khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 14
کد خبر: ۴۶۱۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
سیدحمیدرضا حسینی-مدیر شعر و موسیقی استان‌‌های صداوسیما

شعر، موسیقی و کلیپ(نماهنگ) از عناصر اصلی در رادیو و تلویزیون هستند. این سه عنصر که با عنوان «آثار موسیقیایی» معرفی می‌شوند ارتباط مستقیم و دوسویه با صداوسیما دارند؛ از طرفی به‌دلیل جذابیت‌های حسی و هنری می‌توانند سهم مهمی در مخاطب‌پذیری برنامه‌ها داشته باشند و کلام، پیام و محتوای ویژه‌ای را به جامعه منتقل کنند و از سوی دیگر رسانه ملی پخش و نشر هدفمند این عناصر را به‌عنوان رسالت و ماموریت خود دنبال می‌کند، چرا که این سه عنصر از جایگاه درخوری در ساختار فرهنگ، تمدن، باورها، نیازها و تعلقات یک ملت برخوردارند. البته شکل، محتوا و میزان توجه اقشار جامعه به این مدیا متفاوت است.
گاه به‌عنوان یک مجموعه از آیین‌ها، سنت‌ها و باورها در جان و نهاد یک قومیت جای گرفته و در اغلب شئونات زندگی ایشان حضور روشن و آشکار دارند و گاه به مناسبت برخی اقتضائات در فصل‌ها، نسل‌ها یا فضاهای مختلف اعم از اماکن مذهبی، فضاهای ورزشی، سالن‌های اجتماعات و در یک عبارت در سوگ و سور حضور حداقل یا حداکثری دارند.
خوشبختانه صداوسیمای جمهوری اسلامی به استفاده تجربه و شناخت خوبی که از مجموعه فرآیندهای مرتبط با این مدیا دارد، بهره‌گیری لازم(نه کافی) انجام داده و به‌ویژه در برخی موارد ازجمله در شبکه‌های استانی، برون‌مرزی و تقویمی، گونه‌های متکثر آن را به نمایش گذاشته است.
علاوه بر آن رسانه‌های نوین(فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی) نیز توجه ویژه‌ای به آثار موسیقیایی دارند و با پرداختی به این مقوله، بهره‌گیری فرآیندی در جلب و جذب مشترک و انتقال اهداف خود در لایه‌های رویینی و زیرین این قالب و ظرف دارند.
در کشوری که بیش از چهل قومیت زبان و گویش وجود دارد و مردم هر سامان، حلقه و جذبه‌ ویژه‌ای به فرهنگ خودی دارند، کارکردهای این مدیا بیشتر و بیشتر می‌شود. حتی در گستره ملی و فراملی نیز عناصر جذاب موسیقی و قالب‌های نمایشی آن (نظیر رقص‌های محلی و حرکات آیینی) صحنه‌گردان و پیشتاز عرصه‌های عرضه محصولات فرهنگی و اقلیمی بوده است.
رسانه موفق رسانه‌ای است که از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی که در اختیار دارد بهترین بهره‌برداری را انجام دهد. شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و مجازی در بین ما هر یک به سهم خود از این رنگین‌کمان درخشان گرته‌برداری نموده و ارقاب نگاه خود جلوه‌هایی را منتشر و منعکس کرده‌اند اما این ظرفیت‌ها بسیار بیشتر از این فعالیت‌هاست، وانگهی ظهور نسل جدید و ورود سیل‌آسای فرهنگ‌ها و محصولات اغواکننده خارجی به‌طور افزون فرهنگ، هنر و ذائقه مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ لذا ضرورت دارد خوراک لازم برای تغذیه فرهنگی سالم برای جامعه از محل منابع پاک و پالوده‌شده تامین شود. زبان فارسی را زنده و پویا نگه داریم، گویش‌ها و زبان‌های محلی را پاس بداریم، تولیدات فاخری با اجرای فرهیختگان و پیشکسوتان تهیه کنیم و با جست‌وجو و پژوهش به ریشه‌ها و بن‌مایه‌های فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی دست یابیم.
مطبوعات، نشریات، مجلات و روزنامه‌های سنتی و دیجیتالی در زمره رسانه‌های فراگیر هستند. در این بستر به‌خوبی می‌توان زبان فارسی، شعر فخیم و هنر فاخر را به ایرانیان و جهانیان نشان داد.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: