khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 22
کد خبر: ۴۳۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
علی دارابی:
افتتاحیه بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان ها با حضور علی دارابی، معاون امور استان ها در استان کردستان برگزار شد.
به گزارش صبا، بیستمین جشنواره تولیدات رادیو و تلویزیون مراکز استان با حضور علی دارابی معاون امور استان ها، ابولقاسم امان اللهی مدیر کل صدا و سیمای استان کردستان، ابولحسن موسوی زاده
رئیس ستاد برگزاری جشنواره در سالن همایش صدا و سیمای مرکز کردستان برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم علی دارابی معاون استان ها، زاهدی استاندار کردستان، مهدی قاسمی مدیر شبکه شما، مدیران مراکز استان های صداوسیما و نمایندگان رسانه های جمعی حضور داشتند. 

مراسم افتتاحیه با اجرای مجریان مرکز کردستان آغاز شد و در ادامه نماهنگی از رشادت های اهالی کردستان در دوران دفاع مقدس و سخنان مقام معظم رهبری در سفر به این استان برای حاضران پخش شد. 

خیر مقدمی به 3 زبان 

پس از آن ابوالقاسم امان الهی مدیر صداوسیمای مرکز کردستان ملبس به لباس کردی به مهمانان حاضر در مراسم خیر مقدم گفته و در سخنانی از ویژگی های فرهنگی و هنری مردم کردستان گفت و در ادامه شعری به زبان های فارسی، کردی و ترکی قرائت کرد. 

نقش مهم رسانه در اعتلای فرهنگ دینی 

حجت الاسلام سیدمحمد حسینی شاهرودی نماینده مقام ولی وفقیه در استان کردستان به عنوان اولین سخنران در سخنانی به شهدایی که استان کردستان تقدیم انقلاب کرده، یادآوری کرد و گفت: هنر کردستان با فرهنگ آن آمیخته است و اگر موسیقی و دف زنی دارد با فرهنگ اسلامی آمیخته است و با محبت اهل بیت آمیخته شده است.

وی ادامه داد: من یک مطلب را راجع به بیستمین جشنواره مراکز استان ها می گویم و آن این است که ما در قرآن کریم وقتی نگاه می کنیم خداوند متعال برای ما یک هدف مقدس ترسیم کرده و آن این است که بشریت در جایگاه حق قرار بگیرد و از دین الهی بهره بگیرد. 

وی اظهاداشت:دین از همه چیز بهترین را دارد و این آمده است تا انسان را به تعالی برساند و همین موضوع بشر را به هدایت می رساند. نقش رسانه در تمدن سازی اسلامی چیست؟ همه آگاهید که بشر یک زمانی فقط از طریق علامت ارتباط برقرار می کرد و کم کم با نوشته توانست افکارش را انتقال بدهد. مرحله بعد در قرن 15 میلادی بشر به چاپ رسید و به وسیله آن یک انقلابی در اطلاع رسانی ایجاد شد تا قرن بیستم که بشر رسید به مرحله فن آوری الکترونیک و رادیو و ضبط صدا و انتقال صدا و کم کم بحث تصویر و سینما و تلویزیون مطرح شد که یک انقلاب بزرگ بود. 

وی افزود: این رشد تا اواخر قرن بیستم ادامه داشت تا زمانی که بحث اینترنت و فضای مجازی مطرح شد. هر مرحله این رسانه توانست وقتی بحث الکترونیک پیش آمد بحث قاچاق ویدئو مطرح شد و در ادامه ماهواره ها به میدان آمدند. الکترونیک مرزها را شکست و دنیای اطلاعات آمد و الان هم اینترنت و فضای مجازی خیلی راحت هست و به شکلی طراحی شده که بسیار ارزشمند است و حتی دست بچه ها نیز وجود دارد. حالا صداوسیما هم داخل آن قرار گرفته و یک انقلاب بزرگ را ایجاد کرد و بعد هم بحث دهکده جهانی عنوان شد.

حجت الاسلام سیدمحمد حسینی شاهرودی با بیان اینکه هدهد حضرت سلیمان وظیفه پیام رسانی دارد و وقتی انتقال پیام صورت می گیرد، احساس خوب یا بد در مخاطب ایجاد می کند با توجه به ارزش ها و علایقی دارد که همه اینها نیز باعث ادراکش می شود که درک خود رسانه می تواند هم از درک مخاطب تاثیر بپذیرد و هم تاثیر بگذارد. مرحله بعد از ادراک انگیزش است و رفتارها شکل می گیرد. تمدن را رفتارها و ادراک ها می سازد. 

**گرامیداشت شهدای کردستان با نوایی محزون

در ادامه این مراسم کلیپی حاوی یادواره شهدای کردستان نظیر محمود امان الهی، ناهید فاتحی کرجو، جمیل شهسواری، قادرخانی و ... به نمایش درآمد. 

بخش بعدی مراسم به تجلیل از خانواده محترم شهید قادر خان زاده اختصاص داشت که با حضور دارابی، خجسته، زاهدی، الوی و امان الهی به روی سن انجام شد و پدر این شهید بزرگوار که خود جانباز 50 درصد بود، به روی سن آمده و لوح تقدیر خود را دریافت کرد. 

همچنین خانواده شهیده فاتحی، جلال بارنامه، شهید امان الهی و جمیل شهسواری نیز در ادامه تجلیل شدند و با آنها عکس یادگاری گرفته شد. 

نمره 20 شایسته مردم کردستان است

 در مراسم افتتاحیه جشنواره مراکز استانها همچنین زاهدی استاندار کردستان در سخنانی که با قرائت اشعاری از حافظ همراه بود، گفت: وقتی ما از هویتمان صحبت می کنیم یعنی هویت همه اقوام ایرانی و وقتی از فرهنگمان صحبت می کنیم یعنی از فرهنک تمام اقوام سخن می گوییم. 

وی ادامه داد: امروز رسانه دیگر یک وسیله خبرگیری و خبررسانی نیست و تولید کننده فرهنگ است و اهمیتی است که رسانه در دنیا پیدا کرده و ما به عنوان یک نهاد فرهنگی از رسانه مان نام می بریم که در اعتلای فرهنگ ایران نقش بسزایی دارد. امیدوارم این جشنواره نمره 20 بگیرد و شایسته مردم کردستان است و مطمئنم که این نمره را خواهیم گرفت. این استان بیش از 5 هزار شهید و هزار پیشمرگ تقدیم انقلاب کرده است. ظرفیت های استان کردستان برای تمام ایران قابل استفاده است.

**دف نوازی در مدح حضرت محمد (ص)

 اجرای دف نوازی و مدیحه سرایی در نعت پیامبر (ص) دیگر بخش این مراسم بود. 

سید احسن علوی، نماینده مردم سنندج و دیوان‌دره نیز از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه جشنواره بیستم بود. او اظهار کرد: طبق آمار مردم کردستان همیشه در تمام انتخابات‌ها شرکت و برای حفظ امنیت ملی بسیار تلاش کرده‌اند.

او کردها را پیشگام همدلی ملی دانست و با بیان اینکه فرهنگ یکی از اساسی‌ترین ابزارهای توسعه پایدار است،  گفت: اما متاسفانه مقوله فرهنگ در استان کردستان مورد کم توجهی قرار گرفته است و وضع موجود در شأن ظرفیت فرهنگی این استان نیست. امروز بسیاری از زیرساخت‌های فرهنگی استان کردستان نیازمند بازنگری است که کمبود رسانه‌های محلی کردزبان یکی از همین موارد است.

علوی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ شبکه کردزبان بیرون از مرزهای کشور فعالیت دارند، نیاز است که یک شبکه تصویری فراگیر با هدف بررسی تحولات محله‌های کردنشین تاسیس شود تا هم بتواند با شبکه‌های کرد زبان خارجی  مقابله کند و هم تریبونی برای کردزبان‌ها باشد. البته این رسانه باید با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب منطبق و مبتنی بر خواسته‌های مردم کردستان باشد.

این نماینده مجلس بار دیگر به شبکه‌های خارجی کردزبان اشاره کرد و گفت: بسیاری از این شبکه‌های معاند باعث ایجاد تفرقه میان مذاهب شیعه و سنی می‌شوند که همین امر توجه تاسیس یک رسانه داخلی کرد زبان را ضروری‌تر می‌کند.

علوی بیان کرد: فرزندان کردستان نقش مهمی در غنای فرهنگ ملی از موسیقی و شعر گرفته تا سینما و تئاتر داشته و دارند. بارها مقام معظم رهبری از استان کردستان به عنوان استانی فرهنگی یاد کرده‌اند. اما متاسفانه در پاسداشت این ظرفیت‌های فرهنگی اهتمام چندانی صروت نگرفته است.

او کردها را مردی وطن‌پرست دانست و گفت: کردها همیشه برای تمامیت ارضی ایران تلاش کرده‌ و ارزش قائل‌اند.  ما کردها قربانی تروریسم شده‌ایم و بسیار تلاش کردیم که در برابر کم‌لطفی‌ها سکوت کنیم‌. در حالی که همواره کردها برای دفاع از خودشان و رهایی این سرزمین از استثمار به اندازه شاخ و برگ درختان شهید داده‌اند و همیشه با افتخار می‌گویند ما کرد هستیم.

نماینده مردم سنندج در مجلس با اشاره حمله تروریستی داعش به ایران، افزود: وقتی حملات داعش در خاورمیانه آغاز شد همه شاهد بودیم که کردها تمام قد در دولت سوریه در برابر داعش ایستادند و باید بدانید که اگر تلاش‌ها و مجاهدت‌های سپاه پاسداران نبود، امروز داعش خاورمیانه را گرفته بود.  اما بعد از حمله داعش به ایران صحبت‌هایی علیه کردها زده شد و عده‌ای خواستند بگویند که کردها در برابر ایران قرار گرفته است. ما باید تلاش کنیم که به این تفرقه‌افکنی‌ها تن ندهیم.

او در پایان سخنان خود خطاب به علی دارابی، گفت: قریب به ۳۰ درصد از روستاهای کردستان شبکه‌های سراسری ایران را ندارند و این موضوع نیازمند توجه است.

جشنواره بیستم هدهد تولیدمحور و پژوهش‌مدار است/ رقابت جدی با شبکه‌های ماهواره‌ای رقیب شکل گرفته است

علی دارابی در مراسم افتتاحیه این جشنواره در صدای و سیمای مرکز کردستان ضمن تبریک میلاد با سعادت امام هادی(ع) دهمین پیشوای شیعیان و سلام و احترام به ملت بزرگ ایران به ویژه مردم غیور کردستان اظهار کرد: دلایل مختلفی وجود دارد که رسانه ملی به استان‌ها توجه خاصی داشته باشد.

وی افزود: صدا و سیما، رسانه همه مردم ایران با هر لباس و زبان، نژاد و قومیت، از زن و مرد و کودک و نوجوان، سالمند و ... است و در این بین شبکه‌های استانی آینه تمام‌نمای فرهنگ، آداب و سنن و آرزوها و آمال مردم در مناطق مختلف این کشور پهناور هستند تا پیام‌آور همزبانی و همدلی، اتحاد و همبستگی و مهربانی و مهرورزی باشند.

معاون امور استان‌های رسانه ملی، تنوع فرهنگی در ایران را مزیتی مهمی دانست و خاطرنشان کرد: شبکه‌های استانی از این ظرفیت بالقوه بهره‌مندند و با بازآفرینی آیین‌ها و آداب و سنن محلی در قالب‌های جذاب و مخاطب‌پسند به تعالی فرهنگی ایران اسلامی کمک شایانی می‌کنند.

وی ادامه داد: پخش ماهواره‌ای شبکه‌های استانی سبب شده جغرافیای امواج این شبکه‌ها از مرزهای استان فراتر رود و زمینه ارتباط فرهنگی مردم استان در سراسر گیتی را فراهم کند.

دارابی با بیان اینکه شبکه‌های استانی با تکیه بر ظرفیت‌های بومی، گسترۀ نفوذ و جذابیتی بی بدیل دارند گفت: مردم شهرها و روستاهای مختلف با شبکه‌های استانی خود زندگی می‌کنند و این امتیاز منحصر به فرد فقط از آن شبکه‌های استانی است.

معاون امور استان‌های صدا و سیما عنوان کرد: تنوع پیام و قالب‌های جدید و نوآورانه همراه با ارتقای سطح کیفی برنامه‌ها که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد، جز با عنایت ویژه و بهره‌مندی از مختصات فرهنگ بومی و ظرفیت‌های فرهنگ اقوام ایرانی محقق نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در شرایطی که نفوذ فرهنگی بیگانگان از طریق رسانه‌ها شتاب می‌گیرد، توجه به توانمندی‌های شبکه‌های استانی در جذب مخاطب و تأمین نیازها و علایق و ارائه راهبردهای اثربخش برای مصونیت در برابر استحاله فرهنگی و تفرقه‌افکنی رسانه‌های معاند مؤثر خواهد بود.

دارابی با بیان اینکه اگر از توسعه  پیشرفت سخن بگوییم، مرکز و کانون آن استان‌ها هستند گفت: در حقیقت چنانچه به دنبال تمرکززدایی هستیم و می‌خواهیم ایران به معنای واقعی کلمه در رسانه ملی بازتاب داشته و همه جای ایران سرای ما باشد، مسیر درست آن توجه به استان‌هاست.

معاون امور استان‌های صدا و سیما شبکه‌های استانی را محل تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد برای رسانه ملی توصیف کرد و افزود: این شبکه‌ها به مدد خلاقیت و نوآوری نیروهای خبره و سخت‌کوش هر روز بالنده‌تر از دیروز ظاهر می‌شوند.

وی ادامه داد: شبکه‌های استانی حلقه ارتباط نخبگان سراسر کشور با رسانه ‌ملی به شمار می‌روند.

دارابی در بخشی دیگر از سخنان خود به ویژگی‌های جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها و اهمیت آن پرداخت و افزود: فراهم شدن زمینه رقابت سالم بین همکاران در فضای رسانه، آشنایی با فضای جدید فعالیت در رسانه، ایجاد بستر تعامل و ارتباط مناسب همکاران در سراسر کشور، آموزش غیر رسمی و انتقال تجربه، افزایش همبستگی اجتماعی و وحدت ملی در عین نمایش تنوع استانی و محلی یا همان اصل وحدت در عین کثرت و فراهم شدن زمینه هم‌افزایی علمی با درکنار هم قرار گرفتن پژوهشگران از جمله این خصوصیات هستند.

معاون امور استان‌های رسانه ملی گفت: در عین حال می‌توان ارتقای سطح کیفی آثار و تولیدات استانی به نحوی که قابل ارائه در سطح ملی و فراملی باشند را در کنار توجه و اهتمام رسانه ملی به استان‌ها مد نظر قرار دارد به نحوی که هر سال یک استان در طول چند هفته در صدر اخبار و مسائل رسانه ملی قرار گرفته و مردم با آن استان، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود آشنا شوند.

وی با بیان اینکه جشنواره گامی بزرگ برای عدالت رسانه و کاهش تبعیض است خاطرنشان کرد: برنامه‌سازان برجسته و گروه‌های هنری با حضور در شهرها و شهرستان‌های استان میزبان، هفته فرهنگی – هنری برگزار می‌کنند و امکان برقراری ارتباط چهره به چهره مردم و به خصوص کودکان و نوجوانان با چهره‌های محبوب فراهم می‌شود.

دارابی در ادامه به مزیت‌های استان کردستان اشاره و ابراز کرد: مرزبانی این استان در دفاع از تمامیت ارضی کشور حقیقتی انکارناپذیر است علاوه بر این کردستان از دیرباز مهد فرهیختگان و بزرگان علم و ادب بوده و  طبیعت بکر، صنایع و امکانات ویژه صنعتی و طبیعی و اصالت فرهنگی این استان زبانزد خاص و عام هستند هچنین مریوان نیز به عنوان پایتخت تئاتر خیابانی جهان به ثبت جهانی رسیده است.

معاون امور استان‌های صدا و سیما ضمن قدردانی از ریاست سازمان برای مساعدت در برگزاری جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها گفت: از میزبانان و مسئولان استانی، به ویژه نماینده معزز ولی فقیه در استان کردستان، استاندار محترم، نمایندگان مردم در مجلس و همه مسئولان و دستگاه‌های مختلف استان از جمله ریاست محترم دانشگاه کردستان و همکاران خوبم در صدا و سیمای مرکز سنندج که با همت مثال زدنی از ماه‌ها قبل برای برگزاری باشکوه جشنواره تلاش کرده‌اند تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: مسئولان معاونت‌ها و بخش‌های مختلف سازمان صدا و سیما، به خصوص حوزه فنی، سیما، صدا، سیاسی و داوران فرهیخته و دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره بیستم نیز شایسته بهترین قدردانی‌ها هستند.

دارابی با بیان اینکه جشنواره بیستم تجلی اقتصاد مقاومتی در رسانه ملی در مهد مقاومت، ایثار و شهادت یعنی کردستان محسوب می‌شود خاطرنشان کرد: تفاوت جشنواره بیستم با دوره‌های قبلی از نظر تکیه افزون‌تر به نیروهای خلاق و متعهد سازمان در هنگامه مضایق و محدودیت‌هاست.

معاون امور استان‌های رسانه ملی گفت: جشنواره مراکز استان‌ها، جشنواره‌ای به پهنای سرزمین ایران و به گستردگی و رنگارنگی تنوعات قومی، زبانی و خرده فرهنگ‌های این مرز و بوم است و در این بین جشنواره بیستم به مثابه ویترین نمایش تلاش سالانه تولیدات و آثار فاخر رسانه ملی به شمار می‌رود که این ویژگی نیز به دلیل رشد کمی و کیفی آثار، داوری را با دشواری و دقت افزون‌تر روبه رو ساخت و زمینه‌ رقابتی تنگاتنگ را فراهم کرد.

دارابی با اشاره به اینکه جشنواره بیستم، ارائه محصولاتی صرفاً برای جشنواره نبود عنوان کرد: این رویداد مهم فرهنگی در واقع فرصتی برای معرفی محصولاتی بود که در فرآیند تولید و پخش بر ذائقه مخاطبان سخت‌پسند، پر فروغ نشسته بود.

معاون امور استان‌های صدا و سیما افزود: جشنواره بیستم، فرصتی برای قدردانی از بدنه حرفه‌ای و پرتوان سازمان در اقصی نقاط کشور است که در صحنه جهاد فرهنگی به خوبی درخشیده‌اند.

وی با بیان اینکه جشنواره بیستم، تولیدمحور و پژوهش‌مدار است و به نیاز‌های بومی توجه دارد تصریح کرد: محصولات جشنواره بیستم در فضای رقابتی شدید با شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌های رقیب و معاند و نیز با جشنواره‌های پیشین کاملا متفاوت هستند.

دارابی اضافه کرد: محصولات جشنواره بیستم در فضای تغییرات ذائقه‌ا‌ی مخاطبان و افزایش سطح دسترسی آنان به رقبا،نقش چشمگیری داشته است همچنین در حوزه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت و نیز سلامت، بهداشت و درمان نیز کارهای قابل تقدیر و ارزنده‌ای دیده می‌شود.

معاون امور استان‌های صدا و سیما ذائقه‌شناسی و نیازسنجی علمی از مخاطبان را موجب افزایش ضریب نفوذ رسانه‌های استانی دانست و گفت: ضرورت دارد در تولیدات آتی، این مسئله مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه توجه ویژه به چرخه و حلقه‌های تولید، توزیع و بازخورد پیام به شکلی متوازن و حرکت و تغییر مسیر بر مبنای آن در شرایط کنونی ضروری می‌نماید تصریح کرد: کمک به تنظیم سند راهبردی صداوسیمای مراکز استان‌ها، توجه ویژه به افزایش سواد رسانه‌ای مخاطبان محلی و تقویت آن، توجه ویژه به پژوهش‌محور بودن تولیدات، حفظ و ارتقای وحدت ملی و وفاق اجتماعی و نیز تقویت فرهنگ رفق و مدارای اجتماعی با عنایت به ویژگی‌های بومی هر استان و  توجه جدی به مسائل و آسیب‌های اجتماعی در تولیدات رسانه‌ای در استان‌ها از دیگر راهبردهایی هستند که در شرایط فعلی باید در اولویت قرار بگیرند.

دارابی حفظ و تقویت روحیه انقلابی و برجسته‌سازی فرهنگ و ارزش‌های والای انقلاب اسلامی از جمله شهادت، شهدای مدافع حرم، شهامت، ایثار و مقابله با فساد را از دیگر راهبردهای ضروری مراکز استان‌ها دانست و گفت: به این همه باید راهبردهای دیگری همچن افزایش نشاط اجتماعی، شادی و امید به عنوان ضرورت مهم اجتماعی با رعایت و حفظ اصول و ارزش‌های دینی و ملی، توجه به فرهنگ بومی هر استان و حفظ و حراست از فرهنگ ملی به منظور همگرایی روزافزون و پرهیز از تولید پیام‌های متناقض و متضاد و تعامل و ارتباط مؤثر با مراکز علمی ـ پژوهشی، دانشگاهی و حوزوی در مراکز استانو شهرهای دارای مرکز صدا و سیما را افزود.

معاون امور استان‌های صدا و سیما ادامه داد: عمق‌بخشی افزون‌تر به تولیدات و محصولات استانی و استفاده از عناصر فولکلوریک و فراتر رفتن از استفاده صرف از زبان، لهجه و پوشش و توجه به لایه‌های عمیق‌تر فرهنگ بومی و محلی از جمله موسیقی محلی و مقامی یکی از مهمترین اولویت‌های شبکه‌های استانی خواهد بود.

وی تصریح کرد: توجه ویژه به نقش رسانه ملی به عنوان حلقه واسط میان کارگزاران نظام و مردم و انعکاس مطالبات آنان در بخش‌های مختلف به خصوص بخش‌های خبری باید در دستور کار مراکز قرار بگیرد.

دارابی در خاتمه ضمن آرزوی توفیق برای همه همکاران در رسانه ملی به ویژه در مراکز صداوسیمای سراسر کشور گفت: کارکنان مراکز سربازان و جهادگران عرصه جنگ نرم در دنیای امروز هستند.


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: