نمی‌دانم چرا برای «خرس» کسی قدمی برنمی‌دارد. از منتقدان می‌خواهم در نقدهای شان در مورد این مسئله صحبت کنند تا کمی به فکر فیلم من هم باشند. 

خبرنگار دیگری در ادامه گفت: چرا در فیلم هیچ کس لهجه شمالی نداشت؟ معصومی گفت: در مورد لهجه هم من بدم می‌آید که در فیلم کسی با لهجه حرف بزند. ادای لهجه جایی در آوردن را اصلا دوست ندارم. رضا ناجی جایزه‌هایی که گرفت، برای لهجه‌اش که نبود، او خوب بازی کرد. این اهمیت دادن به لهجه‌ها مربوط به سینمای ما بود و آن طرف دنیا کسی به این مسائل کاری ندارد.

 معصومی در مورد تمام شدن فیلم با یک حادثه هم توضیح داد: یک فیلمساز ترکی در آلمان است به اسم آتارکین. فیلمی به اسم المیرا دارد که کل فیلم عنصرش براساس تصادف است. با این حال فیلمش را که دیدم کاملا برایم قابل باور بود. در مجموع این نوع نگاه من است و من غافلگیری آخر فیلم را دوست دارم.

آنتونیا شرکا در ادامه گفت: من فیلم را دوست داشتم و بااینکه طولانی بود همه چیزش متعادل بود، البته اگر آخرش با حادثه تمام نمی‌شد، تاثیرگذاری بیشتری داشت. اگر این حادثه رخ نمی‌داد و شوکی وارد نمی‌شد و ختم کلامی نبود، بهتر می‌شد. در این باره توضیح دهید.

معصومی گفت: من باید خیلی ابله باشم که بگویم این حادثه نتیجه کار مرد خانواده بوده است.  می‌گویم همه چیز به دلیل شرایط جامعه است. ما در جامعه اخلاق‌مدار زندگی می‌کنیم و باید بدانیم همسایه بغل ما گرسنه است. عده‌ای در جامعه می‌دزدند و عده دیگری سختی می‌کشند.  می‌خواستم تاثیر این مشکل بر زندگی ها را نشان دهم. به هرحال باید روزی مشکلات ما حل شود.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: