khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
کد خبر: ۳۱۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
آخرین اخبار جشنواره تئاتر فجر:
مسابقه «مرور تئاتر ایران» براساس فراخوان سی و پنجم جشنواره تئاتر فجر، به بخش‌های «مسابقه بین‌الملل» و «مسابقه جوانان» اضافه شد.

در سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، 19 نمایش در بخش محیطی، آلترناتیو، تعاملی و دیگر گونه‌های تئاتر بیرونی به رقابت می‌پردازند.

اسامی نمایش‌های شرکت کننده در بخش مسابقه محیطی به شرح ذیل است:

نمایش‌های «ارت» نویسنده و کارگردانی علی محمد رادمنش از تهران، «حق با کیه» نویسنده و کارگردان مجید امینی از شاهرود، «چهار طبقه» نویسنده و کارگردانی محمدهادی عطایی از تهران، «داستان مردم» نویسنده و کارگردان پیام عزیزی از شازند، «فیش» نویسنده کاوه مهدوی و کارگردانی رستا رضوی از ورامین، «زیرزمین» نویسنده و کارگردانی مسعود براهیمی از اصفهان هستند.

همچنین «بزم و رزم» نویسنده و کارگردان ابوالفضل طبسی از سبزوار، «حریم شخصی» نویسنده و کارگردان سیدجمال میرجعفری از تهران، «آقای دلواپس» نویسنده و کارگردان فریدون احمدی از سنندج، «مستند پخش نشده میرزا» به نویسندگی مشترک احمد صمیمی و هما پریسان و کارگردانی احمد صمیمی، «هر چی سنگه مال پای لنگه» نویسندگی علی اکبر کنعانی طریق و کارگردان مارال ایزدبخش از بوشهر، «از بس که جان ندارد» نویسنده محمود ناظری و کارگردانی امیر امینی از لاهیجان، «تهرانم را دوست دارم» نویسنده و کارگردانی احسان یوسفی نسب از تهران، «وندینگ ماشین» به نویسندگی مشترک حمید پاک نیا و آیدا حق نژاد و کارگردانی مهدی سفاری از تهران، «موزه گردی» نویسنده و کارگردانی رضا غیور از تهران، «برگرد مرا ببین» نگارش کار گروهی و به کارگردانی مشترک نسیم ریاضی، شیرین فرشباف و سعید بهنام خانیکی از تهران، «پروانه» نویسنده و کارگردان حسین توازنی زاده از تهران، «خرده ریز» نویسنده ادوارد آلبی و کارگردانی سارا کریمیان اقبال از تهران و «پرواز عمود کبوتر دریایی دودی ..» به نویسندگی پویا پیرحسینلو و کارگردانی سیما شیبانی در این دوره از جشنواره به رقابت می‌پردازند.

*مسابقه مرور تئاتر ایران به جشنواره فجر افزود شد


سعید اسدی دبیر جشنواره تئاتر فجر ضمن بیان این خبر گفت: بنابر ویژگی‌های یاد شده در فراخوان دوره سی و پنجم جشنواره امکان رقابت میان آثار صحنه‌ای حاضر در جشنواره در دو بخش «مسابقه بین الملل» و «مسابقه جوانان» فراهم شده، مسابقه مرور تئاتر ایران نیز برگزار و نمایش‌هایی در این بخش مورد داوری قرار خواهند گرفت.

اسدی عنوان کرد: جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به‌عنوان بزرگترین رویداد تئاتری ایران زمین امکان مهمی برای رونق بخشی به تولید هنرمندانه آثار نمایشی و تجلی اشتیاق گروه‌های تئاتری در سراسر کشور برای تبادل تجربه و هنر بایکدیگر و ایجاد ارتباطی متفاوت با مخاطبان گرامی این هنر پر تاثیر است.

وی اظهار داشت: در کنار نمایندگانی از سایر ملل، تئاتر ایران فرصت مناسبی را می‌یابد تا بخشی از تولیدات کثیر خود را در مروری سالیانه به عرصه سنجش و ارزیابی برساند و نشاط این گردهم‌آیی در فجر انقلاب اسلامی را در رقابتی سالم و فرهنگ مدار متجلی کند.

وی ادامه داد:اکنون در آستانه برگزاری مرحله نهایی جشنواره از آغاز تا دوازدهم بهمن ماه نسل‌های گوناگون از هنرمندان تئاتر ایران، از جوان با آتیه تا پیشکسوتان مجرب، در بخش‌های متنوع آثار خود را به صحنه خواهد برد.


بنابر ویژگی‌های یاد شده در فراخوان دوره سی و پنجم جشنواره امکان رقابت میان آثار صحنه‌ای حاضر در جشنواره در دو بخش «مسابقه بین الملل» و «مسابقه جوانان» فراهم شده است و بخشی از نمایش‌های راه یافته بنابر شرایط ذکر شده در مقررات این بخش می‌توانند در این مسابقات دوگانه قرار گیرند.

اسدی یادآورشد:دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با ملاحظه توان حرفه‌ای و ویژگی آثار در نزدیکی به محورهای موضوعی فراخوان و گستره ملی نمایش‌های راه یافته به جشنواره برای ایجاد رغبت و شور و نشاط بیشتر در ایام برگزاری، بر حسب شمار متنوع آثار در مرور تئاتر ایران بخش دیگری را با عنوان «مسابقه مرور تئاتر ایران» به رقابت نمایش‌های صحنه‌ای دوره سی و پنجم می افزاید تا اکثر آثار پذیرفته شده در جشنواره فرصت حضور در بخش رقابتی جشنواره را داشته باشند.

بنابراین در این دوره علاوه بر مسابقات بین المللی و جوانان، مسابقه مرور تئاتر ایران نیز برگزار و نمایش‌هایی در این بخش مورد داوری قرار خواهند گرفت.

لازم به ذکر است آثار همچنان بنابر ویژگی‌ها و شرایط مذکور در فراخوان در دو بخش رقابتی بین الملل و جوانان قرار خواهند گرفت و آثار دیگر که عمدتا در بخش مرور پذیرفته شده‌اند در مسابقه مرور تئاتر ایران جای خواهند داشت.

بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر، نمایش های حاضر در این سه بخش رقابتی متعاقبا اعلام خواهد شد.

ارسال به دوستان
منبع: فارس
برچسب ها: تئاتر فجر ، صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: