khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 17
کد خبر: ۵۰۷۸۵
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
«جشنواره موسیقی ملل» استرالیا، اواخر بهمن ماه سال جاری با اجرای موسیقی کردی توسط همنوازان «سرو» آغاز می شود.
به گزارش صبا،سالار ایوبی سرپرست، آهنگساز و نوازنده این گروه،  عنوان کرد:  دومین حضور گروه موسیقی «سرو» در «جشنواره موسیقی ملل» استرالیا، 26 الی 29 بهمن ماه 1396 (15 الی 18 فوریه 2018) رقم خواهد خورد و همراه با گروه های شرکت کننده ای که از اقصی نقاط دنیا حضور دارند، در افتتاحیه این رویداد که روز ویژه ای به شمار می آید و تنها مجموعه های خاصی آثارشان را ارائه می کنند، به اجرای رپرتواری از قطعات کُردی پرداخته و پس از آن در 16، 17 و 18 فوریه نیز، اجراهای دیگری را تقدیم مخاطبان خواهیم کرد.

وی افزود: این فستیوال میزبان موزیسین های مطرح و سرشناسی از سراسر جهان و استرالیاست که از آن میان می توانم به بیکر بوی-baker boy و لیو-leo خواننده بسیار مشهور و پر مخاطب استرالیایی اشاره کنم که آنها نیز در افتتاحیه به هنرنمایی می پردازند و  16و 17 و 18 فوریه، اجراهای ما در بخش خیابانی رقم خواهد خورد.

ایوبی با اشاره به رپرتواری انتخابی برای اجرای مجموعه شان ادامه داد: همان گونه که اشاره کردم، ما قطعاتی از موسیقی فولکلور کُردی را برای این اجراها آماده ساخته ایم که تنظیم آنها را بنده به عهده داشته ام. سعی شده است در تنظیم این قطعات یا در حد فاصل بین آنها، اشاره ای به موسیقی ردیفی صورت گیرد و از رِنگ هایی که در ردیف های موسیقی ایرانی وجود دارد استفاده شود.بنابراین با این رویکرد، هم موسیقی دستگاهی و ردیفی خود را معرفی کرده ایم و هم شور و نشاط موسیقی کُردی را به مخاطب رسانده ایم. «شمامه»، «لرزان»، «آ مینه» و «رِنگ شهر آشوب» قطعاتی اصلی برای این اجرا هستند، اما جز آن فضایی را به گونه ای مهیا ساخته ایم که در آن میان بداهه نوازی هایی هم از جانب دوستان همراه ارائه گردد و اینگونه از توانایی و خلاقیت این هنرمندان در عرصه بداهه نوازی نیز بهره برده باشیم.

سرپرست، تنظیم کننده، آواز خوان و نوازنده عود گروه، در معرفی دیگر اعضای مجموعه گفت:  وحیده عیسایی نوازندگی قانون، سوگل میرزایی نوازندگی تار، منصور آزاد فکر کمانچه و نازنین رنج پور نوازندگی دف را بر عهده دارند. لازم به ذکر می دانم که با گروه موسیقی «سرو»، در شرف ضبط و تولید آلبومی هستیم با عنوان «زماون» که کُردیِ واژه عروسی است. این آلبوم همان طور که از نامش پیداست، شامل قطعات فولکلور کُردی است که سابق بر این با ارکسترهای محلی اجرا می شده اند اما طی سالیان زیادی با تکثیر و تکرار موسیقی الکترونیک، به فراموشی سپرده شد. بخشی از این کار ضبط شده است و ادامه آن را انشالله پس از فستیوال «موسیقی ملل» به انجام می رسانیم.»

 گروه موسیقی «سرو» سال گذشته نیز در افتتاحیه فستیوال «موسیقی ملل» و در بخش مهمانان ویژه، اجرایی را با همراهی ارکستر ملی چین روی صحنه برد که بازتاب داشت.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: