khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 17
کد خبر: ۴۲۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۸
نقش جنگ ویتنام در آمریکای امروز از نگاه نویسنده «سمپاتیزان»
کتاب«سمپاتیزان» (هوادار) را ویت تانه نگوین نوشته است. کتابی که موفق به کسب جایزه پولیتزر شد.
به گزارش صبا،کتاب«سمپاتیزان» (هوادار) را ویت تانه نگوین نوشته است. کتابی که موفق به کسب جایزه پولیتزر شد. نویسنده در گفت‌وگوی اختصاصی با دویچه وله از تاثیرات کماکان پررنگ جنگ ویتنام در سیاست‌های روز آمریکا می‌گوید.
ویت تانه نگوین، یک نویسنده آمریکایی ویتنامی‌تبار است. چهار ساله بود که سایگون سقوط کرد. نگوین همراه برادر و والدینش موفق به فرار شدند و به آمریکا رفتند. او در آمریکا در رشته‌های زبان انگلیسی و مطالعات قومی تحصیل کرد و هم اکنون به عنوان استاد در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تدریس می‌کند.
نگوین با نوشتن داستان‌های کوتاه وارد گستره ادبیات آمریکا شد. داستان‌هایی که برای نخستین بار سال ۲۰۰۷ منتشر شدند. ۹ سال پس از آن، یعنی سال ۲۰۱۶ نگوین کتاب «سمپاتیزان»را به بازار عرضه کرد. این کتاب که مورد توجه منتقدان ادبی قرار گرفت و موفق به دریافت جایزه پولیتزر شد.
ویت تانه نگوین در زمان مهاجرت خود به آمریکا، کودکی بیش نبود. از این بابت، می‌توان گفت او یک شهروند آمریکایی است، ولی نگوین ارزیابی دیگری از خود دارد. او می‌گوید در آمریکا دو چهره دارد، حتی دو روح دارد: چهره‌ای آمریکایی و چهره‌ای ویتنامی.
مهاجران و پناهجویان ویتنامی ساکن آمریکا به او همچون یک آمریکایی می‌نگرند،اما در نگاه آمریکایی‌ها او یک ویتنامی است. علاقه او به تاریخ و مردم ویتنام منجر به آن شده که او درباره زادگاه خود دست به تحقیق و پژوهش بزند.
نگوین معتقد است آشنایی با دو فرهنگ به او این توان را می‌دهد که به جنگ ویتنام از دو منظر کاملا متفاوت بنگرد. بنابراین او مردی است با دو چهره، با دو نگاه متفاوت به ویتنام و البته به جهان.
کتاب «سمپاتیزان» کتابی است که می‌تواند رویکرد آمریکایی‌ها را نسبت به جنگ ویتنام تغییر دهد. او خود بر این باور است که برداشت و ارزیابی مردم آمریکا نسبت به جنگ ویتنام یکسان نیست.
نگوین می‌گوید رییس جمهورهای آمریکا از زمان کارتر به این سو همواره کوشیده‌اند به جنگ ویتنام جلوه‌ای مثبت ببخشند. حال آنکه رویکرد هنرمندان و تصویرگران هالیوود چیز دیگری بوده است.
به باور نگوین، رویکرد مردم آمریکا به جنگ ویتنام در آن ایام، رویکردی منفی بود. آمریکایی‌ها جنگ ویتنام را جنگی ناعادلانه و غلط می‌دانستند،اما این رویکرد به جنگ ویتنام در دهه‌های بعد دستخوش تغییر شد.
اهمیت کتاب «سمپاتیزان» صرفا به بازگویی و حکایت متفاوت جنگ ویتنام محدود نمی‌شود. این کتاب می‌تواند مبنایی برای قضاوت درباره نقش آمریکا در عراق، افغانستان و یا خاورمیانه قرار گیرد. به‌ویژه در لحظه کنونی که تنش بین آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است، موضوع کتاب به نوعی به رویدادهای جاری نیز پیوند می‌خورد.
نگوین بر این باور است که تماس انسان با قهر و خشونت منجر به تغییر او می‌شود. به باور او راهبر اکثر انقلاب‌ها اهدافی والا و برترند.
نگوین می‌گوید: مبارزه بر سر قدرت بدون اعمال قدرت و قهر قابل تصور نیست. این همان چیزی است که هم انسان را دگرگون می‌کند و هم جامعه را با شتابی بسیار تغییر می‌دهد.
نگوین جامعه آمریکا را جامعه‌ای دوپاره می‌داند. جامعه‌ای که تنها از طریق باور شهروندانش به رویای آمریکایی شناخته نمی‌شود. این سکه دو رو دارد و روی دیگر این سکه یک کابوس آمریکایی است.
نگوین می‌گوید نباید از یاد برد که این کشور بر بنیاد برده‌داری، نسل‌کشی و تصرف ساخته شده است. او معتقد است دونالد ترامپ نماینده این کابوس آمریکایی است.
او رییس جمهوری است که جنبه‌های بیگانه ستیزانه، نژادپرستانه، ناسیونالیستی و خطرناک آمریکا را نمایندگی می‌کند. از این رو، می‌توان گفت: اکنون این بخش از آمریکا [کابوس آمریکایی] مجددا در راس قدرت است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: