khabargozarisaba.ir
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 15
کد خبر: ۴۷۱۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
بازار سرد انیمیشن سال 2017 ادامه دارد؛
امسال برعکس سال گذشته، شاهد انیمیشن‌های متوسط زیادی بودیم و کمتر اثر درخور توجهی به اکران در آمده است.

امسال برعکس سال گذشته، شاهد انیمیشن‌های متوسط زیادی بودیم و کمتر اثر درخور توجهی به اکران در آمده است. فروش بازار انیمیشن حتی به نسبت سال گذشته افت زیادی داشته و موارد انگشت شماری بوده که بتواند به فروش بسیار موفقی دست پیدا کند. یکی از اتفاقات عجیبی که امسال درباره پدیده انیمیشن رخ داد، اکران آثاری است که اصلا در حد و اندازه پرده سینما نبودند و بهتر بود که در بازار ویدئویی عرضه می‌شدند، چراکه نه کیفیت تصویری مناسب داشتند و نه محتوای جالب توجهی که بتواند در گیشه به موفقیت دست پیدا کند. در بین دنباله‌های سینمایی، سال 2017 عناوین انیمیشنی کمی ساخته شد که وامدار قسمت‌های قبلی خود باشد و اکثرا با ip‌های جدید روبه‌رو بودیم.

«شغل فندقی 2» در همین رده آثار قرار می‌گیرد و دنباله ضعیفی از یک اثر ضعیف که چند سال پیش به اکران درآمد، محسوب می‌شود! اساسا ساخته شدن قسمت دوم این انیمیشن یک علامت سوال بزرگ است چراکه پدر این اثر، یعنی قسمت نخست آن نه فروش بسیار جالبی داشت (فروشی معادل 120میلیون دلار در قبال بودجه 45میلیون دلاری) و نه از دیدگاه منتقدان خوش درخشید و از همه مهم‌تر، پتانسیلی برای ادامه آن در پایان قسمت نخست به چشم نمی‌‌خورد.

سازنده این عنوان استودیویی به نام «TOON BOX » است که در کارنامه هنری خود هم آثار متوسطی در زمینه انیمیشن دارد و به نظر می‌رسد باید فکر تازه‌ای برای آثار خودش کند چراکه در این بازار گرم انیمیشن، رقبای قدر و بسیار بهتری وجود دارد که سطح توقع مخاطبان، چه کودک و چه بزرگسال را در زمینه آثار انیمیشن بالا برده است. انیمیشن «شغل فندقی 2» مطمئنا پایانی برای این فرنچایز لااقل بر پرده سینماهاست چراکه فروش جهانی آن در حد و اندازه بودجه ساخت آن بوده و سود چندانی به جیب استودیو وارد نکرده است. شاید تغییر سیاست ساخت عناوینی مثل شغل فندقی و آوردن چنین مواردی به قاب تلویزیون به جای سینما، بتواند هم محبوبیت آن را بالاتر ببرد و هم این‌که در دنیای تلویزیون موفق ظاهر شود.

مدت زمان نسبتا زیادی از اکران قسمت اول گذشته و دلیل این همه تاخیر و وقفه برای ساخت قسمت دوم کمی عجیب به نظر می‌رسد، در تفکر اول این پندار به‌وجود می‌آید که شاید این وقفه برای ساخت محصولی با کیفیت‌تر از نسخه اول بوده و سطح توقع از آن بالا می‌رود، ولی بعد از دیدن قسمت دوم متوجه می‌شوید که زهی خیال باطل، چرا که قسمت دوم به مراتب از قسمت اول ضعیف‌تر است. این قانون نانوشته هالیوودی که برای اکثر آثار سینمایی تولید شده در آن به چشم می‌خورد (بد بودن قسمت‌های بعدی یک سری نسبت به قسمت اول) در این‌جا هم خودش را به وضوح نشان می‌دهد.

اگر یادتان مانده باشد در قسمت قبل بعد از کلی اتفاقات و ماجراهای زیاد بین سنجاب‌های قهرمان نخستین فیلم و آدم دزدها، آن‌ها توانستند در فروشگاه آجیل فروشی این دزدان که مقر اصلی آن‌ها بود، سکنی گزینند و در آن‌جا با گونی‌های مختلف آجیل زندگی کنند و به نظر می‌رسید که قرار بود به‌خوبی و خوشی تا ابد در کنار منبع لایزال غذایی‌شان به زندگی ادامه دهند. ولی ماجرای قسمت دوم درست چندماه بعد از پایان‌‌بندی قسمت قبلی شروع می‌شود و نشان می‌دهد که این خوشی و زندگی مفرح همیشگی نیست. آن‌ها در حال حاضر (یعنی فقط چند دقیقه ابتدایی این اثر) در این انباری به‌خوبی و خوشی زندگی می‌کنند و دائم برای خودشان مهمانی می‌گیرند. گونی‌های عظیم فندق و آجیل سرتاسر این انبار بزرگ است و منبع غذایی نامحدود آن‌ها باعث تنبلی و تن‌پروری این عده شده است. فقط آندی همسر آقای سارلی، سنجاب بنفش قهرمان كه کماکان به بچه‌ها درس زندگی در طبیعت یاد می‌دهد، توسط همه مسخره می‌شود چراکه هیچ‌کس فکر بازگشت به طبیعت را ندارد. در همین دقايق آغازین، انبار آتش گرفته و منفجر می‌شود و تمامی حیوانات مجبور به بازگشت به پارک جنگلی که در آن زندگی می‌کردند، می‌شوند. مشکل این‌جاست که هیچ کدام عرضه پیدا کردن غذا را ندارند و همه از رهبرشان سارلی انتظاريافتن غذا دارند. از آن‌سو، شهردار پلیدی نيز داریم که به‌خاطر مقاصد خود، قصد تخریب این پارک جنگلی را دارد. آن‌ها هم باید از محل زندگی خود حفاظت کنند و هم این‌که در طبیعت زنده بمانند!

همان‌طور که از خلاصه داستان قسمت جدید برمی‌آید با یک فیلمنامه به شدت تکراری و کلیشه‌ای روبه‌رو هستیم که پیش از این بارها در عناوین مختلف ساخته شده و تنها تفاوت این‌جاست که این بار کاراکترها سنجاب هستند و نه مثلا راکون‌ها و یا هر موجود دیگر. اما اگر تمامی این سنجاب‌ها با وجودی که قدرت تکلم دارند و می‌توانند حرف بزنند را در یک طرف ترازو قرار دهیم و «اسکرات»، تنها سنجاب سری «عصر یخبندان» را در سمت دیگر، بازهم وزنه به سمت اسکرات پایین می‌رود چراکه کل انیمیشن «شغل فندقی 2» حتی به اندازه یک اپیزود چند دقیقه‌ای پیرامون اسکرات و فندق دوست داشتنی‌‌اش، بامزه و جالب از آب در نیامده است.

فیلمنامه ضعیف این اثر شامل شوخی‌ها و جوک‌های لوس و سطحی می‌شود که برای هیچ‌کس جز بچه‌های خیلی کوچک جذابیت ندارد و بزرگ‌ترهایی که همراه با آنان مشغول به تماشای انیمیشن هستند را به قهقهرای بی‌حوصلگی سوق خواهد داد. حتی لااقل خبری از شوخی‌های اسلپ استیکی و اکشن نیست تا بلکه کمی هیجان وارد قضیه بشود.

درمورد مسائل فنی‌تر انیمیشن و کیفیت بافت‌ها و به‌طور کلی گرافیک این اثر نیز باید اذعان داشت که مدل‌سازی‌ها و سایه زنی‌ها بسیار ساده و ابتدایی هستند و دربرابر آثار جدید استودیوهای هالیوودی حرفی برای گفتن ندارند. البته تجربه نشان داده و ثابت کرده است که این المان لزوما به خوب بودن یک انیمیشن کمک نمی‌‌کند و بسیاری از عناوین با سطح گرافیکی پایین‌تر و حتی دنیای دو بعدی خود می‌توانند یک اثر درخور توجه را عرضه کنند و مشکل اصلی نیز به همان مورد اول، فیلمنامه بسیار ضعیف آن، برمی‌گردد. شدت ضعف این مورد به حدی است که با وجود زمان کوتاه «شغل فندقی 2» (تنها 80دقیقه) بازهم در آخرین دقیقا حوصله مخاطب سر می‌رود و بیشتر به نظر می‌آید که سوژه اصلی قصه به درد یک اپیزود تلویزیونی و مدت زمان مخصوص به آن می‌خورد و نه یک اثر سینمایی.

کاراکترهای فراموش‌شدنی ازجمله شخصیت‌های منفی و مثبت، از دیگر ضعف‌های داستانی «شغل فندقی 2» به شمار می‌رود. دلیل بد بودن شهردار و کارهای شیطانی او به‌درستی مشخص نیست و شما نمی‌توانید آن‌گونه که باید و شاید از این شخصیت منفی بدتان بیاید!

صداپیشگان در نسخه اصلی نتوانستند از عهده کار خود بر بیایند و با وجود نشانه‌هایی بسیار ظریف و کوتاه به موزیکال شدن «شغل فندقی 2» درست مثل نسخه اول هیچ خبری از آواز نیست و شاید بهتر باشد استودیوی تون باکس درباره این مسئله تجدید نظر کند، چراکه شاید در آن صورت بتواند از از تباهی آن جلوگیری کند. همان طور که گفته شد صداپیشگان مجموعه کار خود را به‌درستی ایفا نکرده‌اند و جز یکی دو تن از آن‌ها که البته جزو شخصیت‌های اصلی نيز نیستند، بقیه هیچ مایه‌ای برای کار خود نگذاشته‌اند! درست متوجه شدید صداهای فرعی در انیمیشن«شغل فندقی 2» بهتر از کاراکترهای اصلی از آب در آمده‌اند، به‌عنوان مثال جکی چان، ستاره هنرهای رزمی تازه‌ترین و معروف‌ترین گوینده این گروه است که پیش از این نيز در انیمیشن‌های «پاندای کونگ‌فو کار» صداپیشگی را به بهترین نحو انجام داده است و به‌تازگی در انیمیشن «لگونینجاگو» هم صدایش را به کاراکترها انیمیشنی قرض داده است. او در نقش رهبر موش‌های سفید محله چینی‌ها صداپیشگی می‌کند که با صدای شیرین و جالبش توانسته این شخصیت را به تنها شخصیت به یاد ماندنی قسمت دوم تبدیل کند. گویا جکی چان با بالا رفتن سنش تصمیم گرفته به‌طور جدی‌تر وارد حرفه صداپیشگی شود و از قضا کار خودش را هم به‌خوبی در این صنعت انجام می‌دهد. در ضمن جف دانهام، استندآپ کمدین معروف آمریکایی که به اجراهای همزمان با عروسک‌های دست ساز خود شهرت دارد، صدای زیبا و خنده‌دارش را به یکی از شخصیت‌های فرعی قرض داده و در چند دقیقه حضور خودش در طول انیمیشن توانسته بار کمدی آن را تمام و کمال به دوش بکشد.

شاید از تنها نکات مثبتی که بتوان از «شغل فندقی 2» گفت، این باشد که این انیمیشن شايد برای بچه‌های پنج تا هفت ساله جذاب باشد! چراکه حیوانات سخنگو و شوخی‌های سطحی و بچه‌گانه و رنگ آمیزی تند و متنوع، همه از المان‌هایی هستند که برای این قشر سنی جذاب به نظر می‌رسند. در ضمن، مفاهیمی چون دوستی و همکاری با یکدیگر و... در بطن داستان وجود دارد که برای کوچک‌ترها آموزنده است.آرش پارساپور

ارسال به دوستان
برچسب ها: سینمای جهان ، صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: