khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 19
کد خبر: ۴۶۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
نگین نجار ازلی- معمار، پژوهشگر معماری

خانم «منستی» چهارده سال بود که تنها زندگی می‌کرد و تنها دلخوشی او چشم‌اندازی بود که از پنجره می‌دید. آن چشم‌انداز همچون دریایی که جزیره‌ای تنها را دربرمی‌گیرد، زندگی او را محصور کرده بود. ولی این زندگی پر از آرامش، دیری نمی‌پاید که با خبری ناگوار ازهم می‌پاشد. به‌زودی قرار است با ساخت دیواری، نه‌تنها «چشم‌انداز خانم منستی» برای همیشه از بین برود بلکه شور و نشاط حیات را نیز از او به غارت خواهد برد. خانم منستی با شروع ساخت‌وساز می‌میرد...!

در ماه هشتم سال هستیم و فصل، فصل موسیقی طبیعت است و شعر. در این میان شاعر فضاهای بدیع و چشم‌نواز و پروازدهنده بال خیال و رویا معماری و هنر است که داستان عشقش به شهر و انسان را نهایتی نیست و هر بامداد می‌کند از نو بدایتی. باید گفت که فضا خیال است و خیال فضا. در همین مفهوم، هر چیزی که انسان به آن فکر می‌کند و یا در خیال خود می‌پروراند دارای فضایی است. فضا وجود مادی ندارد ولی این قابلیت را دارد که در وجود خود عناصری مادی و یا معنوی را جای دهد. هدف غایی معماری نیز، همانا خلق فضایی است که روح این عناصر را با روح آدمی یکی سازد.

فضایی که ما در آن زندگی می‌کنیم تأثیری به‌ غایت درجه ملموس و مستقیم دارد بر فعالیت‌‌های روزمره ما و نوع نگاهمان به زندگی؛ چراکه احساسات، عواطف، هویت و هستی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن هنگام سبب رشد و بالندگی ما خواهد بود که نه فقط جایی برای زنده‌مانی بلکه زندگی باشد. عطف به این موضوع، فعالیت‌‌هایی که ما برای بهبود زیبایی و ارتقای کیفیت آن انجام می‌دهیم آن‌چنان مهم است که زندگی را بدون آن، نمی‌توان لحظه‌ای متصور بود.

باید گفت برخلاف دیدگاه عامه جامعه نسبت به معماری، توجه به لزوم زیبایی در زندگی و پرداختن به معماری در فضاهای زندگی فقط از آن قشر مرفه [شاید هم در اصطلاح عامه همان قشر بی‌درد] نیست. اجازه بدهید قبول کنیم که زیبایی از آن هر کسی است که زیبا می‌اندیشد. حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که با دیدن یک چشم‌انداز هنرمندانه به وجد آمده و آماس خستگی از جسم و روحتان دور شده باشد. بنابراین، اگر قناعت را اصلی اساسی بدانیم و بخواهیم امکان زندگی راحت را در فضای کوچک آپارتمان‌‌های امروزی فراهم کنیم، توجه به طراحی داخلی و معماری فضای چاردیواری زندگیمان همان میزان اهمیت را خواهد داشت که توجه به سازه و امنیت آن. وقتی که حس زندگی در تار و پود بنا تنیده شود، مگر می‌شود به شما نیز حس و حالی تازه برای زندگی نبخشد؟

در روزگاری که دیگر کمتر مجال دیدن درختانی سربه‌فلک‌کشیده است که بتوان از لابه‌لای شاخ و برگ انبوه آن‌ها، خانه‌‌هایی با حیاط‌‌های دلگشا را دید، این معمار و طراح داخلی است که می‌تواند با حضوری دلواپسانه و خلاقانه نسبت به انسان و فضا، حس بودن را مابین دیوارهای خاکستری بازخلق و احیا بکند. چنان که؛ سایه تکرار و معناباختگی از محیط اطراف شما رنگ ببازد. طراح و معمار داخلی به سان شاعری که با رنج‌‌های انسان محصور بین دیوارها آشناست؛ با یاری جستن از نمادها، استعاره‌‌ها و بینش معنوی و شهود و درک هنری بالا، می‌تواند فضا را تبدیل به یک شعر ناب بکند و این فرصت را به شما بدهد تا چشم‌انداز زندگیتان را حفظ و از آن لذت ببرید.

رواق منظر چشم من آشیانه توست

کرم نما و فرود آ که خانه، خانه توست

حافظ

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: