khabargozarisaba.ir
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 25
کد خبر: ۴۸۹۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
امیر سحرخیز:
معتقدم باید بخشی از این بودجه صرف ایجاد زیرساخت مناسب در حوزه انیمیشن شود که از آن جمله می‌توان به تجهیز و راه‌اندازی استودیوها اشاره کرد.

امیر سحرخیز؛ رئیس هیات‌مدیره صنف انیمیشن، تاکید کرد بهتر است 15میلیارد که در لایحه بودجه برای انیمیشن در نظر گرفته شده صرف زیرساخت‌ها شود زیرا با این بودجه نمی‌توان تولید انبوه داشت.

امیر سحرخیز؛ رئیس هیات‌مدیره صنف انیمیشن، درباره اختصاص بودجه 15میلیاردوصدمیلیون تومانی در سال97 برای صنعتی‌شدن انیمیشن گفت: در سال94 نیز بودجه‌ای چهارمیلیارد تومانی برای انیمیشن در نظر گرفته شده بود که این بودجه برای تولید 9 فیلم انیمیشن و مجموعه تلویزیونی اختصاص داده شد که بعید می‌دانم این آثار تا امروز تولید شده باشد.

وی با ابراز خرسندی از این‌که چنین افزایش بودجه‌ای برای انیمیشن دیده شده است، ادامه داد: مسئله مهمی است که در لایحه بودجه، انیمیشن دیده شده است و این دیده شدن به‌صورت تفکیک‌شده و با افزایش بودجه همراه است. همچنین در بند مجزای لایحه بودجه آمده است که بودجه 15میلیاردتومانی برای کمک به صنعتی شدن انیمیشن در نظر گرفته می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره صنف انیمیشن توضیح داد: مسئله این است که پیش از این نیز چنین بودجه‌هایی به انیمیشن اختصاص داده شده، اما راه به جایی نبرده است. برای به نتیجه رسیدن بودجه‌ای که برای صنعتی شدن انیمیشن در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌گیرد تنها یک راه وجود دارد و آن هم تولید انبوه انیمیشن است؛ زیرا صنعتی شدن وابسته به تولید انبوه است.

وی با اشاره به این‌که بیشتر تولیدات در نهادهای متولی به آثار کوتاه منتهی می‌شود، بیان کرد: بخشی از نهادهایی که متولی تولید انیمیشن در وزارت ارشاد هستند به تولید انبوه انیمیشن نمی‌پردازند و بیشتر دست به تولید آثار کوتاه می‌زنند که در این زمینه هم موفق هستند اما اگر قرار باشد این بودجه 15میلیارد تومانی صرف تولید انیمیشن‌های سینمایی شود شاید تنها بتوان سه اثر تولید کرد که این تعداد کمکی به صنعتی شدن انیمیشن در کشورمان نمی‌کند.

این انیماتور ادامه داد: من هیچ تصوری ندارم که وزارت ارشاد این بودجه را در کدام یک از نهادهای خود صرف تولید انیمیشن می‌کند زیرا در حال حاضر هیچ متولی دولتی برای سیاست‌گذاری و تولید انیمیشن وجود ندارد.

سحرخیز در پایان گفت: معتقدم باید بخشی از این بودجه صرف ایجاد زیرساخت مناسب در حوزه انیمیشن شود که از آن جمله می‌توان به تجهیز و راه‌اندازی استودیوها اشاره کرد. مسئله دیگر این است که بودجه‌‌هایی از این دست معمولا روی کاغذ می‌آیند اما تبدیل به پول نمی‌شوند. به هر حال امیدوارم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هرچه سریع‌تر برنامه خود برای صنعتی شدن انیمیشن را ارائه دهد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: