khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 22
کد خبر: ۴۸۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد:
سعید باستانی؛ضمن اعلام این نکته که صنعت چاپ باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود، درباره واسپاری صنعت چاپ به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت توضیح داد.

سعید باستانی؛ سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، ضمن اعلام این نکته که صنعت چاپ باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود، درباره واسپاری صنعت چاپ به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت توضیح داد.

 سعید باستانی؛ سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت صنعت چاپ، گفت: اگرچه مالیات بر ارزش‌افزوده نوعی سیاست‌گذاری کلان در رویدادهای اقتصادی کشور است و هدف اصلی آن محدود کردن یا گسترش یک محصول، کالا یا خدمات است اما از آن‌جایی که صنعت چاپ، برای دیگر صنایع به‌خصوص حوزه فرهنگ، یک صنعت مادر و فراگیر است باید، در زمره معافیت از مالیات بر ارزش‌افزوده قرار گیرد.

باستانی با اشاره به چرایی دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده توضیح داد:‌ اما در یک‌سری کارها باید در مالیات بر ارزش‌افزوده کاهش داشته باشیم که یکی از آن حوزه‌ها مقوله فرهنگ است از آن‌جایی‌که می‌خواهیم فرهنگ در حوزه‌های مختلف بسط و گسترش پیدا کند، معتقدم نباید مالیات بر ارزش‌افزوده بگیریم.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در مقوله فرهنگ باید ابتدا حلقه فرهنگ تعریف شود،‌ گفت: در بحث کتاب‌خوانی از مواد اولیه شامل کاغذ و مرکب تا لیتوگرافی، ماشین‌آلات چاپ، صحافی و کتاب‌فروشی تمام این زنجیره باید از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف باشد و نمی‌توانیم بگوییم کاغذ، چاپخانه‌دار یا کتاب‌فروش را از مالیات معاف نمی‌کنیم، در غیر این صورت سیاست‌گذاری در حوزه فرهنگ و کتاب‌خوانی معنی ندارد.

باستانی یادآور شد: به‌دلیل پیوستگی و همبستگی صنعت چاپ با حوزه کتاب و نشر، معتقد هستم که فعالان این حوزه نیز باید از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف باشند و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با این رویکرد از حوزه چاپ حمایت می‌کند و در جلسات و نشست‌هایی که با دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه داریم،‌ تلاش می‌کنیم اقدامات لازم در این زمینه را دنبال کنیم.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی همچنین به موضوع واسپاری بخش سخت‌افزاری صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: در نشست‌های مختلفی که به‌صورت مستمر با فعالان و نمایندگان دو وزارتخانه مرتبط با صنعت چاپ برگزار شد، قرار بر این شد که بعد از واسپاری برخی خدمات در این حوزه، در مرحله دوم صنعت چاپ کم‌کم از ارشاد جدا شود و به‌صورت کامل به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت ملحق شود.

باستانی با اشاره به اقدامات پیش روی کمیسیون صنایع در این زمینه توضیح داد:‌ در یکی دو هفته آینده جلسه‌ای برگزار می‌شود و روش کاری جدا شدن صنعت چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌صورت کامل تحویل دولت می‌شود تا در این زمینه دو وزارتخانه مرتبط با فعالیت‌های پیش روی خود آشنا شوند.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که درصورت نهایی شدن این موضوع، فقط نظارت بر محتوا بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، گفت:‌ زمانی که چاپ به‌عنوان یک صنعت شناخته شود، پیگیری مشکلات و خواسته‌های اصناف ازطریق کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود، همچنین اقداماتی که در حوزه وام و تسهیلات بانکی انجام می‌دهند نیز مطابق شرایط وزارت صنعت خواهد شد.

باستانی همچنین درباره اختصاص بودجه به صنعت چاپ،‌گفت: با صنعتی شدن چاپ هر بودجه‌ای که به صنایع تعلق بگیرد به چاپ هم اعطا می‌شود و هدف ما این است که وقتی به‌عنوان یک صنعت به چاپ نگاه کردیم فعالان این حوزه بتوانند از مزایای صنایع دیگر بهره‌مند شود. در سال گذشته حدود 17هزارمیلیارد تومان تسهیلات به حوزه صنعت پرداخت شد اما فعالان چاپ کشور نتوانستند هیچ مبلغی بگیرند چون به‌عنوان یک صنعت در قانون تعریف نشده‌اند و جایگاه صنعتی نداشتند،‌ در صورتی که صنعت چاپ زیرمجموعه وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت قرارگیرد چاپ از تمام مواهب حوزه صنعت بهره‌مند خواهد شد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: