khabargozarisaba.ir
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
کد خبر: ۳۱۸۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۹
نگاهی به مستندهای منتخب جشنواره فیلم فجر
مهمترین خبر این روزها اعلام اسامی فیلمهای مستند پذیرفته شده در جشنواره فجر است که طبق پیش بینی ها اغلب مستندهای مطرح جشنواره سینما حقیقت به جشنواره فجر راه یافتند. این نوشته بنا دارد به اختصار به معرفی پنج فیلم مهم حاضر در جشنواره فجر بپردازد و در قسمت دوم که فردا کار می شود،فیلمهای دیگر این بخش معرفی می شوند.آوانتاژ

محمد کارت علاوه بر فعالیت به عنوان بازیگر -از جمله فیلمهای بی خود و بی جهت،بوسیدن روی ماه،آزادی مشروط و ...-در چند سال اخیر خودش را به عنوان یک مستندساز با استعداد و خلاق معرفی کرده است. پیش از این دو مستند ساخته با نام های خونمردگی و بختک که هر دو در جشنواره های معتبر جایره گرفته اند. این بار با قیلم آوانتاژ در ادامه همان نگاه جامعه شناختی مستتر در دو فیلم قبلی،به زندگی فردی و اجتماعی آدمهای حاضر در یک کمپ بازپروری معتادان می پردازد که برگ برنده فیلم شیوه نزدیک شدن صمیمانه فیلمساز به سوژه است که بیشتر قصد داشته به موقعیت حضور آنها در کمپ به عنوان یک آوانتاژ یعنی فرصت دوباره برای زندگی نگاه کرده است. فلیم از نظر کارگردانی جزو بهترین­های جشنواره است.کارگردان ظرف و مظروف روایی و ساختاری فیلمش را به خوبی تشخیص داده، به اندازه و حدنگهدار به سوژه ها نزدیک شده،فضا را برای بیرون­ریزی آن­ها و عکس العمل­های آنی مهیا کرده و با تصویر پردازی ماهرانه به عمق فاجعه نزدیک شده است. آوانتاژ جزو رکورداران جایزه شد و سه جایزه کارگردانی،صدا و موسیقی زا دریافت کرد. فیلمبردار: جواد رزاقی‌زاده، صدابردار: مهدی کارت، دستیاران کارگردان: امین مختاری و مهرداد خانی، عکاس: سجاد عسکری، تهیه‌کننده: محمد کارت و آبان عسکری، محصول شبکه مستند سیما اشاره کرد.

انحصار ورثه

محمدعلی شعبانی از فیلمسازان جوانی است که دغدغه پرداختن به مسایل سیاسی را دارد. در فیلمهای قبلی اش از جمله سمفونی استبیضاح که سیمرغ بهترین پژوهش را در جشمواره فجر گرفت،این رویکرد سیاسی پررنگ بود و حالا در فیلم انحصار ورثه سعی کرده رویکردش را در خدمت آشنایی زدایی از هویت و جایگاه مرتضی آوینی به کار گیرد. فیلمی که در قالب مصاحبه با چهره های سیاسی و فرهنگی و هنری سعی کرده از نمایش هیبت قدیس گونه و آسمانی آوینی پرهیز کند و به او جلوه ای ملموس ببخشد. فیلم در بخش جایزه شهید آوینی جایزه بهترین فیلم را گرفت. انحصار ورثه نمونه فیلمهایی است که باید بیشتر ار این ساحته شود تا از انحصار چهره های مهم معاصر پرده برداری شود. از عوامل تولید «انحصار ورثه» عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: محمدعلی شعبانی، فیلمبردار: میثم ریاحی، صدا: مهدی سرمدی، مدیر تولید: مجید نیکبخت، محقق: محمدعلی شعبانی و شیما عالی، نورپرداز: سید رضی حسینی، عکاس: رضا ترین سان، مشاور رسانه ای: وحید محمدحسینی.


صفر تا سکو

موقعیت سه دختر قهرمان رشته ووشو در این مستند به تصویر کشیده می شود. از زندگی روزمره آنها که کارهای دشواری را برای امرار معاش انجام می دهند تا زندگی اجتماعی که در جامعه ای کوچک و مردسالارنه باید خودشان را تثبیت کنند و از همه مهمتر زندگی ورزشی که فیلم به طور کامل و جامع مراحل ابتدا تا انتهای مسیر قهرمانی آنها را با تمام فراز و فرودها نشان می دهد. موضوعی که به خودی خود جذاب است چرا که در قرایت رسمی رسانه هایی مثل تلویزیون پرداختن به چنین قهرمانانی مثل تابو عنوان می شود که در این مستند سعی شده برای اولین بار این موقعیت پرورانده شود.

سوژه­ای جذاب و موقعیتی تابوشکنانه. ماجرای سختی­های زندگی چند خواهر ورزشکار که هم در زندگی شخصی کارهای سخت و دشوار برای امرار معاش انجام می­دهند و هم در زندگی ورزشی با موانع بسیار قهرمان جهان می­شود و چون ورزش ووشو در تلویزیون مانند خیلی از ورزش­های بانوان، مجال پخش ندارد، به خودی خود جذاب جلوه می کند.

فیلم رکورد دار جوایز جشنواره شد و در نهایت جایزه بهترین فیلم را گرفت. فیلمی که تهیه کننده اش مهتاب کرامتی بود و ثابت کرد می توان روی فیلمهای مستند سرمایه گذاری کرد و به نتیجه مطلوب رسید. عوامل تولید مستند «صفر تا سکو» عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: سحر مصیبی/ مدیر تصویربرداری: رضا عبیات/ صدابردار: علی علوی/ تدوینگر: همیلا موید/ صداگذار: رامین ابوالصدق/ مدیر تولید: سمیرا علائی/ عکاس: مریم مجد/ تهیه‌کنندگان: طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی

آبی کمرنگ

آرش لاهوتی همواره در جشنواره های معتبر حضورداشته وتحسین شده است.ازجمله مستندراننده و روباه که جوایر مختلفی را گرفت و سال قبل در گروه هنرو تجربه اکران شد.آبی کمرنگ به معضلات کمتر پرداخت شده در مضامین دفاع مقدس می پردازد. جانبازانی که اعصاب و روان آنها آسیب دیده و در حال حاضر در آسایشگاه زندگی می کنند. مستند «آبی کم‌رنگ» به بیان زندگی ۴ جانباز اعصاب و روان در یکی از بیمارستان‌های روان‌پزشکی تهران می‌پردازیم. این جانبازان که در جنگ تحمیلی ایران و عراق مجروح شده‌اند، سال‌های بسیاری است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

فیلم در بیشتر بخش ها کاندید جایزه شد و در نهایت رکورددار جایزه شده. از جمله جایزه بهتربن تدوین در بخش ملی جایزه بهترین فیلم بخش آوینی و جایزه بهترین فیلم بخش بین الملل را در بخش ملی و جایزه بهتربن فیلم و کارگردانی را در بخش بین الملل گرفت. پژوهشگر و تدوین‌گر و کارگردان و تهیه‌کننده: آرش لاهوتی تصویربردار: صادق سوری صدابردار: هادی ساعد محکم و علی علوی صداگذار: مهرشاد ملکوتی آهنگساز:افشین عزیزی عکاس: صادق سوری، تهیه‌شده در شبکه مستند سیما


بزم رزم

در مستند «بزم رزم» که به موسیقی دهه شصت می پردازد با حدود ۲۰ چهره موسیقی همچون حسین علیزاده، مجید درخشانی، بیژن کامکار، کامبیز روشن روان، حسام الدین سراج، علی اکبر شکارچی و ... گفتگو شده است. این مستند در جشنواره سینما حقیقت توانست جایزه بهترین پژوهش و بهترین صدا را دریافت کند. جایزه عوامل فیلم مستند «بزم رزم» عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: سیدوحید حسینی، تدوین: محدثه گلچین‌عارفی، مدیر تصویربرداری: سید‌وحید حسینی، تصویربردار: امیر مهریزدان، نویسنده: سید‌وحید حسینی و محدثه گلچین‌عارفی، صداگذار: آرش قاسمی، گوینده: صابر ابر، مدیر تولید: مینا مدرسی، مشاور کارگردان: سیدعلی مصطفوی، مشاور پژوهش و آرشیو: اسماعیل جعفری‌جمنانی و مجید جعفری‌لاهیجانی، دستیار کارگردان: محمد‌صادق گلچین‌عارفی، گرافیک: مهدی دوایی، اصلاح رنگ: جمشید وفایی، عکس: نغمه تهرانی، مجری طرح: سیدوحید حسینی، تهیه کننده: مهدی همایونفر و سیدوحید حسینی، تهیه شده در: موسسه روایت فتح.

فوق ماراتن

سعید کشاورز تا پیش از این بیشتر به عنوان تصویربرادر فعلالیت می کرد.از جمله تصویر برداری مستند های خونمردگی و بختک . این مستند روایت مردی روستایی در اطراف شیراز است که توانسته مسافتی را به طول ۹۲ کیلومتر بدود و رکوردی جدید ثبت کند. او در ادامه تصمیم می‌گیرد رکورددار، دو ماراتن جهان شود و در ادامه موقعیت های مختلفی در مسیر راه او شکل مکی گیرد.

عوامل این مستند عبارتند از تصویربردار و کارگردان: سعید کشاورز، تهیه‌کنندگان: امید ابیوردی-سعید کشاورز، تدوین: بابک حیدری، صدابردار: محمد زمان ثانی، صداگذار: آرش قاسمی، آهنگساز: صبا ندایی-آرمین خیردان، تصحیح رنگ و نور: حمیدرضا فطوره چیان-سیندخت رحیمیان.

مستند رئیس الوزرا

«رییس الوزرا» مشخصا به چهارمین دوره نخست وزیری قوام در حد فاصل سال های 1324 تا 1326 دارد. یکی از متزلزل ترین دوران حاکمیت سیاسی در تاریخ ایران.

محمدرضا هاشمیان در سال ۸۷ فیلمنامه سریال «اولین شب آرامش» را نوشت و سپس فیلمنامه تله فیلم های داشتن (به کارگردانی بیژن میرباقری) و گلبهار (به کارگردانی ابراهیم معیری) را در کارنامه هنری خود به ثبت رساند.او در سال ۸۸ فیلمنامه سریال «شهر دقیانوس» را نوشت. این هنرمند جوان در سال ۸۹ نویسندگی و کارگردانی مستند بلند «سبز، سپید، سرخ» به انجام رساند که این مستند موفقیت های زیادی در جشنواره های مختلف کسب کرد.

ارسال به دوستان
برچسب ها: سینما ، مستند ، آوانتاژ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: