khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۴۳۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰
شماره 790 روزنامه صبا تقدیم شد به :
مسعود شناسا (زاده۱۳۳۱ شیراز) نوازنده سنتور است

مسعود شناسا (زاده۱۳۳۱ شیراز) نوازنده سنتور است. شناسا پس از آموختن مقدمات موسیقی، در سال۵۱ وارد گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و نزد داریوش صفوت و نورعلی برومند(سنتور و ردیف موسیقی سنتی)، علیرضا مشایخی و احمد پژمان(آهنگسازی)، لوست مارتیروسیان(پیانو)، فرشاد سنجری(ساز آرایی) و هرمز فرهت به تحصیل پرداخت. در سال۵۵ به اخذ لیسانس نایل آمد و بعدها مدتی نیز در نزد محمدتقی مسعودیه فراگیری آهنگسازی را ادامه داد.

وی از سال۵۲ تا اواخر دهه60 به تدریس سنتور در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی اشتغال داشت و از سال۵۳ تا ۵۸ مدرس کارگاه موسیقی رادیو و تلویزیون ملی(به سرپرستی سعید خدیری) بود. مدتی نیز در بخش موسیقی دانشگاه آزاد و دانشگاه هنر به فعالیت پرداخت.

شناسا در سال۷۰ به اتفاق مهدی آذرسینا، محمد اخوان و سپس همراه با استاد محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، داریوش پیرنیاکان، سعید فرج‌پوری، محمد فیروزی و جلیل عندلیبی کنسرت‌هایی در داخل و خارج از کشور اجرا کرد.

برخی از آثار وی نوازندگی سنتور در «آسمان عشق» به خوانندگی محمدرضا شجریان، «تندر»(ده قطعه برای سنتور، چاپ۱۳۷۲)، نوازنده تمبک در کاست «تندر» با همراهی محمد اخوان، همنوازی در آلبوم‌های «سخن تازه»(اثر مهدی آذرسینا)، «مال کنون» (اثر عطا جنگوک، براساس نغمه‌های بختیاری)، آلبوم «غم زیبا» به خوانندگی شهرام ناظری، «نواژه» به خوانندگی شاه‌محمدی و... هستند.

تازه‌ترین آثار آهنگسازی مسعود شناسا برای سنتور و کوارتت زهی در قالب آلبوم «سرگذشت»، امسال منتشر شد.

آلبوم «سرگذشت» به آهنگسازی و تنظیم‌کنندگی مسعود شناسا، به همت موسسه فرهنگی هنری شهر آفتاب شیراز راهی بازار موسیقی شد.

آلبوم سرگذشت در دو بخش «آواز دشتی» و «دستگاه سه‌گاه» تنظیم و اجرا شده است که هر بخش آن، دربرگیرنده قطعات گوناگونی است. بخش آواز دشتی این آلبوم شامل پیش‌آهنگ دشتی، درآمد، چهارمضراب، حاجیانی و اوج، اوج آهنگ، دنباله آواز اوج و فرود، آتش، غم‌‌انگیز، دیلمان و اندیشه می‌شود.

بخش دستگاه سه‌گاه این آلبوم نیز شامل درآمد سه‌گاه و نغمه، چهارمضراب، زابل، بسته‌نگار، مویه و رفتن به مخالف، چهارمضراب سمفونیک مخالف، آواز مخالف و فرود و بی‌واژه است.

ارسال به دوستان
برچسب ها: تقدیمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: