khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۵۰۲۷۱
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
بررسی قسمت‌های مختلف سری شکارچی هیولا
به‌عقیده بسیاری از گیمرها و منتقدان، سری Monster Hunterیکی از مشهورترین و محبوب‌ترین سری بازی‌های ژانر نقش‌آفرینی فانتزی است.

به‌عقیده بسیاری از گیمرها و منتقدان، سری Monster Hunterیکی از مشهورترین و محبوب‌ترین سری بازی‌های ژانر نقش‌آفرینی فانتزی است. اولین قسمت این بازی که در سال‌2004 و برای کنسول‌PS2عرضه شد، به‌سرعت بدل به یکی از مشهورترین سری بازی‌های قرن جدید گشت و به‌سرعت راه خود را به دیگر کنسول‌ها باز کرد. با‌وجود دریافت نمرات بالا و تمجید منتقدان غربی از این‌سری اما مخاطبان غربی اقبال چندانی نسبت‌به این عنوان ندارند و سری‌Monster Hunter بیش از هرجای دنیا در ژاپن به‌شدت پرطرفدار است. در 14سالی که از عرضه نخستین قسمت این‌سری می‌گذرد، تاکنون 40میلیون نسخه از این‌سری بازی فروخته شده است و برهمین اساس می‌توان گفت Monster Hunter یکی از‌ خوش‌ساخت‌ترین سری بازی‌های تاریخ و پرطرفدار در نیم‌کره شرقی است. به مناسبت عرضه جدیدترین قسمت این‌سری با نام Monster Hunter World که از‌قضا موفق شد متوسط نمره شگفت انگیز‌91 را در سایت متاکریتیک دریافت کند، تصمیم گرفتیم به‌معرفی مختصر قسمت‌های مختلف این سری بپردازیم.

Monster Hunter 2004 (M1)

اولین قسمت‌سری که در سال‌2004 برای PS2 عرضه شد به‌سرعت توانست تبدیل به یکی از عناوین موفق این کنسول گردد به‌نحوی که پس‌از چند سال نسخه ریمستر شده آن نیز برای PSP عرضه گشت. با این‌که بخش اعظم بازی را می‌توان به‌صورت تک‌نفره انجام داد اما سازندگان بخش اعظم محتویات بازی را در بخش آنلاین قرار داده‌اند. وقتی‌که بازی را آفلاین تجربه کنید، بسیاری از هیولاها برایتان قابل‌دسترسی نخواهند بود و از سوی دیگر جوایزی که از شکار آن‌ها به‌دست می‌آورید بسیار محدود است. با این‌حال مهم ترین مزیت بخش آنلاین بازی این بود که با پیشروی در رتبه شکارچیان می‌توانستید داستان بازی را دنبال کنید. هسته اصلی گیم‌پلی از سال‌2004 که قسمت نخست عرضه شد تاکنون تغییر نکرده است. گیمرها در نقش شکارچی باید از مردم عادی ماموریت دریافت کرده و به شکار هیولاهای مختلف بپردازند. سیستم لوت کردن و کسب جایزه یکی از بخش‌های اصلی و جذاب بازی است که قسمت عمده‌ای از آن با لوت کردن اجساد هیولاها به‌دست می‌آید. لذا گیم‌پلی عمیق و گرافیک خوب این بازی باعث شدند تا Monster Hunter سنگ‌بنای یکی از مشهورترین سری بازی‌های قرن جدید را پایه‌گذاری کند.

Monster Hunter 2 2006(M2)

محبوبیت قسمت‌نخست در ژاپن در حدی بود که کپکام تصمیم گرفت قسمت‌دوم را تنها برای بازار ژاپن بسازد. این قسمت نه‌تنها بازی انحصاری یک کنسول بود، بلکه بازی انحصاری یک‌کشور نیز محسوب می‌شد تا این‌که در سال‌2014 نسخه مخصوص IOS آن منتشر شد. با این که قسمت‌دوم به‌صورت رسمی در خارج از ژاپن عرضه نشد اما کپکام نسخه‌ای تغییر یافته و نسبتا محدودتر از این‌عنوان را در سال‌2007 به‌صورت جهانی و برای کنسول‌های دستی و با‌نام Monster Hunter Freedom 2 منتشر کرد.

Monster Hunter Tri (3) 2009(M3)

قسمت‌سوم Monster Hunter اولین‌قسمت در سری بود که نه‌تنها بازی انحصاری سونی نبود، بلکه به‌هیچ‌عنوان برای کنسول‌های این کمپانی نیز عرضه نشد. این قسمت در سال‌2009 برای Wiiدر ژاپن و یک‌سال پس از آن به‌صورت جهانی منتشر گشت. گیم‌پلی بازی نیز دقیقا همانند قسمت‌های قبلی است و کاراکتر اصلی که عضو انجمن شکارچیان هیولاست از سوی مردم روستای موگا مامور می‌شود تا یک هیولای عظیم‌الجثه را شکار کند. گرافیک بازی به‌طبع عرضه انحصاری آن برای کنسول Wii چندان دلنواز نیست و برهمین اساس سازندگان تلاش کردند بیش از هر چیز گیم‌پلی بازی را گسترش دهند. اقبال به‌سوی این بازی به‌قدری زیاد بود که کپکام در سال‌2013 نسخه‌نهایی قسمت‌سوم را با‌نام Monster Hunter Tri Ultimateرا برای 3DS و Wii U منتشر کند. تفاوت اصلی نسخه نهایی با نسخه معمولی، افزوده شدن مبارزات زیر دریا به گیم‌پلی بود که از عمق نسبتا خوبی هم برخوردار است. بدین‌صورت که گیمرها می‌توانند در زیر آب از تمام امکانات جنگی خود از کمان گرفته تا شمشیر استفاده کنند.

(M4) Monster Hunter 4

قسمت‌چهارم هم به رسم همیشگی کپکام، نخست در ژاپن عرضه شد و پس از گذشت دو سال و در سال‌2015 به‌صورت جهانی عرضه شد. این اولین‌بار در دوران حیات‌سری Monster Hunter بود که یکی از قسمت‌های شماره دار و اصلی سری به‌صورت انحصاری برای یک کنسول دستی عرضه می‌شد. این‌بار هم گیمرها باید با در کنترل گرفتن یک شکارچی تازه وارد، به‌مبارزه با هیولاهای مختلف بپردازند. بزرگ‌ترین نقطه‌قوت این قسمت و به‌طور‌کلی سری Monster Hunter، تشویق گیمرها به گشت‌و‌گذار در محیط‌های گسترده و متنوع بازی و لوت کردن هیولاها است. کاری که پس از گذشت ده‌ها ساعت هم خسته‌کننده و تکراری نمی‌شود. قسمت‌چهارم تنها در دو‌روز نخست عرضه موفق شد به‌فروش 1.8‌میلیون نسخه‌ای دست یابد که آماری بسیار خیره‌کننده است. منتقدان نیز استقبال خوبی از این بازی کردند و Monster Hunter 4 موفق به دریافت متوسط نمره‌87 شد.

Monster Hunter Generation 2015(M5)

موفقیت قسمت‌چهارم روی 3DS به‌حدی بود که کپکام تصمیم گرفت قسمت بعدی آن را هم به‌صورت انحصاری برای 3DS عرضه کند. بزرگترین تفاوت این قسمت افزوده شدن حملات ویژه و سیستم مبارزه جدید به آن است که از قضا با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. این بازی با نام Monster Hunter X در ژاپن عرضه شد و در سال‌2017 نیز نسخه تکمیل شده آن با نام Monster Hunter XX برای کنسول نینتندو سوییچ تایید شد. فروش دو‌روز نخست این قسمت به‌ 1.5‌میلیون نسخه رسید که با‌وجود کاهش 300هزار نسخه‌ای نسبت‌به قسمت قبلی، باز‌هم آمار بسیار خوبی است.

Monster Hunter World 2018(M6)

جدیدترین قسمت این‌سری در ماه‌جاری برای PS4، XBOX ONE و کامپیوترهای شخصی عرضه خواهد شد و به‌نظر می‌رسد طرفداران سری برای خرید سریع آن صف‌های طولانی در مقابل فروشگاه‌ها بکشند. گرافیک بازی به‌شدت خیره کننده و زیباست، وقتی گرافیک را در‌کنار گیم‌پلی جذاب آن می‌گذارید با یک‌عنوان بسیار خوش‌ساخت سروکار خواهید داشت. قبل از تجربه بازی لازم است یک یا چند‌روز خود را خالی بگذارید، زیرا قرار است در دنیای آن غرق شوید، سخن نهایی هم این است که به‌گفته سازندگان بهتر است به هیچ‌عنوان این بازی را با شکم‌خالی انجام ندهید، زیرا خوراکی‌های خوشمزه در بازی انتظارتان را می‌کشند.


دانیال کریمی‌طار

ارسال به دوستان
برچسب ها: بازی ، صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: