khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۴۳۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
مدیر کل صدا‌و‌سیمای استان کردستان:
«با این که استان‌های بسیاری داوطلب میزبانی بودند سرانجام «هدهد 20» به کردستان آمد و بر فراز آسمان این جا پرواز کرد.»
بیستمین جشنواره تولیدات استانی از 14 تا 16 شهریور در استان کردستان برگزار می‌شود. هر استانی بنا به شرایطی که دارد می‌تواند میزبان این جشنواره باشد. امسال نیز سنندج میزبانی جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها را به عهده گرفته است. ابوالقاسم امان‌الهی مدیر کل صدا وسیمای استان کردستان در گفت‌وگویی با «صبا» درباره آمادگی این استان برای میزبانی «هدهد 20» توضیح داده است که در ادامه می‌خوانید:

در ابتدا برایمان بگویید چه لزومی برای میزبانی جشنواره تولیدت استانی دیده‌اید که موجب شد برای این امر داوطلب شوید؟

جشنواره بیستم تولیدات مراکز صدا‌و‌سیما با توجه به اعتبار و جهت‌گیری‌هایی که دارد از جشنواره‌های بی‌بدیل حوزه صدا، تصویر، پژوهش و موسیقی در سطح کشور است. جشنواره محلی برای بروز ایده‌ها، خلاقیت‌ها و نگاه‌های جدید به دنیای هنر است و در واقع نگاهی است از روزنه هنر به دنیای پیرامون. بنابراین کاملا طبیعی است که می‌تواند محل بروز استعدادهای نو و بستری برای شکوفایی آن‌ها باشد و قطعا به این دلیل هم می‌تواند در ارتقاء وضعیت تولید استان‌ها و شرکت‌کنندگان جشنواره تاثیرگذار باشد.

استان‌ها خودشان داوطلب میزبانی جشنواره می‌شوند، سال گذشته هم استان خوزستان داوطلب شد. چه طور شد که شما هم برای برگزاری این جشنواره در استان کردستان داوطلب شدید؟

آرزوی هر کسی است که میزبان چنین جشنواره‌ای باشد. قطعا در این جشنواره افراد با‌تجربه و تاثیر‌گذار که عمری را در وادی و عرصه هنر گذرانده‌اند و دارای تجارب تکرار‌ناشدنی هستند حضور خواهند داشت. برای کسانی هم که در ابتدای راه هستند و تجربه کمی دارند این جشنواره آرزو، فرصت و کلاس درسی است تا بتوانند از این آوردگاه توشه‌ای را برای خودشان کسب کنند. استان کردستان هم با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی که دارد توسط مقام معظم رهبری استان فرهنگی نامیده شده است و این کار به نظر من یک کار به تمام معنا جدی است. برای استان کردستان که بر همه واضح و مبرهن است، چهره‌ای شناخته شده در همه عرصه‌های فرهنگ و هنر در سطح ملی و فراملی دارد این جشنواره فرصت بسیار خوبی به شمار می‌رود، چون از جنس خود مردم و تفکر آن‌ها و فعالیت‌های فراگیری است که در این استان انجام می‌شود ما هم به همین دلیل داوطلب شدیم. جا دارد که من همین‌جا از استاندار فرهیخته استان کردستان آقای زاهدی تشکر کنم که با تمام توان از این امر استقبال کرد و با دکتر دارابی معاون محترم استان‌های سازمان تلاش‌های بسیاری کردند و با این که استان‌های بسیاری داوطلب میزبانی بودند سرانجام «هدهد 20» به کردستان آمد و بر فراز آسمان این جا پرواز کرد، امیدوارم که قدومش خیر و مایه و برکت باشد. ضمن این‌که شرکت‌کننده‌ها از سراسر کشور و تمامی استان‌ها به سنندج می‌آیند و ما نیز از مرکز چهره‌های شاخصی را دعوت می‌کنیم،‌ قطعا کردستان لایه‌های پنهان و شناخته نشده‌ای دارد و این عزیزان مرجع و محل رجوع و دارای تحلیل هستند و به عنوان سفیر فرهنگی برای کردستان عمل می‌کنند و قطع به یقین در اقتصاد کردستان هم تاثیر خواهند گذاشت و نگاه همه هموطنان ما را به کردستان تغییر خواهد داد.

برای معرفی فرهنگ غنی کردستان و ظرفیت‌های غنی استان جهت تولید آثار رادیویی و تلویزیونی تا الان چه اقداماتی انجام شده است؟

ما در کنار کارهای روتینی که برای جشنواره انجام می‌گیرد آثار خودمان را هم فرستادیم و خبرهایی هم که به دستمان رسیده است خوب هستند. در کنار این هنرمندان برجسته‌ای که وارد استان می‌شوند قطعا باید با استان آشنا شوند برای همین ما توری را برای آن‌ها تدارک دیده‌ایم تا از مناطق دیدنی استان دیدن کنند. علاوه بر آن، نمایشگاهی را از صنایع دستی و محصولات فرهنگی استان برگزار می‌کنیم تا به این وسیله بتوانند در فرصت کم دو روزه‌ای که این جا هستند با این منطقه آشنا شوند.

ادارات وسازمان‌های دولتی مرتبط با کار شما چه طور در جهت بهتر شدن این جشنواره با شما همکاری داشته‌اند؟

جا دارد که من باز این جا از تمام نهادها، ارگان‌ها، استاندار محترم و شورای ترمیم استان و به ویژه نماینده ولی فقیه در استان تشکر کنم که همگی آنچه را که در توان داشتند در طبق اخلاص گذاشتند و ما را در بهتر برگزار‌کردن جشنواره یاری کردند و من حس می‌کنم اگر توفیق خداوند همین‌طور شامل حال ما شود نمره بیست را در جشنواره «هدهد 20» خواهیم گرفت.

در رابطه با پشتیبانی از برگزیدگان استان خودتان چه پیش بینی‌هایی کرده‌اید؟

جشنواره‌ای را نمی‌توانید سراغ بگیرید که بچه‌های کردستان در آن ندرخشیده باشند و اگر نگاه کنید می‌بینید که همیشه در جشنواره‌ها سهم داشته‌اند. خصوصا در جشنواره تولیدات مراکز، جوانان ما در سال‌های گذشته تندیس گرفته‌اند. خود به خود با این اتفاقات نگاه این عزیزان عوض می‌شود و انگیزه پیدا می‌کنند و می‌توانند بر افراد محیط پیرامونشان اثر بگذارند و ما را نیز با خود همراه کنند، به نظر من آن‌ها هستند که بر ما تاثیر می‌گذارند و کمک می‌کنند که نگاه‌ها تغییر کند و مسیر تند‌تر شود، ما هم آنچه را که در توان و حتی فراتر از حد توانمان باشد برای درخشیده شدن مستمر این استعدادها به کار می‌گیریم و سعی می‌کنیم کمکشان کنیم تا دیده شوند و باعث انگیزه‌بخشی باشند و الگو ایجاد کنند. چون ما در این برهه از زمان به انگیزه، الگو و جامعه با نشاط و جامعه متخصص و با اخلاق خیلی نیاز داریم. افراد شاخص قطعا افرادی هستند که خیلی متمایزند و باید به عنوان الگو معرفی شوند تا محرکی برای داشتن یک جامعه پویا باشند که به طرف ایده‌آل‌ها و قله‌‌های هدف حرکت می‌کند.

سخن رهبری در رابطه با فرهنگی نامیده شدن استان کردستان تا چه اندازه موجبات شکل‌گیری جشنواره را فراهم کرد؟

وقتی مقام معظم رهبری به این‌جا آمدند با توجه به این‌که شخصیتی کاملا فرهنگی هستند و به مسائل اشراف کامل دارند با مطالعه و دلیل و مدرک، استان را فرهنگی دیدند؛ همین امر برای انتخاب این استان به عنوان میزبان جشنواره خیلی تاثیرگذار بود. ایشان گفتند من در کردستان نمایشگاهی از شخصیت‌ها و چهره‌های فرهنگی دیدم، یعنی با هر فردی که روبه‌رو می‌شدم چهره‌ای متمایز می‌دیدم که برجسته‌ و فرهنگی بود. علاوه بر این فرهنگ در لایه لایه زندگی مردمان کرد رسوخ کرده، ادب و متانتی که سرچشمه‌ای جز فرهنگ ندارد در زندگی این مردم به وضوح دیده می‌شود و پایه زندگی آنان را تشکیل داده است و در زندگی شخصی و اجتماعی و سنتی گذشته آن‌ها موج می‌زند. حتی اگر همین دنیای مدرن را هم بخواهید بررسی کنید در حوزه‌های مختلف افراد برجسته فرهنگی را داریم که کارهای بزرگی کرده‌اند. برای نمونه می‌توان به ترجمه کتاب «قانون» ابن سینا بعد از هزار سال اشاره کرد که توسط یک فرد کُرد انجام شد. مقام معظم رهبری می‌فرمایند: در برابر ترجمه کتاب ابن سینا، انسان باید سر تعظیم فرود بیاورد. افرادی مثل قطب‌الدین صادقی، هادی ضیاءالدینی، سعید آقاخانی، فرهاد اصلانی و کامکارها و عندلیبی‌ها همه از مناطق مختلف کردستان و مایه افتخار هستند و به فرهنگ ملی این مملکت کمک کرده‌اند، به همین خاطر هم شعار جشنواره «شبکه‌های استانی، فرهنگ بومی و وفاق ملی» است. یعنی وقتی به نتیجه پنجاه تا شصت سال کار علمی و پژوهشی این افراد نگاه می‌کنید بزرگ‌ترین خدمت‌ها را به انسجام ملی می‌بینید و این قطعا دلیل محکمی برای فرهنگی بودن استان است.

با توجه به مرزی بودن استان کردستان چه تمهیداتی برای برقراری هرچه بهتر امنیت اندیشیده‌اید؟

کردستان از تهران و اصفهان و شیراز امن‌تر است و تمهیدات ما همان است که در مورد زندگی روزمره مردم این جا به کار گرفته می‌شود. اگر مناطق مختلف را ببینید با افراد زیادی مواجه خواهید شد که از استان‌های مختلف کشور آمده‌اند و شب‌ها کنار خیابان چادر زده و خوابیده‌اند، ما در مناطق مرزی برنامه‌های زنده‌ای در ساعات شبانه داریم. خداراشکر مناطق مرزی ما الان آب و برق و گاز هم دارند وروستاهای اطراف از امکانات اولیه برخوردارند که خود این‌ها پایه اول امنیت است. امنیت در کردستان اگر بیشتر از مناطق مرزی نباشد کمتر هم نیست.

بودجه برنامه از سازمان صدا و سیما تامین شده است یا مشارکتی بوده است؟

روال بر این است که اعتبارات جشنواره‌ها توسط استانداری‌ها تامین می‌شود.


اکرم رضایی ثانی

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: