khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 17
کد خبر: ۴۰۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵
نگاهی به تازه‌ترین فیلم کن لوچ
چقدر فيلم ستايش‌برانگيز، متاثركننده، شريف و انسان‌دوستانه‌اي! آخرین ساخته کن لوچ؛ «من دنیل بلیک هستم». فیلم که در جشنواره کن 2016 صاحب نخل طلای بهترین فیلم شده بود روایت مرد نجاری میانسالی را بازگو می‌کند که پس از سال‌ها کار سخت دچار حمله قلبی می‌شود و دکتر وی را از ادامه کار منع می‌کند. او برای گرفتن مزایای بازنشستگی، باید مراحل سخت و زیادی را پشت سر بگذارد. بلیک(دیو جونز باید در بروکراسی اداری انگلستان از موانع زیادی عبور کرده تا بتواند به ادامه زندگی امید داشته باشد.


یکی از نقاط قوت فیلمنامه لوچ آن است که دغدغه و نقد جدی اجتماعی خود را در قالب داستانی به‌شدت دراماتیزه شده طوری بیان می‌کند که هم جهان‌شمول باشد و هم به ورطه شعار نزدیک نشود. فیلم که یک درام سیاسی هست چطور می‌شود که مخاطب را این‌گونه تا به انتها همراه کند، بخنداند و اشکش را سرازیر کند؟ این نسخه پل وراتی به‌عنوان فیلمنامه‌‌نویس و کن لوچ به‌عنوان کارگردان با خلق شخصیت‌‌هایی به‌شدت واقعی حس همذات‌پنداری را در بیننده ایجاد کرد و مخاطب دنیل را بارها در پیرامونش دیده است و باورش داشته و به این واسطه درگیر داستان می‌شود و با آن همراهی می‌کند.

از دیگر شخصیت‌‌های محوری داستان می‌شود به زنی اشاره کرد که دنیل او را در اداره رفاه می‌بیند؛ زنی بی‌پناه به نام کتی که در مخمصه‌ای مشابه گرفتار شده است. او به همراه دو فرزندش که از لندن بیرون رانده شده به نیوکاسل آمده، بدون هیچ پول و آینده روشنی و دنیل به‌خاطر حس انسان‌دوستانه‌‌اش به آن‌ها کمک می‌کند؛ کاری را که باید دولت انجام می‌داد و از آن طفره رفته بود را عملی کنند.

«من دنیل بلیک هستم» توانست نظام اجتماعی انگلیس را به چالش بکشد. لوچ در مورد فیلم گفته بود: من می‌خواستم با این داستان مخاطب را به درد بیاورم و همزمان هم آن‌ها را خشمگین کنم. دقیقا هم همین‌طور بود. لحظاتی مانند سکانس بانک غذا به درد می‌آمدی و لحظه‌ای دیگر مانند سکانس برخورد کارکنان دولت با دنیل خشمگین و عصبانی می‌شدی.

پیشنهاد می‌کنم فیلم «من دنیل بلیک هستم» را ببينيد و بدانید چطور مي‌شود خارج از شعار دادن، اثري اين‌چنين انتقاد برانگيز و تند را ساخت و مخاطبانی را كيلومترها آن‌طرف‌تر تحت تاثير قرار داد.


هنگامه قاسمی


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: