khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۳۴۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۳
گل صدبرگ سه‌تار

جلال ذوالفنون؛ موسیقیدان و نوازنده صاحب‌سبک سه‌تار در سال۱۳۱۶ در آباده متولد شد. در کودکی به‌همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را از ده‌سالگی در خانواده‌ای اهل موسیقی شروع کرد. او برای ادامه تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آن‌جا با سازهای دیگری چون تار و ویولن آشنا شد و سپس ویولن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت. در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه تکنیک سه‌تار برخوردار شد. همزمان با تأسیس رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا، به آن‌جا راه یافت. آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران ازجمله نورعلیخان برومند و دکتر داریوش صفوت، شناخت تازه‌ای از موسیقی اصیل ایران و امکانات وسیع سه‌تار برای وی به ارمغان آورد و از سال۴۶ فعالیت خود را روی سه‌تار متمرکز کرد.

او از روش‌های اساتیدی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمایی‌های احمد عبادی بهره یافت. پس از پایان دانشکده در همان جا و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه‌تار پرداخت. در این سال‌ها از راهنمایی یوسف فروتن و سعید هرمزی که از نوازندگان قدیمی سه‌تار بودند برخوردار شد.

جلال ذوالفنون آثار نوشتاری و صوتی فراوانی در زمینه موسیقی ایرانی از خود به‌جای گذاشته که از بین آن‌ها می‌توان آلبوم‌های «گل صدبرگ» و «آتش در نیستان» با صدای شهرام ناظری را نام برد. همچنین از دیگر آثار او می‌توان به «مستانه»، «سرمستان» و «شب عاشقان» با صدای علیرضا افتخاری و آلبوم شیدایی با صدای صدیق تعریف اشاره کرد.

ذوالفنون سالیان متمادی در زمینه تحقیق، پژوهش و تتبع در موسیقی ایرانی گام برداشت و کوشید جوانان را با این قلمرو آشنا کند. مهم‌ترین کار وی پس از تحقیق، تدریس بود. کتابی با عنوان «گل صدبرگ» به کوشش سروش قهرمانلو که مجموعه‌ای از نوشته‌ها و خاطراتش درباره موسیقی است، از او منتشر شده ‌است.

شهرت عمومی ذوالفنون از سال‌های میانی دهه60 شمسی آغاز شد که او در همکاری با شهرام ناظری و خلق آلبوم «گل صدبرگ» به اوج معروفیت رسید.

آورده‌اند که «گل صدبرگ» نقطه عطفی در تاریخ موسیقی ایران به‌شمار می‌رود. زیرا تا پیش از آن استفاده از سه‌تار به تکنوازی‌ها و آوازهایی بسیار اندک محدود می‌شد، اما در «گل صدبرگ» سه‌تار ستاره است و شنونده را سحر می‌کند. برخی می‌گویند که اقبال بی‌سابقه هنرآموزان ایرانی به ساز سه‌تار نتیجه مستقیم اجرای «گل صدبرگ» بود که قابلیت‌های فراموش‌شده این ساز را زنده کرد. «ما درس سحر در ره میخانه نهادیم/ محصول دعا در ره جانانه نهادیم/ در خرمن صد زاهد عاقل زند آتش/ این داغ که ما بر دل دیوانه نهادیم.»

سرانجام جلال ذوالفنون در ۲۸اسفندماه سال۹۰ در اثر خونریزی داخلی پس از جراحی قلب باز، در بیمارستان البرز کرج درگذشت و به وصیت خودش و با حضور دوستداران و خویشانش در قبرستان امامزاده طاهر کرج دفن شد. چند هفته قبل از درگذشت ذوالفنون، از او در بیست‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر به‌عنوان هنرمند برجسته موسیقی سنتی تجلیل شده بود.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: