khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
کد خبر: ۴۶۸۸۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۲
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به ضرورت تهدیدزدایی در فضای مجازی از ایجاد امنیت در این فضا به عنوان یکی از مهمترین اولویت ها یاد کرد.
حجت الاسلام سید مهدی خاموشی در حاشیه دیدار از یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال درباره میزان تحقق انتظارات رهبر معظم انقلاب در زمینه فضای مجازی گفت: اولین نکته مهم در فضای مجازی عبارت است از سواد رسانه‌ای و در مرحله دوم باید به شناسایی حوزه تاثیر بپردازیم.

وی با اشاره به نقش حوزه تاثیر فضای مجازی در زندگی بشر گفت: به عنوان نمونه ترابری در درون شهر با اتوبوس و تاکسی انجام می شود ولی نرم افزاری به نام اسنپ با یک طراحی جدید ارائه شد تا هر خودرویی ضمن انتقال مسافر، بتواند ارزان سازی در حوزه تجارت و خدمات داشته باشد. یعنی از یک طرف اعضای بسیاری را جذب خود کرد و از طرف دیگر برای تسهیل در رفت و آمد درون شهری از فضای مجازی بهره گرفت.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: تاکید ما در فضای مجازی بر سرعت، دقت و حجم در داده هاست که همین سه مساله امکانات بسیاری را برای بشر فراهم می کند.

وی اضافه کرد: سرعت زیاد به عنوان شتاب دهنده و همچنین حجم داده نیز بسیار تاثیرگذار است. مثلاً اگر قصد خرید کالایی را از یک بازار داشته باشیم معمولا به تک تک مغازه ها سرکشی می کنیم تا ارزانترین و بهترین کالای موردنظر خود را خریداری کنیم ولی امروز نرم افزاری وجود دارد که ارزانترین کالا را در سطح تهران به ما معرفی می کند.

خاموشی همچنین گفت: اگر نتوانیم به خوبی از این دانش استفاده کنیم، خلاءهائی خواهیم داشت که زندگی عادی را دچار اختلال می کند، از این رو زینه‌های کسی که از این فناوری استفاده می‌کند به مراتب کمتر از هزینه های کسی خواهد بود که از این فناوری بی بهره است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مسائلی که گفته شد، ساده‌ترین مباحث مرتبط با فضای مجازی است و لذا اگر تهدیدات فراوانی در این فضا وجود داشته باشد، باید تهدید زدایی کرد. یعنی باید در ابتدا زیرساخت‌ها را اصلاح کنیم و به همین دلیل نباید میدان تهدیدها را باز نگه داریم و در اینجا وظیفه مسئولان و کسانی که فیبرها را وصل و اتصال ها را برقرار می‌کنند، بیشتر است تا حواس خود را جمع کنند که تهدیدزدایی در این مسیر داشته باشند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر استفاده از واژه «تهدید» گفت: نمی‌خواهم بگویم پالایش فضا، چون از این واژه زیاد استفاده شده است. مثلا اگر در این فضا ساخت بمب آموزش داده می شود، در واقع نوعی تهدید است که باید جلوی آن را گرفت و اگر بگوییم در فضای مجازی شاهد توسعه استهجان اخلاقی هستیم، باید با آن مقابله کرد.

این پژوهشگر مذهبی همچنین گفت: تهدید زدایی به فرد، خانواده، محیط کار، و محیط آموزشی ارتباط دارد و همچنین با سامانه ای که در آن هستیم و زیرساخت ها نیز از نظر پالایش محتوای دریافتی و ارائه کننده ارتباط دارد که اصطلاحاً به آن فضای امنیت فضای مجازی گفته می‌شود که باید با مطالعه دقیق امنیت را در آن رشد داد تا در درجه اول تهدیدزدایی تحقق پیدا کند.

وی افزود: در این فضا با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب باید گفت هر کدام از این مولفه‌ها نیاز به دقت و برنامه‌ریزی و تشریک مساعی دارد تا محقق شود و بتوانیم برای رسیدن به اهداف بلوغ در هر یک از این شاخه ها تلاش کنیم.

خاموشی درباره عملکرد شورای عالی فضای مجازی به ایرنا گفت: این سوال را نمی توان با یک فاکتور پاسخ داد. چون شورا در حال تلاش است و سندهای خود را در این زمینه آماده می کند ولی توجه داشته باشیم که این کار یک کار تاسیسی است که در مرحله آغاز آن قرار داریم.

وی اظهار امیدواری کرد تا با ایجاد شبکه ملی اطلاعات به عنوان هدف اصلی شورای عالی فضای مجازی، اهداف بلند این شورا تحقق یابد و افزود: امیدواریم تا آن میدانی را که تعریف کردیم، همه محقق یافته ببینند و بتوانیم مسیر را شاخص گذاری کرده و شاهد شاخص رشد آن باشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در مناسبت های مختلف در زمینه فضای مجازی سفارش هایی را به مسئولان داشتند که از جمله می توان به «اهتمام ویژه برای سالم سازی و حفظ امنیت همه جانبه فضای مجازی کشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله موثر با نفوذ و دست اندازی بیگانگان در این عرصه» و «تدوین و تصویب نظام های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی» اشاره کرد.

«ترویج هنجارها، ارزش ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله موثر با تهاجم همه جانبه فرهنگی و ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه» و «تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و موثر مرکز ملی بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن» از دیگر سفارش های رهبر معظم انقلاب در این زمینه است.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: