khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 22
کد خبر: ۴۹۵۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
رئیس‌کانون تخصصی تعزیه استان فارس اعلام کرد: مبلغ دو‌میلیارد و صد‌میلیون تومان ردیف بودجه‌ای برای ساخت نخستین فرهنگسرای تعزیه ایران در شیراز در‌نظر گرفته شده است.

رئیس‌کانون تخصصی تعزیه استان فارس اعلام کرد: مبلغ دو‌میلیارد و صد‌میلیون تومان ردیف بودجه‌ای برای ساخت نخستین فرهنگسرای تعزیه ایران در شیراز در‌نظر گرفته شده است.

به‌گزارش «صبا»، تعزیه‌گردان‌های استان فارس با بهزاد مریدی؛ مدیرکل اداره ارشاد اسلامی این استان در دفتر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نشستی برگزار کردند.

فعالیت هنرکده تعزیه در قالب کانون تخصصی

حسن فهندژ؛ یکی از پیشکسوتان تعزیه و بنیان‌گذار کانون تعزیه استان فارس در این نشست اعلام کرد: این کانون تلاش می‌کند به‌عنوان هنرکده تعزیه و کلیه آیین‌های سنتی مانند صلوات‌خوانی، کبوترخوانی، شاهنامه‌خوانی، نقالی و... به فعالیت بپردازد. انسجام و پیشرفت هنر تعزیه هدف اساسی کانون است. پس از هفت‌سال پیگیری، زمینی به‌وسعت دوهزار متر به این کانون تخصیص یافت.

تاسیس دانشکده هنرهای آیینی با مجوز وزارت علوم در شیراز

سپس عبدالصمد فهندژسعدی؛ رئیس کانون تخصصی تعزیه استان فارس قدمت این نهاد را نزدیک چهار‌سال عنوان کرد و گفت: این کانون برای نخستین‌بار با‌همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و دبیرخانه کانون‌های مساجد دارای شماره ثبت شد تا تعزیه از رونق بیشتری برخوردار شود.

رئیس کانون تخصصی تعزیه استان فارس درباره برنامه‌های این کانون برای فراهم کردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری اجرای هنر تعزیه، گفت: برای سال‌97 به‌دنبال این هستیم که نخستین فرهنگسرای تعزیه را در شیراز بنا کنیم. از دوره‌سوم شورای اسلامی شهر شیراز دوهزار متر زمین در ضلع‌شرقی آرامگاه سعدی با همکاری شهرداری منطقه کلنگ‌زنی شد و قصد داریم با همکاری شورای پنجم و شهرداری سال آینده اجرای ساختمان را آغاز کنیم. در سال جاری مبلغ دو‌میلیارد و صد‌میلیون تومان ردیف بودجه‌ای برای این منظور در‌نظر گرفته شد.

وی به معرفی بخش‌های در‌نظر گرفته شده در نخستین فرهنگسرای تعزیه ایران در شیراز پرداخت و گفت: در این ساختمان، شش‌کلاس، یک‌باب کتابخانه آیینی، آشپزخانه‌ای ویژه پخت نذری‌های مذهبی، موزه تعزیه، سالن کنفرانس ساخته می‌شود. همچنین سالنی با گنجایش 2500‌نفر برای فرهنگسرای تعزیه فارس در‌نظر گرفته‌ایم که با‌توجه به فضا، این امکان را دارد تا سه‌هزار نفر برای تکیه و نمایش‌های آیینی افزایش یابد.

فهندژسعدی در عین‌حال تاسیس دانشکده هنرهای آیینی با مجوز وزارت علوم در شیراز را از برنامه‌ دیگر کانون تعزیه استان فارس عنوان کرد و افزود: در این دانشکده رشته‌هایی نظیر روحوضی‌خوانی، صلوات‌خوانی، نقالی، شاهنامه‌خوانی، تعزیه‌گردانی، کبوترخوانی و... تدریس خواهد شد.

وی درخصوص دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم یادآور شد: اساسنامه جدیدی بدین منظور طراحی شده که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مسیر تصویب قرار می‌گیرد. هدف کانون تخصصی تعزیه استان فارس این است که هنر یادشده از نظر آواز، رنگ‌ها، اجراها، سلاح‌ها، لباس‌ها و اصیل بودن آن بر اساس نسخه‌های به‌جامانده در طول تاریخ در استان مورد تاکید قرار گیرد.

رئیس کانون تخصصی تعزیه استان فارس در پاسخ به این پرسش که برای ثبت ملی آیین‌های سنتی و مذهبی چه اقدامی از سوی کانون تعزیه فارس انجام پذیرفته، اعلام کرد: برای ثبت کبوترخوانی به‌نام شیراز که خاستگاه آن به‌شمار می‌رود؛ من و استاد حیدرپورفرد در این زمینه فعالیت داریم که با نبود مکان مناسب هنوز اقدامی انجام نگرفته است، زیرا برای کبوترخوانی نیاز به مکانی جهت نگهداری کبوترهای تعلیم دیده است.

وی در‌خصوص این هنر آیینی افزود: در کبوترخوانی داستان توسط کبوترخوان آماده می‌شود و با تعلیم و پرورش کبوتر به‌اجرای تعزیه پرداخته می‌شود. با‌وجود کبوترخانه آستان مقدس شاهچراغ(ع) می‌شود جهت زنده نگه داشتن این هنر آیینی اقدام شایسته‌ای انجام داد.

خاستگاه تعزیه شیراز است

علیرضا حیدرپورفرد یکی از تعزیه‌گردانان قدیمی فارس در این نشست، گفت: نزدیک به سه‌سال است که کانون تعزیه استان فارس فعالیت دارد و بر آیین‌های متفاوت مذهبی و مراسم تعزیه تکیه دارد. برای به‌ثبت رساندن اساسنامه کانون با بهزاد مریدی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دیداری داشتیم که بر تصویب اساسنامه این کانون و به سرانجام رسیدن آن تاکید شد.

حیدرپورفرد که پیشینه طولانی در تعزیه فارس دارد با اعلام این‌که هنر یادشده یکی از سنت‌ها و آیین‌های مذهبی است، گفت: بر‌اساس اسناد و نسخه‌های تعزیه‌خوانی موجود ثابت شده که هیچ کجای ایران به‌اندازه شیراز دارای قدمت در هنر تعزیه نیست. خاستگاه این هنر در شیراز است.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: