khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 20
کد خبر: ۴۰۴۸۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
سید رضا اورنگ
ساخت فیلم بلند سینمایی به عهده کسی گذاشته می‌شود که پیش از آن در عرصه فیلم‌کوتاه و نیمه‌بلند فیلمسازی را تجربه کرده باشد. بنابراین عرصه حرفه‌ای و پردردسر ساخت فیلم‌های بلند جای تجربه کردن نیست. تهیه‌کننده‌‌های حرفه‌ای هرگز دست به چنین ریسکی نزده و نخواهند زد، زیرا می‌دانند کارگردانی فیلم‌های سینمایی کاری نیست که از عهده هر کسی برآید. تنها وقتی کاملا مطمئن باشند ساخت فیلمی را به کارگردانان جوان و بااستعداد می‌دهند. این روند در اکثر کشورهای صاحب سینما مرسوم است. پس نمی‌توان فیلم‌های سینمایی را فیلم‌های تجربی نام نهاد.

نکته بعد عنوان بی‌مسمای فیلم‌های هنری است! معیار فیلم هنری چیست و چه کسی نظر می‌دهد که فیلمی هنری هست یا نیست؟!

در کشور فرهنگ‌خیز ایران معمولا فیلم‌هایی که گیشه ندارند و مخاطب با آن‌ها ارتباط برقرار نمی‌کند را فیلم هنری می‌نامند.

از روزی که گروه هنر و تجربه تشکیل و نامش سر زبان‌‌ها افتاد، سوالی ذهن سینماگران و علاقه‌مندان را به خود مشغول کرد که هنوز هم پاسخ مناسبی به آن داده نشده، چرا هنر و تجربه؟!

شورای صنفی نمایش باتوجه به تعداد محدود سینماها و متقاضیان پروانه نمایش در دست، برای اکران فیلم تمام متقاضیان با مشکل اساسی روبه‌رو بود. زیرا تعداد زیادی از فیلم‌هایی که در صف اکران ایستاده بودند، نمی‌توانستند گیشه مناسبی داشته باشند، برای همین سینماداران رغبتی برای اکران این‌گونه فیلم‌ها نداشته و نخواهند داشت. از طرفی شورای صنفی نمایش هم زیر فشار شدیدی قرار داشت. دامنه اعتراضات به شورا از طرف متقاضیان برای اکران فیلم‌هایشان، درنهایت باعث شد گروهی تشکیل شود به‌نام هنر و تجربه. به فیلم‌های این گروه تعدادی سینما و سانس محدود اختصاص دادند تا فیلم‌هایی که پشت سد اکران مانده بودند به نمایش درآیند، مسئولی نیز برای این گروه تازه متولدشده گمارده شد تا پاسخگو باشد که نبود و نیست. به این ترتیب شورای صنفی نمایش بار بزرگی را از روی گرده خود برداشت و نفسی نصفه و نیمه کشید. با این تدبیر، شورا خود را تا حدودی از تیررس معترضان دور نگه داشت و توپ را به زمینی دیگر انداخت.

از زمانی که اکران فیلم‌های گروه هنر و تجربه در برخی از سینماها آغاز شد، حمایت‌‌ها و اعتراضاتی را به‌دنبال داشت که همچنان ادامه دارد. فیلمسازانی که می‌دانستند فیلمشان گیشه ندارد از نمایش آن‌ها ذوق زده شده و از این طرح استقبال کرده و می‌کنند. گروهی نیز که اعتقاد به رقابت دارند می‌گفتند و می‌گویند با وجود فیلم‌های پرفروش، نباید سینماها در اختیار هنر و تجربه باشد. این استقبال و اعتراض همچنان ادامه دارد و تا این طرح بر قرار است ادامه خواهد داشت.

اخیرا دامنه اعتراضات گسترده‌تر و به مناقشه تبدیل شده است. گروه معترض ادعا دارند آمارهای فروش گروه هنر و تجربه واقعی نیست و خواستار ارائه آمار دقیق شده‌اند. مسئول گروه هنر و تجربه در حال حاضر سکوت اختیار کرده و حاضر به پاسخگویی نیست. این سکوت دو معنی دارد، یا وی پاسخی ندارد که بدهد، یا نمی‌خواهد این مناقشه از این شدید‌تر شود.

مطمئنا با وجود اعتراضات ادامه‌دار، وی نمی‌تواند به سکوت خود همچنان ادامه دهد. باید شفاف‌سازی کند، اگر ادعاها واهی است با مدرک ثابت کند تا مدعیان اعتراض خود را کنار بگذارند. اگر ایراد معترضان بجاست باید مسئول گروه هنر و تجربه آن را بپذیرد و تلاش خود را برای رفع مشکل به کار گیرد.

آنچه مسلم است تشکیل این گروه با تعجیل صورت گرفته و برنامه بلندمدتی برای آن ترسیم نشده است. باید مسئولان سینمایی و کارشناسان این موضوع را بررسی کنند تا به نتیجه‌ای واحد برسند، یا گروه هنر و تجربه منحل شود یا تقویت شده و با برنامه‌ریزی دقیق و بلندمدت به کار خود ادامه دهد.

سکوت راهکار مناسبی نیست، باید سکوت شکسته شده و پاسخ مناسبی به معترضان داده شود.

سیدرضا اورنگ

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: