khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 January 22
کد خبر: ۴۳۱۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
رئيس مركز نظارت و ارزيابي جشنواره تولیدات صداوسیمای استان‌ها:
«آثار مشاهده‌ شده با رشد قابل‌قبولی نسبت به سال گذشته همراه بوده است، که این امر نشانگر موفقیت و به ثمر رسیدن اهداف جشنواره نوزدهم قلمداد می‌شود.»

علي بخشي‌زاده؛ رئيس مركز نظارت و ارزيابي جشنواره تولیدات صداوسیمای استان‌ها، با اشاره به «هدهد20» گفت: جشنواره تولیدات صداوسیمای استان‌ها همواره فرصت کم‌ نظیری برای برنامه‌سازان در ارائه محصولاتی پاک و اخلاق‌مدار فراهم آورده است و فضایی را رقم‌زده است که برنامه‌سازان با رقابت سالم ظرفیت‌های استانی و استعدادهای بالقوه را به نمایش بگذارند. بستری که در چارچوب آن می‌توان از معرفی اقوام ایرانی، شناساندن افسران جنگ نرم و فرهنگی رسانه، عرضه بهترین برنامه‌سازان از سراسر کشور، تبادل تجربیات و آموزش برنامه‌سازی در گستره ایران اسلامی، ارج نهادن به زحمات پیشکسوتان و معرفی نیروهای جوان و خلاق و ارتقاء نظام انگیزشی از طریق رقابت سالم و تشویق به هنگام، بهره‌مند شد.

وی ادامه داد: در سطح داوری به ‌جرات می‌توان اذعان داشت که آثار مشاهده‌ شده با رشد قابل‌قبولی نسبت به سال گذشته همراه بوده است، که این امر نشانگر موفقیت و به ثمر رسیدن اهداف جشنواره نوزدهم قلمداد می‌شود. در این میان برنامه‌های سیمای استان‌ها در حوزه ترکیبی، در قالب برنامه‌هایی توانمند در اقناع مخاطب و همراه‌‌سازی آنان به بازوی رسانه ملی تبدیل‌ شده‌اند. اهمیت این نوع برنامه‌ها تا حدود زیادی شناسایی و پیگیری مسائل و معضلات شهر و روستاهای کشور را فراهم آورده است و این مهم با تعاملی منطقی مهندسی ‌شده و مراکز استانی با نهادها و دستگاه‌های اجرایی و گوناگون کشور بسترسازی شده است. به ‌بیان ‌دیگر برنامه‌های سیمای استانی در قامت آینه تمام‌نمای کشور منعکس‌کننده قابلیت‌ها و توانمندی‌های اقوام کشور عزیزمان را رقم‌ زده است.

فرمایشات رئیس محترم سازمان در اختتامیه جشنواره نوزدهم -که در سال ۹۵ در خوزستان ایراد شد- به این نکات اذعان داشت که توجه به فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری موجود در کشور، در راستای تحقق شعار سال و توجه به قابلیت بالا و مهم استفاده از فضای مجازی و کارکردهای آن در برنامه‌سازی و انتشار پیام در اولویت قرار گیرد و اینک می‌توان گفت مسیر و هدف بیستمین جشنواره تولیدات استانی از همان زمان روشن شد.

وی درخصوص کیفیت آثار ارسالی گفت: خوشبختانه آنچه در آثار ارسال‌ شده به جشنواره مشاهده کردیم تمرکز و برنامه‌سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی که شعار سال هم بود بیشتر نمود داشت و یکی از نقاط قوت و قابل‌‌اعتنای برنامه‌سازی در حوزه استان‌ها قلمداد می‌شود. آثار بسیار خوبی نیز در حوزه‌های گردشگری، محیط‌زیست، پرداخت به مناسبت‌ها؛ خصوصا انعکاس حماسه عظیم اربعین حسینی، حوزه سلامت و توجه به محور مقاومت و اقتدار اسلامی و پرداختن به موضوع خانواده را مشاهده کردیم که بی‌شک جشنواره فرصتی را فراهم آورده است که بهایی جدی به تلاش و استعدادهای نهفته و بالقوه در میان برنامه‌سازان استانی داده شود.

بخشی‌زاده با اشاره به حوزه مستند توضیح داد: خصوصا در مستندهای گزارشی پیشرفت حیرت‌آور مشاهده می‌شود و این تحول را حضور جوانان خلاق در مراکز استانی رقم ‌زده‌اند. «استودیو گریزی» یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های برنامه‌های مورد مشاهده هیات‌ داوران بود و همچنین استفاده از موسیقی فاخر که در بازتابش هویت ملی، سهم بسیار بزرگی را ایفا کرده است. استحکام و نهادینه شدن هویت ملی، وحدت و امنیت ملی و ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی در گرو نگاه صحیح به رسانه و بالطبع تولیدات رسانه‌ای ایجاد می‌شود که در این میان مراکز استانی گوی سبقت را در پرداختن به موضوعات پیش‌گفته از پايتخت ربوده‌اند.

رئيس مركز نظارت و ارزيابي جشنواره ادامه داد: ضعف‌هایی نظیر «تهرانیزه‌ شدن برنامه‌ها» و چاره‌اندیشی برای آن می‌تواند از اولویت‌های برنامه‌ریزی باشد. تهرانیزه شده بدان معنا که برخی برنامه‌ها تقلیدی است و نوآوری در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. برای اصلاح این نقیصه باید نیازشناسی مخاطبان هر استان را جدی تلقی کنیم و در این زمینه از ظرفیت رسانه‌های مجازی به‌خوبی بهره‌مند شویم. در مجموع همواره بیان قوت‌ها «ظرفیت‌سازی» را برایمان نمایان می‌کند و در مقابل شناسایی نقاط ضعف، اولویت‌های کاری را برایمان رقم می‌زند. آن‌گونه بايد بیندیشیم كه با برنامه‌ریزی درخور و مطابق با سطح منابع و ساماندهی صحیح و عقلانی، در پی رفع تدریجی نكات ضعف برآییم. به ‌بیان ‌دیگر اینک این فرصت فراهم آمده است تا تصمیم‌گیران کلان رسانه با نگاهی «پرندهوار» و از بالا به تمامیت جشنواره و آثار ارائه‌شده، اولویت‌های برنامه‌سازی رسانه‌ای را شناسایی و در دستور کار قرار دهند.

علي بخشي‌زاده، رئيس مركز نظارت و ارزيابي جشنواره تولیدات صداوسیمای استان‌ها در پایان گفت: بی‌شک سطح انتظارات از تولیدات مراکز استان‌ها، با در نظر گرفتن امکانات و منابع تخصيص يافته در این حوزه است که به‌ مراتب بسیار کمتر از تهران است. با این ‌وجود به دلیل اهمیت، تاثیرگذاری و وجود پتانسیل و ظرفیت بالای مراکز در ساخت مستند با هدف و شعار «ایران را به یکدیگر بهتر بشناسانیم»، می‌توان این قالب برنامه‌سازی را در اولویت قرار داد. سوابق نشان می‌دهد مراکز استانی در ساخت قالب مستند و انیمیشن، قوی عمل کرده‌اند که در این میان می‌توان به استان‌های همدان، بروجرد، خوزستان و... اشاره کرد.

امیدواریم جشنواره مراکز هرساله محلی برای ارائه نتایج حرکت و گام رو به‌‌جلو در فضای رسانه‌ای باشد و جایگاهی برای تلفیق نگاه‌های مثبت و منفی در کار رسانه‌ای و دستیابی به تعادلی پایدار و پویا و در رسیدن به اهداف کلان رسانه محسوب شود.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: