khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 14
کد خبر: ۴۶۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
اسماعیل امینی:
کتاب های تست کنکور با تیراژ بالا جای مطالعه کتاب را گرفته و جزو سرانه مطالعه کتاب نیز محسوب نمی شود .
اسماعیل امینی شاعر درباره علل پایین بودن تیراژ کتاب در ایران به صبا، گفت: یکی از مهم ترین علت های آن، این است که کتاب اهمیت خودش را در کشور از دست داده که برای خوانندگان، ناشران و نظام اجتماعی چندان مهم نیست.
وی با اشاره اینکه متاسفانه در فرهنگ ما معیار ارزشیابی تغییر کرده است، توضیح داد: درحال حاضر فرهنگ جامعه به سمتی پیش رفته که معیار آدم ها تعداد کتاب هایی است که نوشته اند تا اینکه بپرسند تاکنون چند کتاب مطالعه کرده اید؟ این درحالی است که با وجود تعداد بی شمار نویسنده و شاعر در کشور، متاسفانه در میان این قشر هم کتاب جایگاهی را که باید ندارد، شاید این افراد هم در عمرشان بیش از 100 کتاب هم نه خوانده باشند، اما 50 کتاب منتشر کرده اند. این امر نشان دهنده بی اهمیتی کتاب است.
امینی با اشاره به اینکه کیفیت و محتوای کتاب ها بسیار افت کرده،عنوان کرد: متاسفانه هر فردی با هر میزان سواد، صلاحیت و سلیقه کتاب چاپ می کند یا اینکه ناشر شده است. ناشران با غلط های املایی کتاب چاپ می کنند.  این موارد دست به دست هم داده تا اوضاع کتابخوانی به این روز فاجعه آور بیفتد. زمانی که سطح محتوای کتاب ها نازل و استاندارد آن پایین باشد، بالطبع در جامعه نیز کسی به آن اهمیت نخواهد داد. از این رو توقع بیش از این نمی توان داشت.
این شاعر افزود: کتاب درجه یک و خوب بسیار داریم، منتهی کتابخوانی اهمیت خود را از دست داده. هیچ گونه تفاوتی میان قشر باسواد و قشری که مطالعه ای ندارد، نیست. 
امینی درباره راهکار برون رفت این چالش در کشور،گفت: در این راستا تنها باید کتاب هایی با استاندارد علمی و هنری را مجوز نشر بدهند. نباید اجازه دهند هر فردی ناشر شود، چراکه کتاب ناشران معتبر را بهتر خریداری می کنند. 
 وی راه حل دیگر در این زمینه را کاهش تعداد دانشگاه ها برشمرد و توضیح داد: متاسفانه سطح کیفی دانشگاه ها بسیار پایین است و مدرک آن، این و هم را در افراد ایجاد می کند که باسواد هستند. درحال حاضر تعدادی دانشگاه داریم که  بدون کنکور دانشجوی دوره فوق لیسانس و دکترا می پذیرند، به نظرم این همه دانشگاه لازم نیست.
امینی با اشاره به اینکه در وانفسای تیراژ پایین کتاب، کتاب های تست کنکور پر تیراژ است و رونق دارد، خاطرنشان کرد: تب کنکور بسیار وقت جوانان ما را می گیرد. به جای مطالعه کتاب، وقت شان را صرف تست زدن می کنند. این درحالی است که این نوع کتابها جای مطالعه کتاب را گرفته و از طرفی جزو سرانه مطالعه کتاب نیز محسوب نمی شود .

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: