khabargozarisaba.ir
پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 February 21
کد خبر: ۴۶۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
پانزدهمین نشست آیین آواز با محمدتقی سعیدی برگزار می شود.

به گزارش صبا، پانزدهمین نشست تخصصی آموزشی آیین آواز از ساعت 18 سه‌شنبه 30 آبان در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود. استاد مدعو (مهمان) این ماه استاد محمدتقی سعیدی یکی از بهترین خوانندگان امروز مکتب آوازی اصفهان است. این مدرس قدیمی آواز در این نشست به اتفاق علی شیرازی درباره «سیر آموختن آواز در گذر زمان» سخن می‌گویند. پس از ارائه این مبحث فنی و تئوریک، سعیدی به همراه محمد آدینه، نوازنده تار روی صحنه ارسباران آوازی را در مایه دشتی اجرا خواهد کرد.

محمد تقی سعیدی از جمله هنرمندانی است که به جز خوانندگی در نواختن سه تار، تار و تمبک هم تبحر دارد. او در خوانندگی تحت تعلیم استادان بزرگی چون تاج اصفهانی و مرحوم میرزاعلی‌آقای ترکیان نیم‌تاج اصفهانی قرار داشته است. این خواننده فعالیت موسیقایی خود را از سن 8 سالگی نزد پدرش عباس‌علی سعیدی ولاشانی که از خوانندگان مکتب اصفهان بود با شرکت در مراسم تعزیه که اصطلاحاً به آن بچه‌خوان می‌گویند آغاز كرد. او از همان کودکی مورد تشویق پدرش و اساتید تعزیه از ‌جمله مرحوم نیم‌تاج اصفهانی قرار گرفت. مرحوم نیم‌تاج نیز وی را از ۱۲ سالگی تحت تعلیم قرار داد و برای آموختن دستگاه‌های موسیقی و ردیف به محمدتقی، همت گماشت. سعیدی در سال 1351 با اعلام رادیو تلویزیون مرکز اصفهان مبنی بر پذیرش هنرجو به این سازمان مراجعه و برای اولین بار زنده‌یاد تاج اصفهانی را ملاقات کرد و در همان جا مورد پذیرش این استاد برجسته قرار گرفت. وی بعدها در مرکز فرهنگی بیشه اصفهان مشغول فراگرفتن ردیف شد و تا سال وفات استاد تاج اصفهانی در خدمتش به یادگیری هنر و اخلاق مشغول بود.

آشنایی با زنده‌یاد حسن کسایی نوازنده پیشگام نی و تمرین در حیطه خوانندگی مکتب اصفهان از فعالیت‌های دیگری بود که این هنرمند در سال‌های بعد از مرگ استاد تاج اصفهانی انجام داد. این در حالی است که سعیدی با شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیونی و نیز هنرمندان بزرگی چون جلیل شهناز، احمد عبادی، حبیب‌الله بدیعی و نعمت‌الله ستوده هم سابقه همکاری دارد.

حضور در سلسله نشست‌های آیین آواز برای همگان آزاد و رایگان است. فرهنگسرای ارسباران در ضلع شمال غربی پل سیدخندان (خیابان جلفا) واقع شده است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: