khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
کد خبر: ۴۶۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
لی‌لاسلمانی-دبیرتلویزیون

باز هم زمین لرزید و باز هم دل‌های زیادی را لرزاند. یک بار دیگر از پس حادثه‌ای ناگوار جریحه‌ای بر روحمان نشست که تلخی آن به این زودی از خاطرمان رخت برنخواهد بست و کوچ نخواهد کرد. اتفاقات و سوانح طبیعی در سراسر دنیا، گاه و بی‌گاه به آدمی عرض اندام می‌کنند و همچون صاعقه بر جان و روح او نقش می‌بندند. آنچه در مواجهه با این رویدادها مرهمی است بر جان خسته، واکنش‌های جمعی توده‌های مردمی از هر قشر و طبقه است که باهم یک‌رنگ می‌شوند تا تسکینی شوند بر آلام رخنه‌کرده در دل و جان. در میان واکنش‌ها، هنرمندان سهم چشمگیری را به خود اختصاص می‌دهند. هنرمندانی که فارغ از حرفه و حوزه فعالیتی خود، هم‌وطن، همشهری، همسایه و حتی نزدیک‌ترند به داغ‌دیدگان و سفرکرده‌ها؛ آنان که در زندگی روزمره مردم سرزمینشان جایگاه دارند، این بار هم هر یک به طریقی به یاری هم‌وطنان خود شتافته‌اند؛ عواید فروش فیلمشان را به آسیب‌دیدگان تقدیم می‌کنند، کمپین‌های مختلف برای کمک به راه می‌اندازند، تندیس‌ها و مدال‌های افتخارشان را به فروش می‌گذارند، در محل حادثه و بیمارستان‌ها کنار مجروحان قرار می‌گیرند، در صفحه‌های شخصی خود عکس می‌گذارند و ابراز تأسف و تأثر خود را منعکس می‌کنند و اقدامات دیگر...

تمام این اقدامات را ارج می‌نهیم اما حواسمان باشد خواسته و ناخواسته دامن نزنیم به حواشی که متن را از خاطر می‌زدایند و به جای رسیدگی به حال آسیب‌دیدگان مسائلی را برجسته می‌کنند که حداقل هم‌اکنون زمان پرداختن به آن‌ها نیست. مسائلی که راه‌حل‌های ریشه‌ای و بلندمدت نسخه تجویزی آن‌هاست. بد نیست گریزی به نظریه برجسته‌سازی بزنیم؛ برجسته‌سازی ازجمله روش‌هایی است که به‌وسیله آن رسانه‌های جمعی می‌توانند بر عامه مردم تأثیر بگذارند. در این روش رسانه‌ها، اخبار و موضوعاتی را تعیین و برجسته می‌کنند و باعث می‌شوند تا عامه مردم درباره آن‌ها فکر کنند. با این اوصاف این‌که چه کسانی این موضوعات را برجسته می‌کنند حائز اهمیت است. چهره‌های هنرمند و محبوبی که شخصیت کاریزماتیک آن‌ها حداقل در بین طرفدارانشان باعث حرف‌شنوی می‌شود. حرف‌هایمان را بزنیم اما نه بی‌پشتوانه و بی‌اساس؛ پست منتشر کنیم اما نه آن‌گونه که گره بخورد به مسائلی که در اولویت‌های دست‌چندم قرار می‌گیرند.

هنرمندان گرامی، همه اقدامات شما در جهت کمک به آسیب‌دیدگان ستودنی است، دلسوزی‌‌های شما و صحبت با مسئولان بجاست؛ چرا که رسالت یک هنرمند گفتن حرف‌‌ها از کانال هنری‌اش است و در این صورت منتج به اثربخشی نیز خواهد شد. پس کمی با دقت‌تر هم‌درد شویم. کلام به پایان نزدیک است و جای یک درخواست خالی؛ مسئولان محترم! چند روز دیگر از تب و تاب این سانحه کاسته می‌شود، اما از همت شما کم نشود که هنرمندان و طرفدارانشان(مردم) همچنان نظاره‌گر راهکارها و اقدامات شما هستند و آن وقت نقد شما از جانب آن‌ها پیش روی داورانی است به تعداد ملت ایران.

ارسال به دوستان
برچسب ها: سرمقاله ، صبا ، زلزله
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: