khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 22
کد خبر: ۴۳۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
رئیس ستاد برگزاری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی:
«جشنواره ما به‌لحاظ کمی‌و‌کیفی قابل قیاس با هیچ جشنواره‌ای در سطح کشور نیست.»
ابولحسن موسوی‌زاده رئیس ستاد برگزاری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها درابتدا با اشاره به تاریخچه این جشنواره به «صبا» گفت: جشنواره تولیدات صداوسیما استان‌ها از سال 1372 برای اولین بار در زیباکنار استان گیلان و در مجتمع تفریحی آموزشی سازمان صداوسیما برگزار شد و تا به امروز، 19 دوره را پشت‌سر گذاشته و امسال در استان کردستان شاهد برگزاری بیستمین دوره از این جشنواره هستیم. طبق تاریخچه‌ای که جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها دارد ابتدا با فعالیت‌های حوزه رادیو و تلویزیون آغاز شد و به‌تدریج و با گذر زمان ساختارهای متعددی در رادیو و تلویزیون به آن افزوده شد. به این معنا که در مقطعی برنامه‌های روتین رادیو و تلویزیون از سوی مراکز به جشنواره ارسال می‌شد.

او ادامه داد: اما همان‌طور که جشنواره پیشرفت کرد، ساختار‌های متعددی هم به آن اضافه شد؛ به‌گونه‌ای که جشنواره نوزدهم همه ساختار‌های رادیویی و تلویزیونی را دربرگرفت؛ به‌عنوان مثال در ساختار تلویزیونی، ما مستند را به‌صورت یک بخش مستقل معرفی کردیم. همچنین بخش نمایش را که شامل سریال، تله‌فیلم و داستان‌های کوتاه بوده است را هم داشته‌ایم. در کنار این‌ها حوزه انیمیشن نیز وجود داشت اما امسال از جشنواره حذف شد به این دلیل که قرار است زمستان امسال این جشنواره‌ای مستقل برای انیمیشن در ارمنستان برگزار شود، بنابراین در جشنواره بیستم ما انیمیشن نداریم.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره با اشاره به ساختار رادیو گفت: در حوزه رادیو هم به همین شکل است، به‌غیر از برنامه‌هایی که در قالب ساختارهای الف، ب، ج، د بود، امسال مستند رادیویی را هم به مجموعه رادیو اضافه کردیم که این هم کار جدیدی در حوزه رادیو محسوب می‌شود. علاوه بر این ما در سطح کشور شش رادیوی شهری داریم و امسال برنامه رادیوهای شهری‌ را هم باهم به رقابت گذاشته‌ایم که درنهایت از یکی از رادیو‌های شهری هم تقدیر خواهد شد.

موسوی‌زاده درخصوص افزودن بخش‌های مختلف در حوزه فرهنگ‌وهنر به جشنواره تولیدات استانی توضیح داد: در طول مسیر رشد این جشنواره، بخش خبر به دیگر بخش‌ها پیوست و در دوره بعد پژوهش و نهایتا موسیقی مراکز افزوده شد و تمام این فعالیت‌ها در قالب کارهای جاری مرکز عمل کردند. می‌توان گفت جشنواره ما به‌لحاظ کمی‌و‌کیفی قابل قیاس با هیچ جشنواره‌ای در سطح کشور نیست. قدیمی‌ترین‌جشنواره کشوری به‌لحاظ محتوایی، کیفی‌و‌کمی جشنواره تولیدات مراکز استان‌هاست. ما در هیچ سالی به‌خصوص در چهار،پنج دوره اخیر اثری را صرفا برای جشنواره قبول نمی‌کرده‌ایم و دوستان ما از مراکز کارهای روتین خودشان را ارسال کردند.

او باتوجه به ارزیابی برنامه‌ها و آثار ارسالی در پنج ساختار مربوطه توضیح داد و گفت: تمام برنامه‌هایی که در پنج ساختار سیما،‌ صدا،‌ خبر،‌ پژوهش،‌ موسیقی در طول سال ساخته می‌شود در واحد‌های ستادی مربوطه ارزیابی شدند. مثلا‌ برنامه‌های اصلی رادیو ازجمله برنامه‌های صبحگاهی، عصرگاهی، جوان، نوجوان، خانواده و... به‌صورت رندوم در ستاد ارزیابی می‌شوند و برنامه‌ای که نمرات بالای 72 را به خودش اختصاص داد، به‌صورت خودکار و طبق قانون اجرایی جشنواره به جشنواره تولیدات مراکز ورود پیدا می‌کند. درواقع همکاران ما در کمیته‌های تخصصی و ارزیابی، آثاری که در طی سال تولید شده باشد را ارزیابی می‌کنند و تشخیص می‌دهند کدام اثر شایسته حضور در جشنواره است و بدین ترتیب آن را به جشنواره معرفی می‌کنند. به‌طورکل در طول سال ما آثار جشنواره را جمع‌بندی می‌کنیم.

رئیس ستاد برگزاری جشنواره گفت: تقریباً از سه‌ماه پیش‌تر ما آثار را جمع‌بندی کرده‌ایم و هیات داوری را با حضور 66 نفر از خبرگان حوزه رسانه و همچنین هنرمندان به نام کشور در پنج ساختار عنوان شده تشکیل دادیم. این 66 نفر در قالب ده تیم داوری به مدت یک‌ماه حدود دو‌هزار اثر را داوری کردند که عمده این آثار مربوط به بخش اصلی جشنواره هستند؛ به‌عنوان‌مثال حدود 1550 اثر در بخش اصلی و حدود 400 اثر هم در بخش جنبی و ویژه وجود دارند. بخش جنبی و ویژه ناشی از بعضی موضوعات روز کشور است مثلا ما امسال در بخش جنبی بحث محیط‌زیست، بهداشت و سلامت، اقتصاد مقاومتی و نمایش فرهنگ دفاع مقدس را مطرح کرده‌ایم که در اختتامیه هم از آن‌ها تقدیر می‌کنیم. در بخش‌های ویژه عمدتا برنامه‌های مناسبتی مثل انتخابات، دهه فجر، ماه مبارک رمضان و... مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این‌جا به برنامه‌های مناسبتی به‌طور ویژه نگاه می‌شود و در کمیته‌های داوری، این آثار با هم به رقابت می‌پردازند. بنابراین از مجموع حدود دو هزار اثر نزدیک به 230 برنده داریم که در قالب پنج کمیسیون نامبرده از آن‌ها تقدیر ‌می‌کنیم.

موسی‌زاده در ادامه گفته‌های خود اضافه کرد: امسال برای اولین‌بار هم فضای مجازی را به مجموعه اضافه کرده‌ایم و بیستمین جشنواره ما در حقیقت شش کمیسیون دارد؛ کمیسیون سیما، صدا،‌ خبر، تحقیقات، موسیقی و فضای مجازی. دوستان ما در مراکز استان‌ها در حوزه فضای مجازی نقش فعال و مثمرثمری هم دارند. ضمن این‌که در میان 33 مرکز با شاخصه‌هایی که تیم داوری برای آن‌ها تعریف کرده است خوشبختانه هفت مرکز در این رقابت دارای رتبه شدند و دوباره از این دوستان عزیز هم تقدیر خواهد شد.

ناگفته نماند: این جشنواره به‌‌رغم همه فعالیت‌هایی که مطرح شد، محفلی است برای این‌که مراکز یک‌بار در طول سال جایگاه خودشان را در فعالیت‌های مختلف بسنجند و بشناسند؛ از طرف دیگر ما هر سال تعدادی از جوانان و نوجوانان نخبه کشور در عرصه فرهنگ و هنر را معرفی می‌کنیم که توانسته‌اند‌ در سطح کشور و در سال‌های متعدد صاحب رتبه شوند؛ در همین چند سال اخیر در دو یا سه مرکز مختلف از آثار چند نفر در جشنواره فیلم فجر تقدیر شد و آن‌ها رتبه‌هایی را از آن خود کردند. همچنین آثاری از استان‌های ما در جشنواره‌های بین‌المللی هم دارای رتبه شدند. ما نیز در همین چندماه قبل از چهارده مرکزی که در طول سال95 و اوایل 96 آثارشان در جشنواره‌های بین‌المللی خوش درخشید و رتبه گرفتند تقدیر کردیم که این امر هم برای سازمان صداوسیما و هم مراکز استان‌ها باعث افتخار است.

رئیس ستاد برگزاری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها در پایان، گفت: در دوره‌های مختلف، این جشنواره توانسته به جهت معرفی استعداد‌های درخشان و خوب ما در سراسر کشور، برای سازمان صداوسیما و دیگر حوزه‌های فرهنگ‌و‌هنر کشور جایگاهی پیدا و خدمت‌رسانی کند. ما 230 جایزه را در طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه به کمیسیون‌ها می‌دهیم اما تندیس بهترین برنامه‌های جشنواره بیستم را در حوزه رادیو، تلویزیون، خبر، موسیقی، پژوهش و فضای مجازی در مراسم اختتامیه با حضور ریاست محترم سازمان به‌صورت لوح سپاس به‌همراه تندیس هدهد به 15 نفر برتر اهدا خواهیم کرد.


اکرم رضایی ثانی

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: