khabargozarisaba.ir
پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 February 21
کد خبر: ۳۹۶۲۲
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
مهدی قربانی از «بیست و یک روز بعد» به «صبا» می‌گوید:
مهدی قربانی جزو نوآمدگان عرصه بازیگری کودک و نوجوان است که سه‌سال قبل با بازی در فیلم «ابد و یک روز» استعدادش را به رخ کشید. او امسال با فیلم «بیست‌و‌یک‌روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان در جشنواره کودک و نوجوان حضور داشت.
فیلمی که در جشنواره فجر برای اولین‌بار اکران شد و در بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در میان پنج‌فیلم برتر مردمی قرار گرفت و کاندایدی سیمرغ در بخش جلوه‌های ویژه بصری شد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است؛ «همیشه همینجوریه! آخرین بار هوا ابر شد. باد گرفت. درختا داشتن از جا کنده می‌شدن. اونقدر بارون شدید شد که سیل شهرو گرفته بود. پرنده‌ها دور و بر لونه‌هاشون جیغ می‌کشیدن. یکی از بچه‌ها قسم می‌خورد خودش دیده خورشید یکی دوبار نورش کم و زیاد شده...» دیگر بازیگران فیلم عبارتند: از ساره بیات، حمیدرضا آذرنگ، امیرحسین صدیق‌جلال‌فاطمی و...


قربانی که از پنج‌سالگی به بازیگری علاقه‌مند شده، با همین دو نقشی که تا حالا بازی کرده، انتخاب اول خیلی از کارگردانان است. قربانی در «بیست و یک روز بعد» نقش مرتضی را بازی می‌کند که در راه تحقق آرزوی ناکام پدرش، با چالشی بسیار روبه‌رو می‌شود. فیلم «بیست و یک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان موفق شد، رکورددار کسب جایزه در جشنواره کودکان و نوجوانان باشد. یکی از جایزه‌های مهم جایزه‌ای بود که مهدی قربانی برای ایفای نقش مرتضی گرفت که به این بهانه با او درباره نگاهش به بازیگری و چشم اندازش گفت‌و گو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بازی‌تان در فیلم «ابد و یک روز» خیلی خوب دیده شد و فیلم هم مورد استقبال ویژه داوران جشنواره‌ها، منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. این استقبال کم‌نظیر چقدر در انتخاب‌های بعدی‌تان تاثیر گذار بوده است؟

در «ابد و یک روز» بازی دیگر بازیگران از جمله نوید محمدزاده و پیمان معادی آن‌قدر درخشان و جذاب بود که باعث شد که کار من در کنار درخشش آن‌ها، دیده و نیز بازی در فیلم «بیست و یک روز بعد» به من پیشنهاد شود. در عرصه تئاتر، فعالیت کرده بودم اما در سینما، بازی در همین دو فیلم را در کارنامه‌ام دارم. بیشتر سعی می‌کنم کارهایی را انتخاب کنم که بتوانم ارتباط بهتری با کارگردان برقرار کنم. کارهایی که فیلمنامه جذابی دارد در اولویتم است.

برای فیلم «بیست و یک روز بعد» اتفاقات خوبی در جشنواره فجر افتاد. بازخوردها از نظرتان چگونه بود؟ آیا از نتیجه فیلم راضی هستید؟

در مدت تصویربرداری این فیلم رابطه خیلی خوب و صمیمی‌ای با خردمندان برقرار کردم. به‌خصوص این‌که شخصیتم در داستان بر اساس کاراکتری بود ما‌به‌ازای بیرونی داشت، به کمک خردمندان سعی کردم که بازی ملموسی را ارائه کنم. استقبال از فیلم بسیار عالی بود و من فیلم و نقشم را خیلی دوست دارم.

نقش شما در «ابد و یک روز» نقش مکمل است اما در «بیست‌و‌یک روز بعد» نقش قهرمان داستان را ایفا می‌کنید. برای شما بازی‌کردن در نقش مکمل و قهرمان، چه تفاوت‌هایی داشت؟

مهم‌ترین تفاوت این است که بازی در نقش اصلی، مسئولیت و تعهد بازیگر را بالا می‌برد. این‌که کل بار فیلم بر دوش قهرمان داستان و بازیگر آن است. به‌خصوص این‌که نوجوان 15 ساله باشید و باید بتوانید خودتان را با شرایط وفق دهید. برای مثال همه عوامل یک فیلم مشغول کارند تا بازی شما دیده شود. با ارتباط خوبی که با خردمندان داشتم توانستم از عهده کار بربیایم.


در سینمای ایران وقتی بازیگر کودک و نوجوان با وجود این‌که ممکن است بسیار مستعد باشد، زمینه برای ادامه کارش مهیا نمی شود و به‌همین خاطر بارها دیده‌ایم که بازیگران کودک و نوجوان در بزرگسالی دیگر بازی نمی‌کنند. چه چشم‌اندازی را در بازیگری برای خودتان درنظر گرفته‌اید؟ آیا قصد دارید در رشته سینما ادامه تحصیل دهید؟

خدا را شکر که هر دو نقشم در «ابد و یک روز» و «بیست و یک روز بعد» هیچ شباهتی با هم نداشته و کاملا متفاوت بودند. سعی می‌کنم این تفاوت‌ها را همیشه در نظر بگیرم. الان هم منتظر شروع پیش‌تولید کار جدیدی هستم که آن هم اتفاق خوبی خواهد بود. امسال در دبیرستان می‌توانم تعیین رشته کنم و حتما رشته‌ای مرتبط با بازیگری را انتخاب خواهم کرد چون این حرفه را بسیار دوست دارم.

چقدر گرفتن جایزه برایتان اهمیت دارد؟

باید توجه کرد که مردم سلیقه‌های خاص و متنوعی دارند. مثلا خیلی‌ها از فیلم کمدی خوششان می‌آید و برخی با فیلم‌های جدی ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. بستگی دارد که در این جشنواره مخاطبان و داوران با چه رویکردی به فیلم‌ها نگاه کنند. در جشنواره فجر این فیلم خیلی دیده شد و چند باری که با مردم فیلم را دیدیم، خیلی‌ها حتی روی زمین نشستند و فیلم را تماشا کردند. این تحسین‌ها باعث می‌شود که با دلگرمی بیشتری به کارم ادامه دهم. جشنواره که تا حالا نظم خوبی داشته و به فیلم توجه خوبی شده است که امیدوارم که به‌همین شکل ادامه پیدا کند. ازمردم و به‌ویژه از همسن و سالانم می‌خواهم که «بیست و یک روز بعد» را ببیند و مسلما از تماشای فیلم خوششان خواهد آمد.

شما جایزه بخش بازیگری را از دو بخش جشنواره دریافت کردید. فکر می‌کنید این جوایز تا چه اندازه بر مسیر بازیگری‌تان تاثیر خواهد گذاشت؟

طبیعی است که هر فردی با گرفتن جایزه خوشحال می‌شود. دریافت این جوایز انگیزه و اعتماد به‌نفس آدم را زیاد می‌کند و از این بعد مسئولیتم بیش‌تر و سنگین‌تر خواهد بود. در طول روزهای جشنواره استقبال مردم از فیلم نشان داد که فیلم توانسته با مردم ارتباط برقرار کند. فیلمی که از دل جامعه ساخته شده و به دل مردم هم می‌نشیند. همین که فیلم رکورددار جایزه شد بزرگ‌ترین ارزش را برایم دارد. خوشحالم در فیلمی بازی کرده‌ام و برایش جایزه گرفته‌ام که محبوب عام و خاص شده است.

برخورد افراد همسن شما و رقبایتان بعد از گرفتن جایزه چه بود؟

خوشبختانه همه با هم رفیق هستیم و به هم کمک می‌کنیم تا پیشرفت کنیم. هر کدام از دیگر کاندیداها هم جایزه می‌گرفتند خوشحال می‌شدم. مهم این است که یکی از ما توانسته جایزه بگیرد و رقابت بین ما به رفاقت تبدیل ‌شود. مثلا بازیگر مقابلم در فیلم «بیست و یک روز بعد»، حسین شریفی، که روی سن هم به او اشاره کردم؛ بازی بسیار خوبی داشت و بهترین همکاری را با هم داشتیم.

آیا فکر می‌کنید در دوره اکران هم، همین استقبال را شاهد باشیم؟

هم در جشنواره فجر و هم در همین جشنواره، استقبال مردم، منتقدان و داوران نشان داد که فیلم قابلیت زیادی در جذب مخاطب دارد. به‌همین خاطر احتمالا فیلم با استقبال خوبی مواجه خواهد شد. به‌خصوص این‌که جای فیلمی مربوط به سینمای نوجوان در سینماها خالی است و این فیلم می‌تواند این جای خالی را پر کند.

آیا از کمیت و کیفیت جشنواره راضی بودید؟ آیا در طول روزهای جشنواره هم پیشنهادی برای بازی‌کردن در اثری داشتید؟

مهم‌ترین امتیاز مثبت جشنواره، فراهم‌کردن بستر لازم برای استقبال زیاد مخاطب بود. طوری که خیلی‌ها جایی برای نشستن نداشتند بنابراین آن‌ها روی زمین نشستند و اکران به سانس فوق‌العاده هم رسید. نظم برگزاری هم مهم بود که به‌نحو عالی آن‌جام شد که امیدوارم به‌همین شکل در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند. در این‌روزها از طرف چند کارگردان پیشنهاد شد که بعد از فیلم تازه‌ام که کارش به‌زودی آغار خواهد شد، در میان پیشنهادها سعی می‌کنم بهترین انتخاب را داشته باشم چون حالا دیگر غیر از توقع مخاطب، توقع خودم هم بالا رفته است.

حرف آخر؟

کاراکترم در فیلم «بیست و یک روز بعد» یعنی مرتضی را خیلی دوست داشتم و دارم. سه ماه با این نقش زندگی کردم و با هدایت و راهنمایی‌های کارگردان، سعی کردم که به نمونه‌های واقعی نزدیک باشد. امیدوارم این مسئله برای اکران مردمی هم ملموس باشد تا بتوانم با دلگرمی بیش‌تری به‌کارم ادامه دهم. همچنین از همه عوامل فیلم تشکر می‌کنم. عواملی که همه تلاششان را کردند تا کار من دیده شود. از محمدرضا خردمندان از این‌که این فرصت را به من داد تا در چنین فیلمی بازی کنم بسیار تشکر می‌کنم و امیدوارم همین‌طور پله‌های پیشرفت را طی کند

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: