khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ - 2018 September 19
کد خبر: ۴۵۰۰۰
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در دیدار با هیات رسانه ای آفریقای جنوبی تاکید کرد:
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در دیدار با هیات رسانه ای آفریقای جنوبی بر توسعه روابط دو کشور از طریق دیپلماسی فرهنگی تاکید کرد.
 به گزارش صبا، حسین انتظامی،با بیان اینکه رسانه‌ها در ایران علاقه مند به گسترش روابط با رسانه های دیگر کشورها هستند، توسعه دیپلماسی فرهنگی - رسانه ای را از سیاست‌های اصلی دولت دانست و تصریح کرد: ما به عنوان دولت از این رویه استقبال می کنیم چراکه اگر رسانه ها با همدیگر مرتبط شوند، جلوه ای از دیپلماسی فرهنگی شکل می گیرد که در سایه آن روابط بین ملت ها و کشورها به نحو مطلوبی گسترش می یابد.
معاون مطبوعاتی با اشاره به اینکه در دیپلماسی سنتی تنها بر روابط میان دولت ها تاکید شده است، افزود: در دیپلماسی رسانه ای و فرهنگی بر روابط بین ملت ها و توسعه و تدوام تعاملات بین مردم کشورها با استفاده از چهره‌های شناخته شده هر کشور مانند روزنامه نگاران، سینماگران، نویسندگان و... تاکید می شود.
حسین انتظامی در پاسخ به پرسش سردبیر مجله «اکیومن» به تشریح بیشتر نقش دیپلماسی رسانه ای در تحکیم روابط میان ملت ها پرداخت و با تاکید براینکه شرایط امروز جامعه جهانی به گونه ای است که ملت ها نقش آفرینی بیشتری در مناسبات متعدد میان کشورها دارند، تشریح کرد: در دیپلماسی سنتی رقابت بین منافع حاکم است در حالی که در دیپلماسی فرهنگی ما می توانیم از طریق توسعه روابط اصحاب فرهنگ به بیان اشتراکات ملت ها پرداخته و به صلح جهانی و پایدار کمک کنیم.
انتظامی در همین زمینه اضافه کرد: رسانه‌ها می‌توانند بهترین پاسخ را به ادعاهای اخیر دولتمردان امریکایی بدهند؛ حضور رسانه‌های مختلف در ایران و انعکاس واقعیات امروز ایران، ثابت خواهد کرد که ادعاهای دولتمردان امریکا خالی از واقعیت است؛ 4سال قبل امریکا قصد داشت، جهان را علیه ایران متحد کند و حالا در موضوع برجام، همه علیه امریکا متحد شده‌اند.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نگاه دولت به شبکه‌های اجتماعی در ایران، تصریح کرد: سیاست دولت استفاده از همه ظرفیت‌هایی است که در فضای مجازی وجود دارد و مورد اقبال مردم است که البته دغدغه مسوولان و روزنامه‌نگاران ما هنجارشکنی و شیوع مطالب نادرست در این فضاست که باید با قانونگذاری آن را رفع کنیم.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استقبال از پیشنهاد انعقاد تفاهمنامه های رسانه ای و خواهرخواندگی میان رسانه های دو کشور از تاسیس دفاتر رسانه های خارجی در ایران حمایت کرد.
وی همچنین در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از روند صدور مجوز و فعالیت رسانه‎ها در ایران، به نحوه فعالیت رسانه های کشور در چارچوب قانون مطبوعات و همچنین رسیدگی به تخلفات احتمالی آنها نیز اشاره کرد.
وضعیت خبرگزاری‌های فعال در ایران، فعالیت شبکه های اجتماعی در ایران، تعداد و چگونگی فعالیت رسانه های برخط در ایران، دعوت از روزنامه‌نگاران ایران برای برگزاری تورهای آموزشی از جمله موارد مطرح شده توسط هیات رسانه‌ای کشور آفریقای جنوبی بود که علاوه بر طرح سوالاتی در خصوص وضعیت مطبوعات و رسانه‌ها در ایران، در این دیدار عنوان شد.
کریستوفر ویلیام پیتر گیبونز، سردبیر مجله آکیومن، متیو پاول ساویدس، معاون هفته نامه ساندی تایمز، مجاهد سیف الدین،عکاس خبرگزاری MENA،  لوک فلتهام، مسوول خبر روزنامه اینترنتی میل اند گاردین، دیر ژاک نلز، عکاس روزنامه سیتی زن و سجیدا فرانسیس، دبیر روزنامه  The Young Independents» اعضای هیات رسانه ای آفریقای جنوبی در این دیدار بودند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: