khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۴۸۶۳۴
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
مراسم گرامیداشت شب یلدا با حضور بالغ بر 20 سفير خارجى مقيم تهران و رؤساى شبكه انجمن هاى دوستى با ساير كشورها در کاخ نیاوران برگزار شد.
به گزارش صبا، این مراسم با همكارى شبكه انجمن هاى دوستى و كاخ نياوران برگزار شد كه دعوت شبكه انجمن هاى دوستى از سفرا و حضور آنها به عنوان ناظرين اين مراسم مى تواند بستر ساز ثبت جهانى اين جشن به عنوان يك آيين ايرانى باشد .  
محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در جشن گرامیداشت یلدا در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران گفت: یلدا یکی از سنت‌های زیبا و ماندگار ایرانی است که البته کشورهای حوزه نوروز نیز این شب را گرامی می‌دارند و این میراث ناملموس در سال ۱۳۸۷ در ایران ثبت ملی شده است.
او افزود: این پرونده در سال ۲۰۱۵ از سوی ایران در سایت یونسکو قرار داده شده و فراخوان آن برای پیوستن کشورهای مختلف ازجمله کشورهای حوزه نوروز اعلام شده است و آمادگی داریم که این پرونده را به‌صورت مشترک در یونسکو به ثبت برسانیم.
سيد رحمت الله رئوف مدیر مجموعه فرهنگى تاريخى نیاوران در این مراسم گفت: سعی کردیم سنت یلدا را زنده نگه داریم ، سنتی که ریشه در کودکی های ما دارد. امیدوارم که شب خوبی داشته باشید.
محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نیز در این مراسم گفت: باسلام و شادباش، از اینکه این توفیق را دارم  در خدمت مهمانانی از کشورهای دوست باشم ، خوشحالم و ‌به نمایندگی شورای شهر امیدوارم این شب طولانی که به نوعی شروع سپیدی است، برایشان خوب باشد.
اجرای برنامه موسیقی توسط کریستف رضاعی، قصه خوانی، صحبت های محیط طباطبایی درباره تهران و ....از بخش های این مراسم بود.
ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: