khabargozarisaba.ir
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 14
کد خبر: ۴۹۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
لی‌لا سلمانی- دبیر تلویزیون

از ابتدای کار، سیما و سینمای ایران مثل دوقلوهای سیامی بودند؛ تا این‌که طی چند سال اخیر اختلالاتی در روند هم‌افزایی آن‌ها به وجود آمد و این خطوط گسل، در جشنواره سی‌وششم فجر از هر زمان دیگری بازتر شد. حجت‌اله ایوبی که آن روزها رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد بود و بهروز افخمی در جایگاه مجری برنامه سینمایی «هفت»، در یک فینال گلادیاتوری روبه‌روی هم نشستند و روی آنتن زنده تلویزیون یکدیگر را به استعفا از سمت‌ها و جایگاهشان دعوت کردند و البته دامنه‌ این اتفاقات تا روی سن جشنواره و هنگامی که وحید جلیلوند برای «بدون تاریخ بدون امضاء» سیمرغ می‌گرفت هم کشیده شد.
اما امروز هیچ‌کدام از آن گلادیاتورها در جایگاه سابقشان نیستند و مدیریت جدید سازمان سینمایی به‌طور کلی قصد دارد تا دل اهالی سینما و آن‌ها که در فصول قبلی دلخور شده بودند را بیشتر به دست بیاورد و از آن طرف تلویزیون هم به این پیش‌قدمی دوستانه‌ سینما چراغ سبز نشان داده است. امسال پس از مدت‌ها شبکه خبر سیما مراسم رونمایی از پوستر جشنواره فجر را به‌طور زنده پخش کرد و این یکی از علامت‌های غافلگیرکننده‌ای بود که نشان از روزهای خوب، بین تلویزیون و سینما می‌‌داد. این بده‌بستان تا زمان اعلام اسامی فیلم‌های پذیرفته‌شده در بخش مسابقه فجر هم ادامه پیدا کرد و ابراهیم داروغه‌زاده روی آنتن تلویزیون آمد تا لیست بیست‌وپنج‌تایی فجر سی‌وششم را از شبکه شش(خبر) اعلام کند.
البته امسال تلویزیون برخلاف خیلی از سنوات گذشته، فیلمی در مدیوم سینما تولید نکرده تا در فجر شرکت بدهد اما همین شاید بیشتر از آن‌که نشانه‌ای منفی باشد، باعث بی‌طرفی بیشتر تلویزیون در قبال جشنواره فجر می‌شود.
در پیوند با همین روند رو به بهبودی، سری چهارم از برنامه سینمایی «هفت» قرار است از دی‌ماه روی آنتن برود، که یعنی تلویزیون همزمان با جشنواره فجر برنامه‌ای خبری-تحلیلی خواهد داشت، مثل سال‌های قبل، با این تفاوت که شاید امسال بادها با مسیر کشتی موافق بوزند و تلویزیون بتواند استقبال خوبی از فستیوال فیلم فجر داشته باشد.
امسال سینمای ایران هم در جشنواره‌ای که ویترین سالیانه آن است، نسبت به خیلی از دوره‌های دیگر دست‌پر‌تر ظاهر شده و فیلم‌هایی برای شرکت در این رویداد فرهنگی نام‌نویسی کردند و منتخب شدند که بدون نیاز به تعریف و تمجیدهای دورغین قابل تحسین‌اند. این وضعیت کار تلویزیون را برای تعامل مثبت با سینما راحت‌تر می‌کند چون اولا برای یک رویارویی مثبت با جشنواره فجر، دیگر احتیاج نیست که ضعف‌ها عمدا نادیده گرفته شوند و ثانیا پوشش خبری و تحلیلی چنین جشنواره‌ای از طرف مخاطبان تلویزیون هم با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد و همین انگیزه‌های تعامل را در مدیران و دست‌اندرکاران سیما بالا می‌برد.
به هرحال تلویزیون یکی از قطعات اصلی پازل سینماست و البته عکس این قضیه هم در مورد سینما صدق می‌کند. باید امید داشت که نمای این پازل دوباره ترمیم شود و باز در هوای روزهای خوب هنر ایرانی تنفس کنیم.

ارسال به دوستان
برچسب ها: یادداشت ، تلویزیون ، صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: