khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۳۱۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶
حبیب احمدزاده:
به بهانه مراسم پاسداشت گل علی بابایی نویسنده ادبیات دفاع مقدس، حبیب احمد زاده یادداشتی را در اختیار خبرگزاری صبا قرار داده است.

در این یادداشت آمده است:

اولین گزاره ای که می توان درباره گلعلی بابایی گفت این است که بین خودش و کتابهایش با رفتار و سلوکش هیچ فرقی نیست. اکثر ما نویسنده ها سلوکمان پایین تر از ایده آل هایی است که در کتابها مطرح می کنیم، اما بابایی مثل کتابهایش و مثل آنچه می نویسد زلال و شفاف است.

گلعلی بابایی یک استثناست؛ در جنگ، دفاع مقدس و تاریخ مقاومت این سرزمین. متفاوت بودنش در لشکر نویسی است. یعنی چیزی را به تصویر می کشد و سراغ پدیده هایی رفته است که کم نظیر است.

بابایی شجاعت های فردی رزمندگان و فرماندهان را به تصویر می کشد اما در عین حال کلیت سیستم را هم توضیح می دهد. یعنی آن مدیریت حسینی که باعث این کارها در دفاع مقدس شده است را هم توضیح می دهد. نوشته های گلعلی بابایی انسان را در اتمسفر جنگ قرار می دهد. چیزی که در بیشتر کتابهای ما نیست. در بیشتر نوشته هاقهرمان ها فرد محورند اما بابایی آنها را دسته ای نشان می دهد.

چرا که یک تفاوت اساسی میان لشکر های مردمی ما و نیروهای رسمی وجود دارد. در ارتشهای دنیا سازماندهی به گونه ای است که وقتی فرمانده لشکر منصوب می شود، لشکر اماده است و او صرفا در اتاق فرماندهی می نشیند و لشکر را اماده جنگ می کند.

اما در دفاع ما اینگونه نبود. وقتی به شهید کاظمی، آقا مرتضی قربانی یا شهید همت می گفتند: "تو فرماندهی!" یک کاغذ دستش بود و یک مُهر. مثلا وقتی در قرار گاه به آقا مرتضی قربانی می گویند" یک لشکر 25کربلا احتیاج داریم، برو این لشکر را بساز"، وقتی از در قرارگاه بیرون می آید، خودش است و کفش هایش و لندکروزش. یعنی باید خودش می آمد، فرمانده تیپ و گردان انتخاب می کرد و لشکر را شکل می داد. گلعلی بابایی اینها را برای تاریخ جهان مکتوب کرده است؛تفاوت فرمانده لشکر ما با فرمانده های لشکر های دنیا!تاریخ می تواند روی نوشته های فاخر گلعلی بایستد. گلعلی بابایی پله رشد فرمانده هان را خوب نشان می دهد.

او مخالف دروغهایی است که به شکل سیستماتیک تبلیغ هم می شود. او مخالف تحریف ها و دروغهای جا افتاده ای مانند گروه گروه روی مین رفتن رزمندگان است و از گفتن واقعیت ها ابا ندارد. گلعلی در جنگ بوده و فضای جبهه را درک کرده است . گلعلی بابایی با نوشته هایش تحریفات دفاع مقدس را به طور طبیعی رد می کند.

اینکه چرا 10تا گلعلی بابایی نداریم مایه تاسف است. خصوصیات شخصی گلعلی هم مانند همه نوشته هایش سرشار از رفاقت و صمیمت و صداقت و فروتنی است. گلعلی بابایی در صداقتش خالص است. اگر بداند می تواند کاری انجام دهد که به درد جامعه می خورد، کوتاهی نمی کند. همیشه ساکت است. اکتیو غیرزبانی است. مانند شهید سید سعید سیاح طاهری است. خاطرات حضوری ایشان را خیلی جاها درک معنا کرده ام که به زبان گفتن نمی آید.

مولوی جنگ است و به جای اینکه کاتبی مثل حسام الدین چلبی داشته باشد، خودش عاشقانه هایش را می نویسد. خیلی دوستش دارم و خاک پایش را سرمه چشمانم می کنمحبیب احمد زاده

ارسال به دوستان
منبع: صبا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: