khabargozarisaba.ir
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 16
کد خبر: ۴۳۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
مهدی فرجی دبیر جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی:
«برگزاری جشنواره به دلیل این‌که رقابت طیفی بین آثار ایجاد می‌کند طبیعتا انگیزه برنامه‌سازان را برای تولیدات و ارتقای کیفیت کار‌ها بالا می‌برد.»

نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی سال گذشته در استان خوزستان با حضور ریاست سازمان علی عسکری، معاونت امور استان‌ها علی دارابی و جمعی از برگزارکنندگان جشنواره، هنرمندان، کارگردانان مطرح کشور و... با هدف رقابت سازنده میان تولیدکنندگان آثار تلویزیونی، رادیویی، خبری، مستند، پژوهشی و موسیقایی برگزار شد. جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها یکی از جشنواره‌های معتبر رسانه ملی است که به منظور انتخاب آثار برتر برای برنامه‌سازی، تشویق هنرمندان و ارزیابی کمی و کیفی تولیدات مراکز و هدایت تولیدات سال‌های بعد در مسیر رویکردهای اساسی سازمان صدا و سیما، در قالب پنج کمیسیون محتوایی شامل تحقیق و پژوهش، خبر، سیما (نمایشی، انیمیشن، مستند)، صدا و موسیقی و کمیته‌های مختلف اجرایی برگزار می‌شود.

در این دوره از جشنواره که در استان کردستان برگزار می‌شود، دو هزار اثر به دبیرخانه رسیده که نسبت به سال گذشته 70 درصد رشد داشته است. این آثار توسط هیات داوران در بخش‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. شعار جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما، سال گذشته «رسانه ملی، شبکه‌های استانی، محور رشد و توسعه پایدار» بود و شعار امسال «شبکه‌های استانی، فرهنگ بومی و وفاق ملی» است. «صبا» به بهانه برگزاری بیستمین جشنواره تولیدات استانی با مهدی فرجی دبیر جشنواره گفت‌و‌گویی داشته است که در ادامه می‌خوانید:

تولیدات استانی در رسانه ملی چه نقشی دارند و مخاطب حال حاضر ما تا چه اندازه به تولیدات استانی توجه می‌کند؟

شبکه‌های استانی ما جزو پر‌بیننده‌ترین شبکه‌های تلویزیونی است؛ برای مثال شبکه سنندج استان کردستان حدود 85 درصد بیننده دارد که این میزان بالاتر از برخی شبکه‌های ملی است. شبکه‌های استانی به دلیل این‌که به مسائل استان و موضوعات اجتماعی، ورزشی، سیاسی و... می‌پردازند طبیعتا مورد علاقه مردم هستند و اهالی استان‌ها پیگر شبکه‌های خودشان هستند؛ از طرف دیگر در رقابتی مثل جشنواره تولیدات استانی که در آن شاهد تنوع آثار هستیم ما یک رنگین کمان از فرهنگ ملی و بومی کشور را ارائه می‌کنیم و به تصویر می‌کشیم که بسیار مورد علاقه مردم است. مردم کشور ما عموما به دلیل نوستالژی‌ها هم که شده به روستا‌ها، شهر‌های کوچک و جغرافیای شهر‌های مختلف علاقه‌مند‌ هستند و می‌توانند همه این‌ها را در تلویزیون‌های مراکز استان‌ها دنبال کنند. علاوه بر این‌ها تولیدات مستند استان‌‌‌ها و تولید انیمیشن دو مزیت بسیار جدی در این زمینه‌اند که هر دو ساختار حتی پیشگام و برتر از برخی شبکه‌های ملی ما هستند، بنابراین طبیعی است که مردم علاقه‌مند باشند و آن‌ها را دنبال کنند.

چرا بخش انیمیشن از جشنواره امسال حذف شد؟

به دلیل این‌که معاونت امور استان‌ها جشنواره ملی انیمیشن را در ارمنستان برگزار می‌کند و چون موضوع صرفا انیمیشین است امسال این بخش از جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها حذف شد.

تفاوت جشنواره استانی با دیگر جشنواره‌هایی که به نوعی تولیدات تلویزیونی را در بر می‌گیرند چیست؟

این جشنواره به نسبت دیگر جشنواره‌هایی که در طی سال و موقعیت‌های دیگر برگزار می‌شود به لحاظ تنوع در موضوعات، متفاوت است. جشنواره تولیدات استانی در پنج ساختار سیما، صدا، خبر، شعر، موسیقی و پژوهش همزمان به تولیدات آن‌ها می‌پردازد که امسال فضای مجازی نیز به این مجموعه اضافه شده است. به جرات می‌توان گفت در هیچ جایی دیگر چنین جشنواره‌ای نداریم. جشنواره‌ها صرفا رادیویی، تلویزیونی، انیمیشن یا مستند و... هستند؛ یعنی هر کدام تنها به یک بخش می‌پردازند. اما در این جشنواره همه ساختار‌ها به صورت متمرکز و یک جا حضور دارند و آثارشان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که « استان کردستان یک شهر فرهنگی است»؛چقدر برای انتخاب این استان به عنوان میزبان امسال جشنواره تاثیرگذار بود؟

مقام معظم رهبری بارها فرمودند که استان کردستان یک استان فرهنگی و هنری است. طبیعتا‌ این حرف بسیار موثر بود زیرا ما اساسا کردستان را به فرهنگ و هنر می‌شناسیم. این استان سهم بسیار مهمی در حوزه فرهنگ، هنر و موسیقی کشور دارد. همچنین بسیاری از شعرا، نویسندگان برجسته کشور، ‌مجسمه سازان و... همه از استان کردستان هستند؛ قاعدتا طبیعی است که برگزاری جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها در چنین شهری که مرکز فرهنگ و هنر است و جذابیت دارد برگزار شود.

چشم‌اندازتان برای جشنواره چیست و چه نتیجه‌ای را برای آن پیش‌بینی کرده‌اید؟

برگزاری جشنواره به دلیل این‌که رقابت طیفی بین آثار ایجاد می‌کند طبیعتا انگیزه برنامه‌سازان را برای تولیدات و ارتقای کیفیت کار‌ها بالا می‌برد. زیرا در این جشنواره برنامه‌سازان دور هم جمع می‌شوند و با ارائه آثارشان با هم رقابت می‌کنند. به نظر من این رقابت برای تولیدکنندگان موجب انگیزه می‌شود تا بتوانند به کیفیت بهتر و برتر فکر کنند. تصور می‌کنم چشم‌اندازی که می‌توان برای جشنواره با وجود کارگاه‌های آموزشی و کمیسیون‌های بخش سیما، صدا، خبر، شعر، موسیقی و پژوهش که در آن برگزار می‌شود و انتقال تجربیاتی که در آن صورت می‌گیرد، ترسیم کرد، چشم‌اندازی است که بر رونق کیفی و برنامه‌سازی مراکز استان‌ها بیفزاید، ضمن این‌که مردم سراسر کشور را با شبکه‌های استانی بیشتر آشنا کند.

در آخر برگزیدگان جشنواره چه سرنوشتی دارند؟ می‌توانند به شبکه‌های سراسری راه پیدا کنند و با کارگردان‌های خوب تلویزیون همکاری داشته باشند؟

اصلا بعید نیست که این اتفاق بیفتد. پیش از این چنین موردی را داشتیم؛ مثل احسان عبدی‌پور کارگردان مرکز بوشهر که فیلم سینمایی «تنهای تنهای تنها» را ساخت و در جشنواره سه سال گذشته موفق به کسب جوایز شد و امسال در شبکه سه سیما سریال «آرمان‌2» را می‌سازد. این افراد از همین‌ جشنواره به تلویزیون و سینما معرفی می‌شوند. به اعتقاد من برگزیدگان می‌توانند به مراحل بالاتر راه پیدا کنند و آثارشان معرفی شود. درعین حال در استان‌های خودشان راه برای برنامه‌سازی بهتر و بیشتر آن‌ها فراهم است و آن‌ها به تولیدات برنامه‌سازان خود رونق خواهند داد. به نظرم بسیاری از برگزیدگان عاقب نیک و سرانجام خوبی دارند.

این امکان هم وجود دارد که باز هم در سال‌های آینده در جشنواره شرکت کنند؟

بله، اگر برنامه جدیدی داشته باشند که در جشنواره شرکت نکرده باشد قطعا دوباره می‌توانند حضور به هم رسانند و به هیچ وجه منعی برایشان وجود ندارد.

امسال چه میزانی از آثار به جشنواره راه پیدا کرده است؟

امسال حدود 2000 اثر در ساختار‌های پنج‌گانه به جشنواره راه پیدا کرده است که به نسبت سال گذشته حدود 70 درصد رشد داشته است.

این جشنواره اغلب در مرکز استان‌ها برگزار می‌شود مثل سنندج که مرکز استان کردستان است، این امکان وجود ندارد که شهرستان‌های اطراف مراکز استان میزبان جشنواره باشند؟

به دلیل این‌که تعداد زیادی از مهمانان به استان کردستان می‌آیند از لحاظ امکانات رفاهی و اسکان آن‌ها ناچاریم جایی را انتخاب کنیم که امکانات به طور متمرکز فراهم باشد. در استان‌های کوچک‌تر این امکانات کمتر به صورت یک‌جا فراهم است و این یک مانع محسوب می‌شود اما همزمان با برگزاری جشنواره در سنندج هفته فرهنگی هنری استان کردستان هم در شهرهای مختلف برگزار می‌شود و برخی برنامه‌های تلویزیونی مثل عمو‌های فیتله‌ای و خاله شادونه در مریوان، بیجار، سقر و... اجرا می‌کنند و برنامه آن‌ها به اطلاع مردم رسانده و پخش می‌شود. شهرهای دیگر هم تقریبا درگیر جشنواره استان‌ها هستند و همه آنچه که در جشنواره اتفاق می‌افتد در سنندج که مرکز استان است رخ نمی‌دهد.

باتوجه به این‌که استان کردستان یک شهر مرزی محسوب می‌شود، به لحاظ امنیت شرایط برای برگزاری جشنواره فراهم است؟

در سنندج امنیت کامل برقرار است و مسئولین امنیتی، استان کردستان را یکی از امن‌ترین استان‌های کشور معرفی کردند. من نیز با همراهی تیم برگزار‌کننده چندین بار برای هماهنگی به آن‌جا رفتم؛ کردستان استانی امن و زیبا و با جذابیت‌های فراوان و آماده برگزاری جشنواره است.

میزان همکاری هنرمندان شناخته شده با شما چطور بوده است؟

همکاری آن‌ها بسیار خوب بوده است، ما از آن‌ها دعوت کردیم و آن‌ها با خوش‌رویی پذیرفتند؛ چهره‌هایی از بزرگان فرهنگ وهنر کشور در مراسم اختتامیه ما حضور دارند.

چطور به شعار «شبکه‌های استانی، فرهنگ بومی و وفاق ملی» رسیدید؟

همان‌طور که از شعار «شبکه‌های استانی، فرهنگ بومی و وفاق ملی» بر‌می‌آید این شعار کاملا برخواسته از اهدافی است که مراکز رادیویی و تلویزیونی دنبال می‌کنند. وفاق ملی ما درون فرهنگ بومی ما نهفته است و این پاره‌فرهنگ‌ها در ذات خود در خدمت وحدت و فرهنگ ملی جا دارند. آنچه که ما در کشورمان می‌بینیم رنگین کمانی از اقوام،‌ زبان‌،گویش و لباس است، که اگرچه باهم تفاوت دارند اما در ذیل فرهنگ ملی و وحدت ملی هستند. ما خواستیم این موضوع را کمی برجسته و شاخص کنیم و به عنوان شعار آن را انتخاب کردیم.


اکرم رضایی ثانی

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: