khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - 2019 June 26
کد خبر: ۵۰۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
عباس کریمی‌عباسی- معاون سردبیر

هر سال جشنواره فیلم فجر به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد سینمایی سال، شور و شوقی نوستالژیک به سینما و رسانه می‌بخشد و در این دهه اتفاقات خوب و بدی می‌افتد که در پایان از آن‌ها خاطراتی شیرین باقی می‌ماند.

یکی از مهم‌ترین برکات این جشنواره در این ده روزی که گاه به دلایلی کم‌اهمیت اما جالب توجه، شگفت‌‌انگیز می‌شود، همنشینی اهالی سینما و مدیران سینمایی و اهالی رسانه و تبادل‌نظرات و اطلاع از اوضاع همدیگر است که موجب همدلی بیشتر از سویی و درک متقابل در همکاری از سوی دیگر می‌شود؛ اتفاقی که امسال به‌شدت کم‌رنگ شده و با شیوه جدیدی که در آن تعداد فیلم‌های نمایش‌دهنده به نصف تقلیل پیدا کرده، فرصت دیدار نیز به نیم رسیده است. از این‌رو فرصت بحث و تبادل و گفت‌وگو نیز به‌شدت کاهش پیدا کرده و جشنواره فقط محلی برای دیدن فیلم‌های بخش مسابقه شده است. این که این رویکرد در کل به نفع سینمای ایران است یا نه، موضوعی است که در چند سال آینده مشخص خواهد شد.

باید توجه داشت که جشنواره، محل عرضه است. نمایش فیلم، ظهور و طلوع استعدادها و حتی سقوط و غروب برخی سینماگرانی که می‌شناسیم در همین جشنواره‌‌ها مشخص می‌شود و رسانه‌‌ها نقش مهمی برای اطلاع‌رسانی در زمینه این فراز و فرودها دارند تا مردم و به‌ویژه سینمادوستان با رغبت و اطلاعات و هیجان بیشتری به سینماها در طول سال روی آورند. به نظر می‌رسد محدودیت‌های مکانی و زمانی امسال در زمینه تولید مطالب جشنواره فیلم فجر در رسانه‌‌ها تاثیر گذاشته است و شور و شوق کمتری را نسبت به سال‌های گذشته در سینمای رسانه شاهد هستیم، هر چند این موضوع در سینماهای مردمی روال عادی سال‌های گذشته را دارد.

باید توجه داشت که سینما نه‌تنها جمیع هنرهای قبلی و حتی بعدی خود است، خود رسانه‌ای عینی و بیرونی است که ادامه حیاتش به اطلاع‌رسانی صحیح و تبلیغات غیرمستقیم در قالب متن‌‌های مطبوعاتی بستگی دارد و در این زمینه بهتر است مسئولان کانال‌های ارتباطی بین خود و سینماگران با رسانه را افزایش و بسط دهند نه این که کانال‌های خودجوش را نیز محدود کنند.

فیلم فجر برای سینمادوستان ده روز شگفت‌‌انگیز و نوستالژیک است که در تغییر سیاست‌های آن باید چندبعدی اندیشید و چندوجهی عمل کرد تا جذابیت‌های مدام خود را به‌صورت مداوم داشته باشد.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: