khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
کد خبر: ۳۱۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳
بررسی مقایسه‌ای مزیت‌ها و ارجحیت‌های اقتصادی علوم انسانی و هنر با علوم پایه و مهندسی
نه‌تنها کسب و کار بلکه اقتصاد و جامعه ما نیز به مهارت‌های علوم انسانی و هنری نیاز دارند. ما نباید تمایزی بین علم و هنر مهندسی و علوم انسانی قائل شویم. تقاضای بازار برای علوم انسانی و هنری در کنار علوم پایه و مهندسی وجود دارد. فقدان افراد با مهارت‌های فنی یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای کسب و کار انگلستان است. با این حال، خطری که امروز با آن روبه‌رو هستیم؛ به واسطه تمرکز و توجه بیش از حد روی موضوعات «استم»(علوم پایه) و توجه بیش از حد به هنر و تکرار اشتباهات گذشته است.


تزریق 110 میلیون پوندی استودیوهای فیلمسازی ایرلند شمالی

این مسئله اهمیت زیادی دارد تا ارزشی را که صنایع خلاق برای اقتصاد انگلیس به ارمغان آورده است، مورد توجه قرار دهیم. بر اساس اعلام نورثرن ایرلند‌اسکرین، گسترش صنایع خلاق در ایرلند شمالی به‌خصوص در بخش استودیوهای فیلمسازی از سال 2010 میلادی تاکنون 110میلیون پوند به اقتصاد این کشور تزریق کرده است.

سود هفت‌میلیون پوندی یک استودیو

در عین حال، پاین وود استودیو که مرکز اصلی فیلم «جنگ ستارگان» است، اعلام کرده که در شش ماه منتهی به سپتامبر 2015 میلادی با سود هفت‌میلیون پوندی روبه‌رو شده است. البته صادرات سایر محصولات فرهنگی انگلیس مثل «جیمز باند» نیز تاثیر زیادی داشته است.

ساعتی 9میلیون پوند درآمد سینما، تلویزیون و موسیقی

واقعیت این است که صنایع فرهنگی نقش مهمی در سلامت و رفاه اقتصادی کشور دارد. آمارهای جدید دولت نشان می‌دهد که صنایع فیلمسازی، تلویزیون و موسیقی بیش از 76.9 میلیارد پوند در سال به اقتصاد انگلیس تزریق می‌کند که این معادل 8.8 میلیون پوند در ساعت است.

این صنایع خلاق رشد معادل 10 درصدی را در سال 2013 میلادی تجربه کرده‌اند که سه‌برابر بیشتر از رشد اقتصادی انگلیس به‌طور کلی بوده است. این صنایع بیش از 1.7میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند که 5.6درصد کل نیروی کار شاغل انگلیس را تشکیل می‌دهد و ارزش افزوده ناخالص این بخش 9.9درصد افزایش داشته که بیشتر از سایر صنایع بوده است.

هر چیزی که نشان دهد با تمرکز بر «استم»؛ یعنی علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، آموزش و مهارت‌ها به استثنای هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی از دست می‌روند، به نگرانی بزرگی تبدیل شده است. البته این بدان معنا نیست که باید جلوی پیشرفت «استم» را بگیریم. بی‌شک نباید چنین کاری کرد. ابتکارهای مختلف برای ارتقای «استم» در بین جوانان باید تحسین شود.

برای سال‌های زیادی کسب و کارها، کشور را با نوسانات زیادی روبه‌رو کرده و علت اصلی این مسئله ظاهرا در عدم تمرکز روی محاسبات، علوم و مهندسی در مدارس بوده و در نهایت منجر به بحران مهارت شده است. ما اکنون در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم. ما به مهارت‌های دیجیتال نیاز داریم تا از مزایای آن بهره‌مند شویم.

همان‌طور که دولت انگلیس به‌درستی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است: علم و تحقیقات، نقش مهمی در رفاه انگلستان داشته است. برای ادامه رفاه کشور، دولت اعتقاد دارد که ما به سطح بالایی از مهارت در علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات نیاز داریم.

حتی صنایع خلاق نیز به مهارت‌های «استم» نیاز دارند. برای هر نویسنده‌ای، بازیگری، طراح، آهنگسازی و کارشناس جلوه‌های ویژه، مهندسان ساخت و‌ساز این مسئله لازم است ولی این مسئله به‌راحتی فراموش می‌شود که ترکیبی از مهارت‌ها در همه صنایع لازم و ضروری است. برای هر کسب و کار در حال رشد و رونقی، کارخانه تولیدی یا مشاوره مهندسی، یک بخش کوچک غیر فنی شامل کارشناسان فروش و بازاریابی وجود دارد که تاثیر و نقش زیادی در ارتقای سطح تولیدات و درآمد شرکت دارند.

طراحان و هنرمندان زیادی هستند که روی زیبایی‌شناسی یک محصول تولیدی کار کرده یا حتی روی نحوه بسته‌بندی یک کالا کار می‌کنند تا فروش آن را افزایش دهند. روانشناسانی هستند که برای اطمینان حاصل‌کردن از تجربه خوب مصرف‌کنندگان تحقیق و کار می‌کنند.

وقتی که استیو جابز از شریک معنوی خود در شرکت اپل صحبت می‌کند، منظورش جانی ایو؛ مدیر ارشد طراحی شرکت است نه یک تکنولوژیست دیگر. ایو به‌عنوان کسی که عامل اصلی تولید بسیاری از محصولات فناوری در بیست‌سال گذشته بوده، نقش بزرگی در ایجاد بزرگ‌ترین شرکت فناوری جهان ایفا کرده است. بی‌شک این تنها مسئله رشد کسب و کار نبوده است، البته این مسئله نیز مهم است. این تنها مربوط به زیبایی‌شناسی نمی‌شود. گرچه فروش محصولات فناوری بدون رعایت جنبه‌های زیبایی‌شناسی، کاری دشوار خواهد بود.

حتی ولکام تراست؛ بنیاد خیریه انگلیسی پیشتاز در زمینه ارتقای تحقیقات زیست پزشکی نیز اهمیت هنر را درک کرده است. این بنیاد مدت زیادی است که با هنرمندان و دانشمندان زیادی تعامل دارد و جایزه‌های ویژه‌ای را برای حمایت از فعالیت‌های هنری در نظر گرفته است. چیزی که ولکام تراست آن را درک کرده و برخی از سیاستگذاران ظاهرا توجه به آن را فراموش کرده‌اند، روشی است که باید در جهان اطراف خود تعامل داشته باشیم.


خطر بزرگ فراموشی مهارت‌های دانشجویان علوم انسانی

همان‌طور که دانش و توانایی‌های ما از طریق تحقیقات علمی یا پیشرفت‌های پزشکی گسترش پیدا می‌کند، ما نیاز به افرادی داریم که بتوانند نوآوری ما را به منصه ظهور برسانند و پیامدهای تحولات جدید در سطح بشری را درک کنند. خطر این است که ما به کلیشه‌های قدیمی عادت کنیم. مهارت‌های فردی دانشجویان علوم انسانی به فراموشی سپرده شود. این خطر بزرگی است. نه‌تنها کسب و کار بلکه اقتصاد و جامعه ما نیز به مهارت‌های علوم انسانی و هنری نیاز دارند. ما نباید تمایزی بین علم و هنر مهندسی و علوم انسانی قائل شویم. تقاضای بازار برای علوم انسانی و هنری در کنار علوم پایه و مهندسی وجود دارد.ترجمه: مریم حجتی


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: