khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۴۲۴۵۷
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶
بهمن نامورمطلق:
نشست خبری بیست‌و‌هشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی برگزار شد.

به گزارش «صبا» بهمن نامورمطلق؛ معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این نشست خبری گفت: هدف اصلی ما از برگزاری نمایشگاه، کم کردن وابستگی هنرمندان به دولت است. باید بتوانیم صنایع‌دستی را به یک بازیگر مهم عرصه اقتصادی تبدیل کنیم و برای دستیابی به این مهم باید صنایع‌دستی بازار‌محور به‌جای صنایع‌دستی دولت‌محور داشته باشیم. بنابراین برای دستیابی به این مهم باید صنایع‌دستی پوست‌اندازی کنند. در همین راستا، صحبت‌هایی با مهندس مونسان؛ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، داشتم که او نیز بر مردمی‌سازی حوزه صنایع‌دستی تأکید کرد.

وی افزود: در سال‌های گذشته شاهد روند روبه‌رشد وضعیت نمایشگاه‌ها بوده‌ایم و روند برگزاری نمایشگاه‌ها در حال توسعه است و خوشبختانه در سال‌های اخیر تراز منفی نداشته‌ایم و در فروش و تجارت، رشد داشته‌ایم. نمایشگاه‌ها نقش مهمی در اقتصاد ایفا می‌کنند و 15درصد گردش مالی صنایع‌دستی از طریق برگزاری نمایشگاه‌هاست.

نامورمطلق ادامه داد: سعی کرده‌ایم نمایشگاه‌ها را تخصصی برگزار کنیم و در شکل جدید برگزاری نمایشگاه‌ها تجار و بازرگانان برای خرید محصولات صنایع‌دستی حضور داشته باشند.

نامورمطلق اضافه کرد: نمایشگاه‌ها بخشی از برنامه‌های ما برای حمایت از صنایع‌دستی هستند و امیدواریم باتوجه به تحولات صورت‌گرفته در دولت دوازدهم مانند ایجاد معاونت اقتصادی در برخی از وزارتخانه‌ها، همکاری مجلس و آمادگی شهرداری‌ها برای همکاری، شاهد رشد و توسعه روز‌افزون برگزاری نمایشگاه‌ها باشیم.

وی گفت: نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تهران قدیمی‌ترین و معتبرترین نمایشگاه صنایع‌دستی است و می‌تواند ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کند. در این نمایشگاه هر روز سه رویداد مهم خواهیم داشت و روزهای نمایشگاه هر روز به یک موضوع خاصی نام‌گذاری شده و برنامه‌های متعددی در این نمایشگاه داریم. برای مثال در این نمایشگاه از ماه‌نساء شهسواری، یکی از بانوان پیشکسوت صنایع‌دستی با بیش از صد سال سن، به‌عنوان «مادر صنایع‌دستی» تجلیل می‌شود.

بنا بر این گزارش پویا محمودیان؛ مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، نیز در این نشست خبری، از قول مساعد رئیس‌جمهوری، برای بازدید از این نمایشگاه خبر داد.

مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با اشاره به این‌که اداره‌کل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی تمام سعی خود را به‌کار بست تا فضای بیشتری در اختیار شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه قرار بگیرد، گفت: به‌دلیل این‌که فضای کافی برای متقاضیان بی‌شمار در این نمایشگاه وجود نداشت، فقط توانستیم به استان اصفهان فضایی به‌مساحت پنجاه‌مترمربع به‌عنوان جمعه‌بازار صنایع‌دستی این استان اختصاص دهیم و این متراژ برای بقیه استان‌ها فراهم نشد.

او با بیان این‌که 10چادر عشایری نیز در این نمایشگاه از 10استان برپا می‌شود، افزود: درمجموع 31استان در این نمایشگاه حضور دارند و فعالیت نمایشگاه هفت روز کاری است. باتوجه به این‌که این نمایشگاه همزمان با بیستوششمین نمایشگاه فرش دستباف برگزار می‌شود، امیدواریم این تقارن باعث هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف صنایع‌دستی و تولیدات هنرهای‌سنتی شود.

محمودیان ادامه داد: همچنین در این نمایشگاه در فضایی به‌متراژ بالغ بر دویست‌متر‌مربع میزبان استان‌های محروم هستیم که به‌صورت رایگان در این نمایشگاه حضور دارند. خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، کهگیلویه‌وبویر‌احمد، سیستان‌وبلوچستان، کردستان، هرمزگان، کرمان و مناطق مرزنشین آذربایجان‌غربی و در بخشی دیگر نیز هنرمندانی از استان قم در این فضا مهمان ما هستند.

او ادامه داد: یکی از اقدامات ویژه در این نمایشگاه، عرضه تخفیف به برخی از شرکت‌کنندگان است و بر این اساس برگزیدگان بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه صنایع‌دستی با 50درصد تخفیف در این نمایشگاه ثبت‌نام و پذیرش شده‌اند.

مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: در این نمایشگاه، با 20درصد تخفیف 37غرفه به تولید‌کنندگان با بسته‌بندی‌های معتبر اختصاص داده شده است، ضمن این‌که فضایی اختصاصی به روستاهای محل اجرای طرح ضربتی اشتغال اختصاص یافته و باتوجه به ثبت‌جهانی شهر یزد و در پیش بودن رویداد «تبریز2018» فضاهای اختصاصی برای دو استان آذربایجان‌شرقی و یزد تدارک دیده شده است.

او همچنین از تشکیل کمیته نظارت بر قیمت کالاهای عرضه‌شده در این نمایشگاه خبر داد و گفت: هفت نفر از همکاران اتحادیه صنف صنایع‌دستی استان تهران عضو این کمیته هستند تا نظارت‌های لازم را درخصوص قمیت عرضه کالاها اعمال کنند.

محمودیان اضافه کرد: همچنین یک فضای ویژه برای آموزش کودکان در این نمایشگاه و فضایی کاملاً ویژه به «خانه ایرانی» اختصاص داده شده که صفر تا صد این خانه از نماها و چیدمان‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی است و امیدواریم در نمایشگاه‌های بعدی خانه بزرگ‌تری ایجاد شود.

او درباره نام‌گذاری روزهای نمایشگاه نیز گفت: در هفت روز کاری این نمایشگاه برای هر روز یک نام انتخاب شده و هر روز سه رویداد داریم که در روز اول که نامش «روز پیوند با هنرمندان سینما» است مراسمی با حضور ساره بیات، سفیر صنایع‌دستی ایران، برگزار خواهد شد.

بیست‌و‌هشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی، اول تا هفتم شهریور96 با حضور هنرمندان 31استان کشور در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: