khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 August 21
کد خبر: ۴۳۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها از منظر داوران:
داوران بخش‌های مختلف بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌های صداوسیما به صبا از این جشنواره گفتند.

اصغر شعاع، داور بخش کمیسیون پژوهش درباره سطح آثار در این دوره از جشنواره گفت: در اين دوره آثار پژوهشي بررسي شده از رشد کمي و کيفي قابل‌توجهي برخوردار بوده‌اند. در بُعد کمي نزديک به ۵۰درصد آثار، مربوط به بخش کاربردي و منجر به توليد بوده که اين ميزان در مقايسه با جشنواره‌هاي پيشين آمار درخور توجهي محسوب مي‌شود. قريب به ۲۰۰ اثر پژوهشي سال ۱۳۹۵ به کميسيون تحقيقات جشنواره بيستم و مقايسه آن با جشنواره گذشته، محاسبات حاکي از پيشرفت حدود صددرصدي در بخش کمي است.

پيشرفت صددرصدي در بخش کمّي جشنواره

او در پایان اظهار کرد: جشنواره توليدات مراکز استان‌ها طي 19 دوره گذشته گام‌هاي تکاملي بلندي برداشته و توانسته است نقشي بسزا در ارتقاي محصولات رسانه‌هاي استاني ايفا کند. دلايل متعددي برای ضرورت برگزاري جشنواره توليدات مراکز مي‌توان برشمرد؛ ازجمله فراهم شدن امکان پايش کيفي توليدات و محصولات رسانه‌اي در سطح مراکز استاني، انگيزه‌بخشي و ايجاد فضاي رقابتي در ميان توليدکنندگان محصولات رسانه‌اي در استان‌ها، ايجاد فرصت و فضاي آموزش غيرمستقيم براي صاحبان آثار، فراهم شدن بستر مناسب جهت تجلي و ظهور استعدادها در عرصه‌هاي گوناگون و هم‌افزايي، همدلي و تعامل بيشتر ميان مديران، دست‌اندرکاران و برنامه‌سازان در جشنواره.

پيشرفت صددرصدي در بخش کمّي جشنواره

کاربرد روش‌هاي جديد در پژوهش‌هاي ارسالي

غلامرضا محمدی‌مهر، داور کمیسیون پژوهش درباره آثار جشنواره بیستم گفت: به‌طور‌کلي تمام مراکز در اجراي روش‌هاي تحقيق که آشنايي کامل با آن داشته‌اند، مناسب عمل کرده‌اند و کارنامه قابل‌قبولي داشته‌اند، ولي در اجراي روش‌هاي جديد، عموما با مشکل مواجه بوده‌اند و به‌عنوان نمونه در اجراي روش ترکيبي، از ميان ده پژوهشي که به مرحله داوری راه یافتند فقط در یک اثر اصول و قواعدروش شناختی رعایت شده است. محمدی‌مهر در قیاس این جشنواره با جشنواره پیشین بیان کرد: از نظر کمي، پيشرفت قابل‌ملاحظه‌اي نسبت به جشنواره نوزدهم ملاحظه مي‌شود. تقريبا تعداد ۲۰۰ پژوهش به دبيرخانه جشنواره بيستم ارسال شده که رشد آن نسبت به جشنواره نوزدهم، دو برابر بوده است. وی تاکید کرد: نکته شايان توجه ديگر، به‌کارگيري روش‌هاي جديد در پژوهش‌هاي ارسالي بوده است. تا پيش از اين تمام مراکز عمدتا روش‌هايي چون پيمايش و تحليل محتوا را به کار مي‌برده‌اند ولي در جشنواره بيستم، روش‌هاي کيفي شامل تحليل گفتمان، نشانه‌شناسي، گروه کانوني و روش‌هاي ترکيبي، کاربرد زيادي داشته است. به‌طوري‌که بدون در نظر گرفتن پژوهش‌هاي برنامه‌اي (منجر به توليد) تعداد پژوهش‌هاي کيفي بيش از پژوهش‌هاي کمي بوده است.

پيشرفت صددرصدي در بخش کمّي جشنواره

وضعیت بهتر مستندسازان در مراکز استان‌ها

فتح‌اله امیری؛ مستندساز و یکی از داوران جشنواره بیستم عنوان کرد: مستندسازان در مراکز استان‌ها از نظر کیفی وضعیت بهتری دارند چرا که عشق و انرژی بیشتری برای کار خود می‌گذارند. بخشی از تولید مستند به حمایت برمی‌گردد اما دانش و پشتکار اصل است. بسیاری از مستندهایی که ما در جشنواره امسال دیده‌ایم، قابلیت ارائه بین‌المللی داشته‌اند. امیری ادامه داد: در مستندسازی، شرایط تعیین‌کننده است. مستندی که مستندساز، چندسال از زندگی خود را صرف آن می‌کند، نیازمند حمایت است.مستندسازی، یک سبک زندگی است. استفاده از تکنولوژی در تولیدات مستند مراکز استان‌ها جهت بازسازی‌ها جالب توجه است. داور جشنواره بیستم تولیدات رادیویی و تلویزیونی در پایان گفت:توجه به بخش آموزش در عرصه روزآمدی مستندسازی، حرف اول را در ارتقای این بخش در تولیدات مستند مراکز استان‌ها خواهد زد. ما سال‌هاست که مستندهای حیات‌وحش را از خارج از کشور وارد می‌کردیم اما من تلاش کردم با تولید مستند حیات‌وحش داخلی این رویه را تغییر دهم و می‌توان در زمینه پخش جهانی و ارزآوری این آثار اقدام کرد.

پيشرفت صددرصدي در بخش کمّي جشنواره

برنامه‌ریزی مناسب، عاملی برای قوت آثار

محمدمهدی منصف‌پور؛ داور کمیسیون پژوهش بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌های صداوسیما درآستانه برگزاری جشنواره گفت: از آن‌جا که جشنواره استان‌ها با زمان‌بندی دقیق و به‌صورت پیوسته، پس از یک دوره فترت، طی دو‌سال گذشته برنامه‌ریزی شده است، تمامی صاحبان آثار و مدیران استانی، برنامه‌ریزی مناسبی برای حضور موثر در جشنواره بیستم داشته‌اند و این امر تا حدود قابل‌توجهی موجب قوت نسبی آثار شده است.

منصف‌پور درباره استعدادیابی در جشنواره بیان کرد: اساسا در هدف‌گذاری برای جشنواره‌ها‌، چه در سطح ملی و چه در سطح فراملی، استعدادیابی همواره مدنظر قرار می‌گیرد و این امر برای صداوسیما که مزیت‌های فرهنگی و جاذبه‌های رسانه‌ایش در پهنه کشور گسترده شده، حائز اهمیت فراوان است و با فعال‌‌سازی و ایجاد رقابت میان استعدادهای درخشان استانی به‌ویژه جوانان محقق می‌شود.

داور کمیسیون پژوهش درباره تاثیر جشنواره بر جوانان درپایان خاطرنشان کرد: جشنواره‌ها همواره زمینه امید به دیده شدن را در میان هنرمندان و مخاطبان آن فراهم می‌آورد، بنابراین مکانیسمی است برای تحرک، مسابقه، نقد شدن و تکامل. جشنواره درواقع یکی از بخش‌های فرآیند تکامل است و لذا صاحبان آثار برتر علاوه بر این‌که قدر می‌بینند باید بر صدر نیز بنشینند و امتیازاتی برای آنان نیز در نظر گرفته شود.

پيشرفت صددرصدي در بخش کمّي جشنواره

غافلگیری داوران از کیفیت برخی آثار

محمد امام‌جمعه؛ داور کمیسیون صدای بیستمین جشنواره تولیدات مرکز استان‌های صداوسیما، درباره آثار این دوره از جشنواره گفت: بعضی آثار رادیویی در سطح قابل‌قبولی قرار داشتند، حتی یکی دو اثر به‌لحاظ خلاقیتی که سازندگان آن از خود بروز داده بودند، داوران را غافلگیر کرد.

او درباره افزایش سطح کیفی آثار نسبت به دوره قبل گفت: طی سال‌های اخیر بسیاری از آثاری که در بخش صدای استان‌ها تولید می‌شود در مقایسه با سایر شبکه‌های رادیویی از نظر کیفیت، وضعیت رو به‌رشدی داشته است.

امام‌جمعه تاثیر برگزاری جشنواره بر انگیزه جوانان را بسیار زیاد دانست و گفت: خیلی از برنامه‌سازان جوان شاغل در مراکز استان‌ها با شرکت در این‌گونه جشنواره‌ها توانسته‌اند خود را به دیگر همکاران خود بشناسانند و در محل کار خود بیشتر مورد توجه قرار گیرند و به جایگاه شغلی بالاتری دست پیدا کنند. همین موضوع موجب افزایش انگیزه آن‌ها طی سال‌های اخیر شده است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: