khabargozarisaba.ir
سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
کد خبر: ۳۱۸۲۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹
گفت‌وگو با پیمان طالبی؛ مجری برنامه «طبیب»:
جرا و گویندگی همزمان را ندارم. البته در همان زمانی که از رادیو خارج می‌شدم به دوستان گفتم که زمان برنامه تلویزیونی من هیچ لطمه‌ای به برنامه رادیویی‌ام نمی‌زند
برنامه‌سازی در حوزه سلامت و اشاعه و ترویج سبک درست زندگی در جهت ارتقای سطح سلامت خانواده و جامعه، رسالتی است که بخش عمده‌ای از آن بر دوش اهالی رسانه است. در این راستا رسانه ملی نقش ویژه‌ای را برعهده دارد، چراکه با استفاده از جلوه‌های بصری و ارتباط رو‌دررو با مخاطب از اثرگذاری ملموسی نیز برخوردار است، «طبیب» عنوان برنامه جدیدی در شبکه سه سیما است؛ علی زاهدی نامی که با برنامه‌های پرمخاطبی در تلویزیون همراه است این‌بار با پیمان طالبی این برنامه صبحگاهی را روی آنتن برده است؛ در ادامه گفت‌وگویی با گوینده سابق رادیو جوان و مجری «مردم چی میگن» و «طبیب» را می‌خوانید.


چرا برنامه « مردم چی میگن» با روند قابل‌قبولی که پیش گرفته بود و رضایتی که از سوی مخاطبان به‌همراه داشت ادامه‌دار نشد و به چه دلیلی برنامه‌های این‌چنینی تلویزیون به برند تبدیل نمی‌شوند؟

«مردم‌ چی ‌میگن» به برند تبدیل شده بود؛ باتوجه به این‌که این برنامه اولین تجربه حضور من در تلویزیون بود هنوز هم وقتی مردم من را در کوچه و خیابان می‌بینند سراغ آن را می‌گیرند اما به‌هر‌حال تصمیمات مدیران شبکه این‌طور بود تا طبق قرارداد پیش برویم، یعنی با پایان تعداد برنامه‌های پخش‌شده به‌کار خود خاتمه دهیم، شبکه تصمیم گرفت تا ساخت برنامه عصرگاهی خود را به گروه دیگری واگذار کند که البته لطف کردند و به ما هم یک برنامه پزشکی محول شد.

علی‌زاهدی نامی است که با شنیدن آن به‌یاد اسامی بزرگی در عرصه اجرا می‌افتیم، مجریانی که به‌نوعی زاهدی معرف آن‌ها بوده؛ شما چقدر خود را مرهون او می‌دانید؟

من به علی زاهدی به‌عنوان یک پدر کاری نگاه می‌کنم، هر جایگاهی که هم‌اکنون در تلویزیون دارم را مدیون او هستم، او فقط یک تهیه‌کننده برنامه‌های تلویزیونی نیست بلکه یک معلم تلویزیونی همه‌فن حریف در برنامه‌هاست.

آیا تصور می‌کردید که روزی با او کار کنید؟

تصمیمی با خود گرفته بودم که همیشه و همه‌جا آن را مطرح می‌کنم؛ چندسالی که در رادیو فعال بودم یعنی حول و حوش 10 سال، با خود قرار گذاشته بودم که یا به تلویزیون نروم یا اگر رفتم به‌همراه علی زاهدی باشم، خدا را شکر که این اتفاق افتاد، درواقع اگر برای سری اول برنامه انتخاب نمی‌شدم هنوز هم در رادیو مشغول بودم، بنابر همه این دلایل همیشه مدیون او بوده، هستم و خواهم بود.

اگر پیشنهاد اجرا از جانب تهیه‌کننده دیگری مطرح شود آن را می‌پذیرید؟

تا زمانی که همکاری من و علی زاهدی تداوم داشته باشد قطع به‌یقین با هیچ تهیه‌کننده‌ دیگری کار نخواهم کرد، البته همکاری‌‌هایی با برنامه‌های دیگر دارم مانند نریشن‌خوانی و... اما در برنامه‌ای روتین و این‌چنینی که جزو برنامه‌های مهم شبکه محسوب شوند، خیر! فقط با او کار می‌کنم.

آیا اجرا در حوزه‌های مختلف برای یک مجری رویکرد مناسبی است؟ به نظرتان یک مجری نباید حوزه‌ای تخصصی برای خود در نظر بگیرد؟

حرف شما را قبول دارم، من یک مجری اجتماعی هستم و البته به‌واسطه تسلط ورزشی‌ام از پس اجرای ورزشی هم برمی‌آیم اما اگر بخواهم درخصوص برنامه «طبیب» توضیح دهم،‌باید بگویم این برنامه وجه تمایزی با سایر برنامه‌های پزشکی شبکه‌های تلویزیونی دارد و آن‌هم این است که «طبیب» برنامه‌ای پزشکی با رنگ‌و‌بویی اجتماعی است، یعنی ما یکسری خبرهای حوزه سلامت را با رویکردی اجتماعی مطرح می‌کنیم، پخش آیتم‌ها و گزارش‌ها توام با نکات بهداشتی و درمانی و اجتماعی است، درواقع مباحث صرف پزشکی را عنوان نمی‌کنیم بلکه در قالبی اجتماعی و به‌شکلی نرم به بیننده انتقال می‌دهیم، تصور می‌کنم به‌دلیل وجود رگه‌های اجتماعی در این برنامه و لطف آقایان پورمحمدی و کریمان و زاهدی برای اجرای این برنامه به من اعتماد شد. «طبیب» یک برنامه پزشکی تخصصی صرف نیست بلکه دارای رگه‌های اجتماعی است.

اگر پیشنهاد اجرا در یک برنامه خوب رادیویی داشته باشید و همزمان یک برنامه متوسط تلویزیونی، ترجیح شما کدام است؛ رادیو یا تلویزیون؟

بسیاری ازشنوندگان رادیو هنوز هم پیگیر این موضوع و بازگشت من به رادیو هستند اما به‌علت شروع فعالیت در تلویزیون و قانون موجود مبنی بر عدم‌فعالیت همزمان در رادیو و تلویزیون درحال‌حاضر این امکان فراهم نیست؛ به هر‌حال من کار خود را از رادیو شروع کردم و سابقه رادیویی‌ام بیشتر از تلویزیون است، اگر این قانون برداشته و لطمه‌ای به برنامه تلویزیونی من از لحاظ زمانی وارد نشود چراکه نه! در خدمت رادیو خواهم بود آن‌هم فقط رادیو جوان و نه شبکه دیگری.


چرا فقط رادیو جوان؟

زیرا از ابتدا پایگاه و خاستگاه من رادیو جوان بود.

اگر این قانون همچنان پابرجا باشد چطور؟

در این صورت همین راه را ادامه می‌دهم؛ یعنی اجرا در تلویزیون.

برای بسیاری از مخاطبان شنیدن صدای پیمان طالبی در رادیو جذاب‌تر بود، همراه شدن چهره و صدا در تلویزیون چه واکنش‌‌هایی را به‌همراه داشت؟

بسیاری به‌واسطه همین صدا من را می‌شناختند که این مجری همان پیمان طالبی «جوان ایرانی سلام» است، صدای من با سال‌ها گویندگی در رادیو شناخته شده بود، آن‌هایی که رادیویی بودند در اولین قسمت‌های «مردم چی میگن» چهره را هم شناختند، البته صدای من زودتر از تصویرم به مخاطبان رسید (باخنده).

پیشنهاد رادیویی‌ای که به آن فکر کنید دارید؟

بله؛ در شبکه رادیویی جوان دوستانی هستند و پیشنهاد‌‌هایی را مطرح می‌کنند که بدون لطمه‌خوردن به زمان کاری در تلویزیون در رادیو هم باشم، پیگیری‌‌هایی هم کرده‌اند اما معاونت محترم صدا طبق قانونی که وجود دارد این اجازه را ندادند.

ما گویندگان یا مجریانی را می‌بینیم که در دو حوزه رادیو و تلویزیون فعال هستند، دلیل منع فعالیت همزمان شما در این دو حوزه چیست؟

این سوال را یک‌بار پرسیدم که یکی از مسئولان محترم رادیو جواب دادند، حکم برخی از گویندگان مجری کارشناس یا مجری بازیگر است، درحالی که من فقط گوینده هستم؛ به‌همین خاطر اجازه اجرا و گویندگی همزمان را ندارم. البته در همان زمانی که از رادیو خارج می‌شدم به دوستان گفتم که زمان برنامه تلویزیونی من هیچ لطمه‌ای به برنامه رادیویی‌ام نمی‌زند و اگر تمایل داشته باشید می‌توانم در رادیو هم کنارتان باشم با این‌که تصمیم گرفته‌ام به تلویزیون بروم، نمی‌خواهم رادیو را به یک‌باره کنار بگذارم که درنهایت میسر نشد، چرا که نمی‌توان قانون را زیرپا گذاشت.

رقابت بین مجریان برای اجرا در برنامه‌های تلویزیون بیشتر و سالم‌تراست یا رادیو؟

بهتر است بگوییم رقابت در تلویزیون سخت‌تر است؛ گوینده‌ای که اجرای یک برنامه را در رادیو آغاز می‌کند به‌ندرت فرد دیگری جایگزین او می‌شود، به‌عنوان مثال گویندگانی در شبکه‌های مختلف رادیویی داریم که 10 سال است یک برنامه را اجرا می‌کنند اما تلویزیون این‌گونه نیست، به‌علت همان رقابت سختی که وجود دارد معمولا تهیه‌کننده‌های برنامه‌های ترکیبی عوض می‌شوند (تلویزیون باید دارای تنوع بیشتری نسبت به رادیو باشد) ایستادن در تلویزیون کمی سخت است، آن‌هم در شبکه‌ای مانند شبکه سه که بسیار پرمخاطب بوده و سختگیری‌ها طبیعی است؛ اگر سختگیری وجود نداشت الان شبکه سه، شبکه سه نبود.

پیشنهاد برای اجرای برنامه تلویزیونی دیگری با تهیه‌کننده‌ای به‌غیر از علی زاهدی داشته‌اید؟

واقعیت این است که از گوشه و کنار یکسری پیشنهادها می‌رسید، خیلی جالب بود که می‌شنیدم برخی از تهیه‌کنندگان به آقای زاهدی این پیشنهاد را می‌دادند و به او می‌گفتند پیمان طالبی را برای اجرای برنامه‌ای می‌خواهیم، زاهدی هم باتوجه به دل بزرگ و قلب مهربانش این پیشنهاد‌ها را با من در میان می‌گذاشت، که جواب من همیشه منفی بود.

قصد ندارید همکاری با تهیه‌کنندگان دیگر تلویزیون را تجربه کنید؟

همان طور که گفتم مادامی که همکاری من با علی زاهدی ادامه داشته باشد با تهیه‌کننده دیگری کار نمی‌کنم، اگر خدای ناکرده انفصالی رخ دهد در این زمینه فکر خواهم کرد اما تا زمانی که علی زاهدی باشد من هم هستم، ممکن است تهیه‌کننده‌ای در مقطعی قصد همکاری با من را داشته باشد که درنهایت احترام آن را نمی‌پذیرم.

چقدر از حس‌و‌حال اجرای رادیویی خود را به برنامه‌های تلویزیوتی و «طبیب» انتقال داده‌اید؟

خیلی زیاد، اوایل اجرا در تلویزیون مدام محکوم به این می‌شدم که همچنان رادیویی هستم و آنقدر که از صدای خود استفاده می‌کنم از تصویرم بهره نمی‌برم اما همیشه روی آنتن خودم هستم و به‌همین خاطر روی شخصیت و ادبیات من تفاوت چشمگیری احساس نمی‌شود، من در «جوان ایرانی سلام» و سپس در «مردم چی میگن» خودم را آوردم که گل کرد، شخصیت رادیویی خود را کنار گذاشتم و شخصیت دیگری را در تلویزیون بروز دادم، نه! من دو،سه شخصیت ندارم من همینم و هرجا اجرا کنم همین‌طور خواهم بود.

باتوجه به فعالیت‌های موسیقایی‌ای که داشتید پیشنهاد خواندن در تلویزیون به شما شده است؟

خیر؛ تا به‌حال پیشنهادی نداشتم.

آیا با برنامه «اکسیر» مقایسه شده‌اید، چه فاکتورهای مجزایی را در این دو برنامه می‌توان نام برد که عاملی برای تفکیک آن‌ها محسوب شوند؟

به‌گفته آقای کریمان؛ مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما، مسیر «اکسیر» آرام‌آرام به‌سمت سبک زندگی سوق می‌کند یعنی از برنامه صرف پزشکی خارج می‌شود اما به‌نظر من هیچ اشکالی ندارد که یک برنامه روتین پزشکی‌اجتماعی و هفته‌ای یک تک برنامه پزشکی با مجری و رویکرد دیگری کار شود، ما پشتیبان یکدیگر هستیم، گاهی پیش آمده که تبلیغ برنامه «اکسیر» را هم کرده و مهمانان آن‌ها را معرفی کرده‌ایم، همه ما در شبکه سه هستیم و هدفی مشترک داریم. خیلی ممنونم از شبکه سه، ما مجریان بسیار خوبی در این شبکه داریم که همگی شایسته قرار گرفتن جلوی دوربین‌های برنامه‌های خوب هستند اما دست تقدیر و عنایت دوستان باعث شده تا من در یک برنامه یک ساعته صبحگاهی اجرا داشته باشم، به همه دوستان احترام می‌گذارم و از عوامل برنامه «طبیب» تشکر می‌کنم، دو،سه ماه می‌شود که همه دوستان در تلاشیم تا برنامه به‌گونه‌ای روی آنتن برود که مردم به آن علاقه‌مند باشند، همچنین سعی کرده‌ایم از قالب یک برنامه خشک پزشکی خارج شده و مطالب را ملموس به مخاطب انتقال دهیم. ما در فصل اول برنامه «طبیب» هستیم و امیدوارم تغییراتی که در فصل دو «طبیب» به‌وجود می‌آیند بهتر شود و مردم بیننده آن باشند.لی‌لا سلمانی


ارسال به دوستان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
منا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶
0
0
lقای طالبی مجری خوش چهره وبسیار توانایی هستند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: