khabargozarisaba.ir
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 15
کد خبر: ۴۹۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
در جلسه پرسش و پاسخ سی ششمین جشنواره تئاتر فجر عنوان شد:
جلسه پرسش و پاسخ سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجربا حضور قائم مقام و مقتدی مدیر بخش مرور آثار جشنواره برگزار شد.
به گزارش صبا، با نزدیک شدن به برگزاری سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، جلسه پرسش و پاسخ این فستیوال با حضور اصغر دشتی قائم مقام جشنواره و مقتدی مدیر بخش مرور آثار جشنواره در سالن کنفرانس تئاترشهر برگزار شد.
اَبَک روابط عمومی جشنواره در ابتدای این جلسه گفت: جشنواره سی و ششم یک سری سیاست محتوایی داشته که توسط فرهاد مهندس پور و سایر دوستان در نظر گرفته شده و به استراتژی محتوایی و تاکتیک اجرایی تبدیل شده است. این جلسه نشست رسانه ای جشنواره تئاتر فجر نیست و جلسه پرسش و پاسخ است که به سئوالات جزئی خبرنگاران پاسخ داده شود. سئوالات تاکتیکی مربوط به مدل های امسال که طراحی و اجرا شده در این جلسه بررسی می شود تا جلسه نشست رسانه ای با حضور فرهاد مهندس پور تحت شعاع سئوال های جزیی قرار نگیرد.
دشتی در ادامه نشست گفت: مکانیزم دبیرخانه تلاش کرده تغییراتی ایجاد کند که خانم مقتدی گزارشی از بخش مرور تئاتر تهران و شهرستان و برگزیده های استان ها ارائه می دهد.
مقتدی مدیر بخش مرور نیز گفت: امسال در بخش مرور آثار تهران تغییرات صورت گرفته، دعوت از ۷۰ نفر کارشناس برای بررسی انتخاب آثار از حوزه های مختلف مرتبط با تئاتر، آمار و درصدی را آقای دشتی توضیح می دهند. در مرحله اول ما با ۱۲۰ نفر تماس گرفتیم تعدادی یا به دلایل شخصی یا آشنا نبودن با روند فرصت همکاری ایجاد نشد و در نهایت ۷۰ نفر قبول زحمت کردن که از روی اثاری که در طول سال به سالن های تئاتری مراجعه کردند و ۱۲۷ اثری که در قسمت مرور تهران درخواست داده بودند، کارشناسی کنند.
وی ادامه داد: از ۱۲۷ اثری که درخواست دادند، یک تعدادی از آثار هم که دعوت به کار شدن، کارهایی هستند که به حد نصاب برای دیده شدن کارشناسان نرسیدند و آنها فیلم آثار را دیدند. ما طبیعتا سراغ عزیزانی رفتیم که درصد آماری مان تغییر نکند.
این اتفاق در بخش مرور هم افتاد و در نهایت میانگین آمار گرفته شد. در بخش مرور شهرستان علی رغم تمایل مهندس پور که دیدن خود آثار را به صورت زنده الویت قرار می دهند، بنا بر مشکلات کماکان به فیلم ها مراجعه کردیم. در بخش برگزیده های استانی هم این طور است که با دو گروه داوری متفاوت هم بررسی شدند. در بخش مرور شهرستان ۳ نفر و استانی ۵ نفر آثار را کارشناسی کردند. نهایتا خروجی به نتایجی رسید که در جدول اولیه اسامی وجود دارد.
دشتی افزود: مکانیزمی را طراحی و اجرا کردیم که یک پژوهش کوچکی باشد که آیندگان با جامعه آماری، بعدها هم سراغ این مکانیزم بروند. قطعا بی ایراد نیست و بعد از اعلام آمار می بینید چه ویژگی هایی داشته است.
دفترچه ای با ۱۲۷ اثر که عکس از اجرا و شناسنامه کار است و ۷ ستاره هم زیر شناسنامه است و یک کادری که کارشناس در آن توضیح بنویسد و امتیاز دهد. سیاست کلان اجرای زنده الویت دارد تا دیدن فیلم های آثار. در رابطه با بخش تهران موفق شدیم اجراهای زنده را ببینیم. این دفترچه برای ۷۰ نفر ارسال شد و مجموع ۱۵۵۰ رای گرفته شد که به تفکیک اجرای عموم و آثاری که فیلم شان دیده شده ۸۶% از طریق اجرای زنده رای داده و آثاری که زیر ۷ نفر از کارشناسان دیدند فیلم کارها بوده که از نظر آماری ۱۳ % است. رشدمان در دیدن اجرای زنده بالا بوده است.
وی گفت: اگر بخواهیم سراغ مرحله بعد برویم، کارشناسان ۷۰ نفره ما آثار را دیدند که به ترتیب ۳۰ اثر در اجرای عموم دیده شده و 11 نفر از ۷۰ نفر  این تعداد را دیدند. کارشناسانی که بین ۲۰ تا ۳۰ اثر را دیدند ۱۲ نفر بودند. کارشناسانی که بین ۱۵ تا ۲۰  اثر را دیدند ۱۷ نفر بودند. کارشناسانی که بین ۱۰ تا ۱۵ اثر را دیدند ۲۳ نفر بوند. کارشناسانی که ۷ تا ۱۰ اجرا را دیدند ۵ نفر بودند. از مجموع ۷۰ نفر کارشناس دو نفر زیر ۷ کار را دیده بودند. آنها از طریق فیلم آمارشان را به بالای ۱۰ کار دیده شده،  رساندند. در نتیجه از ۷۰ نفر ۶۷ نفر بالای 10 کار را زنده دیدند.
تفکیک گروه کارشناسی 70 نفره هم بنا بر تخصص و گرایش شان اعلام می کنم: نویسنده و مترجم ۸ نفر،  کارگردانان ۸ نفر،  بازیگران ۸ نفر،  طراحان صحنه، لباس، نور، گریم و گرافیک ۱۰ نفر، موسیقی ۴ نفر، منتقدین ۸ نفر، مدیران سالن های تئاتری ۵ نفر، عکسان تئاتری ۲ نفر، اساتید دانشگاه ها ۷ نفر، دانشجویان هنر ۵ نفر،  هنرمندان  دیگر  رشته ها ۳ نفر، تماشاگران دائمی تئاتر ۳ نفر و چهره های سیاسی ۲ نفر.
نکته جالب بعدی این است که این کارشناسان این تعداد رای ای را که دادند به لحاظ جعرافیایی هم تفکیک کرده ایم: تئاتر شهر ۳۹۵ رای، ایرانشهر ۱۹۱ رای، مولوی ۱۸۶ رای، پالیز ۱۵۰ نفر، تئاتر مستقل ۱۰۰ رای، انتظامی ۹۱ رای، باران ۵۹ رای،  سنگلج ۵۵ رای،  کنش معاصر ۴۴ رای، اداره تئاتر ۴۱ رای،  خاوران ۳۶ رای، نیاوران ۱۶ رای، حوزه هنری ۱۶ رای، محراب ۱۹ رای، امارت روبرو ۱۹ رای، مکتب تهران ۱۹ رای.
سی اثر برگزیده در لیست پذیرفته شده های آثار تفکیک: 7 اثر از  تئاترشهر، ایرانشهر ۶ اثر، مولوی ۵  اثر، مستقل۴ اثر، سنگلج یک اثر، پالیز دو اثر، باران، کنش معاصر و انتظامی هر کدام یک اثر در این قسمت هستند. در قسمت مسابقه یک درصد معقولی بین آثار تهران و شهرستان است؛ آثار شهرستان در بخش صحنه ای ۳۲ اثر است که ۲۲ اثر در بخش های مسابقه هستند و از مجموع آثار تهران۳۴ اثر از ۵۶ اثر انتخاب شدند.
دشتی در پایان به تنوع و حال و هوای جشنواره امسال اشاره کرد و افزود: آثار بدون تردید امسال  با تنوع بسیار بالایی از لحاظ گونه، سلیقه و نسل های مختلف تئاتری حضور دارند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: