khabargozarisaba.ir
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 16
کد خبر: ۴۶۷۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۴
سیروس تسلیمی عنوان کرد:
متاسفانه سودجویی های که درعرصه قانون کپی رایت وجود دارد، باعث شده هرکسی قایق خودش را براند.
سیروس تسلیمی در پاسخ به این سوال که چرا در ایران قانون کپی رایت آن گونه که باید اجرا نمی شود تا حق صاحبان اثر ضایع نشود؟ به صبا گفت: دلایل مختلفی دارد که یکی از مهم ترین دلایل آن این است که متاسفانه طی چند سال اخیر، اتحادیه ای که شامل تهیه کنندگان بود و شورای مرکزی که موظف به حمایت از حقوق آنان بود، دچار تفرقه و چند دسته گی شدند. 
وی با اشاره به اینکه طی سال های اخیر خانه سینما باز شد، اما پایه خانه سینما که مرکز تهیه و پخش است نابود شد، توضیح داد: از این رو کسی پیگیر این موضوع نیست و نشد. فیلم های اکران نشده، در شبکه های ماهواره ای نمایش داده می شود، از طرفی نیز نشر فیلم ها در سایت هایی که به واسطه هزینه کردن شارژ می شوند و تهیه کننده از آن هیچ اطلاعی ندارد.
تسلیمی با بیان اینکه متاسفانه سودجویی های که در این عرصه وجود دارد و موقت دیدن شغل سینما، باعث شده قانون کپی رایت رعایت نشود، گفت: در این عرصه هرکسی می خواهد قایق خودش را براند.وقتی فیلم ها در شهرستان ها با یک سانس به خصوص اکران می شود، باید شانس آورد تا جزو 10 فیلمی باشیم که اکران می شود و پر فروش باشدکه بتوانیم در زمان اکران هزینه فیلم را جبران کنیم. 
این کارگردان در پاسخ به این سوال که اخیرا برخوردهای قهری با قاچاق فیلم های ایرانی می شود، به نظر شما باید باخطا کاران اصلی این ماجرا و آنانی که نسخه اصلی فیلم را در اختیار قاچاقچیان می گذارند برخورد کرد یا با دست فروشان سی.دی و دی.وی.دی؟ به طور یقین دست فروشان نسخه اصلی فیلم را از منابع اصلی می گیرند. عدم رعایت قانون کپی رایت در ایران نسبت به جهان کم نظیر است، شاید در کشورهای آسیایی فیلم های هالیوودی را کپی رایت کنند و بفروشند، اما در کمتر کشوری شاهد آن هستیم که فیلم های داخلی  خودشان را کپی رایت و تکثیر کنند. 
وی با اشاره به اینکه عدم رعایت قانون کپی رایت، یک امر استثانی در کشور است، عنوان کرد:علت آن عدم برخورد با این گروه است. طی یک برهه از زمان،اتحادیه تهیه کنندگان با کمک نیروی انتظامی خوب برخورد کردنند و به طور کل منحل شد،اما متاسفانه دوباره این گروه رشد کردند چراکه قانون ثابت و درستی در این زمینه نداریم. 
تسلیمی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در این راستا هم با مشکل قوانین روبه رو هستیم و هم این که ارگانی وجود ندارد که نسبت به این قضیه واکنش نشان دهد و حمایت کند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: