khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 22
کد خبر: ۴۸۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
نمایشگاه «برای نجات کودکان» که در گالری پردیس سینمایی ملت برپا شده است تا چهارم دی‌ماه تمدید شد.

به‌گزارش «صبا»، «برای نجات کودکان» عنوان نمایشگاهی است که از‌سوی جمعی از هنرمندان و مجموعه‌داران برای ساخت قرنطینه (مرکز بازپروری) برای کودکان دارای بیماری نقص ایمنی اولیه از ۱۰‌آذرماه در گالری پردیس سینمایی ملت برپا شده است که در این نمایشگاه بیش‌از 100اثر نقاشی و مجسمه از سه‌نسل از هنرمندان تجسمی کشور به‌نمایش درآمده است. عواید حاصل‌از این نمایشگاه برای ساخت این مرکز پزشکی کودکان در منطقه گلستانک کرج هزینه خواهد شد.

تنها اثری که در اختیار داشتم را به نمایشگاه بخشیدم

محمد احصایی؛ پیشکسوت هنر نقاشی‌خط و گرافیک حضور هنرمندان در نمایشگاه «برای نجات کودکان»را یک اقدام قابل‌تحسین خواند و گفت: کسانی‌که مشغله هنری دارند، از جایگاه بهتری برای استفاده از فطرت انسانی در راستای عاطفه انسانی برخوردارند. برگزاری نمایشگاه «برای نجات کودکان» اقدامی خیر و قابل‌توجه است. این همتی که هنرمندان و هنر‌دوستان برای اجرای کارهای خیریه به‌کار می‌برند واقعا قابل‌ستایش است و من از اجرای آن بسیار خوشحالم.

او درباره اثری که به نمایشگاه‌ اهدا کرده است، توضیح داد: این اثر نیز از سری کارهایی است که من درباره کلمه مقدس لااله الا الله انجام داده‌ام. این اثر تنها کاری بود که من در کلکسیون خودم داشتم، اما نتوانستم که آن را برای کار خیرخواهانه و خوبی چون نمایشگاه «برای نجات کودکان» ارائه نکنم.

او حضور هنرمندان عرصه مختلف هنرهای تجسمی، سینما و تلویزیون را در این نمایشگاه مثبت خواند و گفت: هنرمندان عرصه‌های مختلف به‌خصوص سینما و تلویزیون و تئاتر افراد عزیزی برای مردم کشور ما هستند لذا از این‌که می‌بینم آن‌ها توفیق حضور و بازدید از کارهای تجسمی را پیدا می‌کنند بسیار خوشحالم، زیرا معتقدم دنبال‌کردن کارهای هنری در روحیه همه افراد تأثیرات بسیار مثبت و خوبی دارد.

احصایی تأکید کرد: در هر کشوری تعلیم و تربیت ساختار زندگی یک ملت را شکل می‌دهد لذا هنرمندان به‌عنوان کسانی‌که در این ساختار قرار دارند، از درجه اهمیت بالایی برخوردارند. درست است که هنرمندان در راستای شغل خود فعالیت می‌کنند، اما یقینا این تلاش هنرمندان بر بطن جامعه و تعالی بخشیدن به یک ملت مؤثر است. لذا من بسیار خوشحالم که هنرمندان با ایجاد موج‌های مختلفی چون نمایشگاه «برای نجات کودکان» حوزه حضور خود را گسترش می‌دهند.

احصایی هنرمندان را عناصر مؤثری در جامعه دانست و بیان کرد: بدیهی است که هنرمندان در عرصه هنر تأثیرگذار هستند اما این تأثیرگذاری به‌صورت واضح در بخش‌های فرهنگی و حتی اجتماعی قابل‌لمس است. البته امیدوارم که چنین اقدامات و تلاش‌هایی از سوی تمام اقشار جامعه جدی گرفته شود و هرروز شاهد گسترش چنین نمایشگاه‌ها و اقدامات خیرخواهانه‌ای باشیم زیرا در این صورت یقینا جامعه بهتر و آرمانی‌تری خواهیم داشت.

دو تابلو 40ساله را به نمایشگاه اهدا کردم

حسین محجوبی؛ نقاش پیشکسوت، برگزاری نمایشگاه «برای نجات کودکان» را اقدامی در‌خور تحسین خواند و در این‌باره گفت: به‌طور حتم اقدامات خیرخواهانه و انسان‌دوستانه باعث رشد جامعه می‌شود لذا من نیز به‌عنوان یک هنرمند از برگزاری چنین نمایشگاهی بسیار خوشحالم.

او هنرمندان را گروه تاثیرگذاری در جلب اعتماد اکثر جامعه برای حمایت از افراد آسیب‌پذیر دانست و بیان کرد: فرهنگ‌سازی قطعا یکی‌از نتایج مثبت حرکت‌های انسان دوستانه‌ای چون نمایشگاه «برای نجات کودکان» است چراکه هنرمندان با‌حضور خود می‌توانند همیاری اقشار مختلف جامعه را نیز جلب کنند. هر‌چه در جامعه امروز شاهد کارهای اجتماعی و خیرخواهانه بیشتری باشیم، سرزمین متعالی‌تری خواهیم داشت؛ زیرا در چنین جامعه‌ای افراد به‌دنبال رفع مشکلات یک‌دیگر هستند به همین‌خاطر من اقدام خیرخواهانه نمایشگاه «برای نجات کودکان» را ستایش می‌کنم.

این هنرمند نقاش درباره ارائه دو اثر خود به نمایشگاه «برای نجات کودکان» گفت: این آثار مربوط به بیش از ۴۰‌سال پیش و از مجموعه اسب و درخت من هستند. موضوع اصلی این تابلوها کاری است که انسان با طبیعت انجام داده است، زیرا انسان به‌عنوان اشرف مخلوقات به‌جای سوق دادن دنیا به سمت‌وسوی بهتر آن را به نابودی کشانده است.

محجوبی با‌اشاره به رشد فقر در جامعه مدرن امروزی گفت: نتیجه اقدامات انسانی امروز رشد فقر در سراسر دنیاست لذا در این میان وظیفه هنر و هنرمندان است که وارد عمل شوند و قدمی برای بهبودی این مسیر بردارند. فرهنگ‌سازی یک الزام برای دنیای امروز است. فرهنگ‌سازی باید همواره در جهت بهبود جهان پیش‌رو باشد به این معنا که نباید آن را صرفا در یک عرصه خیریه محدود کنیم لذا درک یک‌دیگر و تلاش برای بهبود زندگی سایرین نیز باید در لیست فرهنگ‌سازی‌ها قرار گیرد. همه انسان‌ها به‌نوعی نیازمند کمک و ارائه خدمات انسانی هستند لذا در این دنیای فانی کسی نمی‌تواند خود را بی‌نیاز بداند اما در این ‌بین به‌نظر من یادآوری این نقص‌ها وظیفه هنرمندان است. زیرا هنر می‌تواند با روح فاخر خود این نقص‌ها را به‌شکلی ظریف و انسانی به تصویر بکشد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: