khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 14
کد خبر: ۴۶۷۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
امید امینی:
«حسن باقری در «عملیات‌رمضان» اما برای نجات افراد قصد پریدن به داخل آب را داشت. خیلی از ما آدم‌ها به خودمان نیز کمک نمی‌کنیم چه برسد به دیگران»

امید امینی تهیهکننده،‌کارگردان و نویسنده مستند است که اولین فعالیت حرفه‌ای خود را از سال‌۸۱ شروع کرد؛ از نمونه فعالیت‌های او می‌توان به تهیه و پخش رسمی آلبوم صوتی «تیغ‌و‌تاج» و گردآوری دکلمه چهارده غزل منتخب از دیوان شمس و مولانا با محوریت سازهای اصیل و فولکلور ایرانی به آهنگسازی علی طاهری، تهیه و پخش آلبوم صوتی سعدی آخرالزمان که شامل دکلمه شصت بیت منتخب از اشعار سعدی به آهنگسازی امیر سینکی، تهیه و پخش آلبوم صوتی «خرقه‌صوفی» که نگاه و چیدمان ویژه‌ای بر اشعار حافظ دارد به آهنگ‌سازی فرید الهامی و ساخت نماهنگ «سجیل» به انگیزه پاسخ موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در دیرالزور نسبت به اقدام کورکورانه آنها در مجلس، اشعاری از سعدی‌،مولانا و حافظ به آهنگ‌سازی رامین شاهینکار و تالیف کتاب سردار شهید محمد مهدی خادم‌الشریعه، اولین فرمانده تیپ‌۲۱ امام رضا که تا اواخر پاییز از نشر سوره منتشر خواهد شد و در نهایت مستند «‌مقصد‌عالی» بر‌گرفته شده از شخصیت شهید محسن حججی اشاره کرد و این آثار را در کارنامه کاری او قرار داد که بازتاب خوبی را از سوی مردم در‌برداشته است؛ به همین دلیل بازپخش آن را از شبکه‌های مختلف تلویزیونی شاهد هستیم؛ جالب است بدانید که امینی تمام کارهای مربوط به «مقصد‌عال» را به تنهایی انجام داده و به گفته خودش خوشبختانه زمان کافی برای انجام همه کارها را به طور هم‌زمان دارد اما اگر بخواهد زمانی از کسی به عنوان دستیار استفاده ‌کند باید مطمئن باشد که دغدغه او دغدغه آن فرد است، در چنین موردی خوشحال می‌شود با فراغ بال به مابقی فعالیت‌هایش بپردازد؛ فعالیت‌های این هنرمند در عرصه ساخت مستند دفاع مقدس بهانه‌ای شد تا « صبا» گفت‌وگویی را با او ترتیب دهد که در ادامه می‌خوانید.

چگونه و بر چه اساسی به فکر ساخت مستند « مقصد‌عالی» افتادید؟

به نظر می‌رسید که چنین سوژه‌ حساسی ارزش ساختن مستند را دارد و با توجه به علاقه قلبی خودم شروع به تصویربرداری از «مقصد‌عالی» کردم و پس از آن متوجه شدم خیلی از شبکه‌ها از آن استقبال کردند و خواهان چنین کاری شدند.

با توجه به استقبال شبکه‌های تلویزیونی،باز هم مستند « مقصد عالی» ادامه خواهد داشت یا به همین حد بسنده می‌کنید؟

بله به طور حتم مستند ادامه خواهد داشت، به دلیل این‌که میزان راش‌های گرفته شده خیلی زیاد بود. در حال حاضر «‌مقصد‌عالی» یک مستند 53‌دقیقه‌ای است که می‌توان حداقل دو قسمت شصت‌دقیقه‌ای دیگر را از این راش‌ها استخراج کرد.

قسمت اول مستند «‌مقصد‌عالی» از چند شبکه رسانه‌ای در حال بازپخش است فکر می‌کنید دلیل این امر بازتاب خوب مردم است؟

بله چنین فکری می‌کنم. به دلیل وجود مراسم خاص اربعین و برنامه‌هایی که تهیه‌کنندگان صداوسیما از قبل در‌دست گرفته بودند؛ ما مستند«‌مقصد‌عالی» را به اصرار و دوندگی در کنداکتور شبکه جای دادیم؛ خداراشکر پخش آن مورد استقبال خیلی از مخاطبان قرار‌گرفت؛ همین دلیل منجر به این شد تا از شبکه‌ مستند٬ شبکه‌های استانی و خبر آن را پخش کنند. اما در مجموع من نمی‌توانم به طور دقیق در مورد بازتاب واقعی مردم نظری دهم.

ساخت مستند با چنین محوریت‌هایی بر مبنای علایق خودتان است یا درخواست مسئولان؟

طبق علاقه خودم چنین مستندهایی را می‌سازم؛ فعالیت‌های اولیه من از سال۸۱‌ بوده‌اند؛ غزلیات مولوی را با بافت موسیقی سنتی و محلی، دکلمه کردم و پس از آن نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی مستندم را با علاقه‌خودم انجام دادم. البته اگر ایده و نظری از سوی دیگران و منتقدان گفته شود استقبال می‌کنم، اما نمی‌دانم چرا تا به الان همه فعالیت‌هایم به تنهایی انجام شد.

برای ساخت مستند «مقصد‌عالی» به چه اماکنی سفر کردید؟

برای تصویربرداری «مقصد‌عالی» به زادگاه شهید محسن حججی واقع در نجف‌آباد اصفهان سفر کردم و همان طور که در این مستند مشاهده می‌کنید از آشنایان٬ دوستان و خانواده‌ این بزرگوار مصاحبه گرفته شد.

ساخت چنین مستندی چه پیام اخلاقی برای خودتان داشت و تا چه حد سعی کردید آن را به مخاطب انتقال دهید؟ اخلاص بزرگ‌ترین پیامی بود که از ساخت «مقصد‌عالی» کسب کردم. ابتدا به عنوان یک کارگردان و به اقتضا شغلم برای ساخت چنین مستندی به دنبال سوژه‌ای که در حال رسانه‌ای شدن بود رفتم، اما پس از سه روز وقتی با دوستان و آشنایان شهید محسن حججی هم صحبت شدم و دیدم که همه آنها به یک کلید واژه خاص یعنی اخلاص اشاره ‌می‌کنند، تازه به جایگاه و شخصیت واقعی او پی می‌برم‌. به یاد دارم در روز تدفین شهید حججی فردی تابلو عکس او را پیش روی خود قرار داد و زار و زار گریه می‌کرد، پس از بهتر شدن حال روحی‌اش، از او علت رفتارش را جویا شدم در پاسخ به‌ من گفت: وقتی آن شهید‌عزیز در قید حیات بود هر‌زمان نماز و قرآن می‌خواند، فکر می‌کردم چنین رفتارهایی را از روی ریا انجام می‌دهند ولی آن شهید در عمل خلاف این امر را ثابت کرد؛ بابت قضاوت اشتباهم نسبت به او عذاب وجدان شدید دارم، نه تنها این فرد بلکه خیلی از افرادحاضر در آن مراسم در غم از دست دادن شهید حججی اشک‌ریزان بودند.

در لحظات سخت مراسم تدفین‌، شما به عنوان یک کارگردان چه عکس‌العملی از خود نشان دادید‌؟

برای ساخت مستند، تصاویر بسته زیادی وجود دارد؛ این در حالی است که الویت یک‌سری از کارگردان‌ها بر مبنای شغلشان است و برای گرفتن یک راش خوب به واسطه یک دوربین بزرگ، حاضر به خراب کردن حال و خلوت افراد داغ دیده هستند اما من همیشه سعی می‌کنم بر مبنای شرایط پیش بروم یعنی خلوت آن افراد را به خاطر ضرورت حرفه خودم بر هم نزنم.

از چه زمانی تصویربرداری مستند «مقصد‌عالی» را شروع کردید؟

تصویربرداری مستند «مقصد‌عالی» را از ۱۲‌شهریور امسال یعنی ۲۵‌روز قبل از مراسم تشییع و تدفین شهید محسن حججی شروع کردم.

برای شما چه موانعی در ساخت مستند «مقصد‌عالی» وجود‌ داشت؟

راستش در‌ زمان مراسم تشییع شهید محسن حججی، پیدا کردن دوستان او برای مصاحبه، کار آسانی نبود اما در نهایت این امر تحقق یافت و دوستانش با جان‌و‌دل مصاحبه کردند.

شما به تنهایی مستند «مقصد‌عالی» را ساخته‌اید، نداشتن دستیار برایتان مشکل نبود؟

خوشبختانه زمان کافی را جهت تهیه‌کنندگی، کارگردانی، نویسندگی و ... مستند «مقصد‌عالی» داشتم و همه این کارها را به تنهایی انجام دادم

یعنی تنهایی کار کردن را دوست دارید؟

نه؛ دوست دارم فردی با من همکاری ‌کند که دغدغه کاری‌ من، دغدغه او نیز باشد.

بنا به چه دلایلی به دنبال ساخت چنین مستندی رفتید؟

من به عنوان یک کارگردان عشق و هر چیزی که تحت‌الشعاع آن قرار بگیرد را می‌بینیم؛ شهید حججی هم همانند سیاوش در شاهنامه عاشق بود. به همین دلیل به دنبال ساخت این مستند رفتم.

برداشت شخصی خودتان نسبت به شخصیت محسن حججی چه بود؟

وقتی در وصیت‌نامه‌های او نگاهی بیاندازید می‌گوید: به گونه‌ای زندگی کنید که خدا عاشقتان شود؛ به نظرم چنین کسی خیلی عاشق بوده است.

سفری که برای ساخت مستند رفتید چه نقطه تلنگری در شما ایجاد کرد؟

برایم شخصیت خود شهید، نقطه تلنگری بود تا دریابم من، امید امینی، در ‌45‌سالگی باید مستند جوان 25‌ساله‌ای همانند شهید محسن حججی را بسازم و به این فکر می‌کنم که اگر همین الان هم به اندازه او اخلاص داشته باشم و آن را به دست آورم باز هم دوباره بیست‌سال عقب‌تر از او قرار دارم. من زندگی‌ خود را با حسن باقری فرمانده جبهه جنوب مقایسه می‌کنم.

کمی برایمان از حسن باقری (غلامحسین افشردی) بگویید.
حسن باقری 25‌سالگی عازم جبهه و یک سال‌و‌نیم بعد به درجه شهادت نائل می‌شود؛ این درحالی است که در مورد او، هشت‌هزار صفحه کتاب نوشته شد و مستندی برای او با نام «آخرین‌روزهای‌زمستان» ساخته و از شبکه یک پخش می‌شود. به علاوه دوستان ما همچنان در انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس، در حال نوشتن شخصیت حسن باقری هستند. من اگر همین الان هم در حد بضاعتم، در مورد این بزرگوار بنویسم باز هم بیست‌سال عقب هستم.

در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید؟

حسن باقری در «عملیات‌رمضان» زمانی که سیل، خروشان می‌شود، با وجود این‌که شنا بلد نبود، اما برای نجات افراد قصد پریدن به داخل آب را داشت. خیلی از ما آدم‌ها به خودمان نیز کمک نمی‌کنیم چه برسد به دیگران؛ همه این‌ها جای بسی غبطه خوردن دارد؛ چنین افرادی که به درجه شهادت نائل شدند، دغدغه‌های خیلی بزرگ و فراتر از ذهن ما را داشتند به گونه‌ای که به صورت فردی برای نمایش یا چاپلوسی نبود؛ آنها واقعا در راه خدا قدم برداشته و عاشق بودند یعنی نمی‌توان رشادت و از خودگذشتگی‌شان را در هیچ قالبی به غیر از عشق جای داد


شیبا یاقوتی

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: