khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
کد خبر: ۳۱۰۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
مروری بر برخی از نقاط ضعف و قوت اقتصاد فرهنگ و هنر در شرق آفریقا

مطالعه نشان می‌دهد اقتصاد خلاق شرق آفریقا نقاط قوتی مثل تمایز فرهنگی، سنت‌های بسیار قوی و استعداد واقعی در سراسر بخش‌ها داشته اما در عین حال نقاط ضعفی نیز در این میان وجود دارد که توسعه آن را با دشواری روبه‌رو کرده است.


به گزارش «صبا» به نقل از آل‌آفریکا، صادرات اوگاندا از کالاها و خدمات فرهنگی بین سال‌های 2004 تا 2008 به 20 میلیون دلار رسیده است. صنایع کپی‌رایت در این کشور صدهزار نفر را استخدام کرده‌اند. این آمارها از سوی کمیسیون ملی اوگاندا برای یونسکو در سال 2009 ارائه شده است ولی اقتصاد خلاق اوگاندا ضعف‌هایی دارد. به‌عنوان مثال، فقدان ابزارهای مالی دولتی، حتی نهادهایی مثل موزه ملی که مورد توجه دولت بوده‌اند با آینده نامطمئنی روبه‌رو هستند.

در سه سال گذشته، بنیاد فرهنگی اوگاندا(CCFU) با دولت رایزنی کرده تا از فرهنگ در همه زمینه‌های توسعه حمایت کند و حداقل یک درصد بودجه ملی را به برنامه‌های توسعه فرهنگی اختصاص دهد.

امیلی درانی؛ مدیر بنیاد فرهنگی اوگاندا در این باره خاطرنشان می‌کند: عزم سیاسی محدود و منابع مالی ناچیزی برای بخش فرهنگی وجود دارد، این مسئله در اولویت پایین نسبت به میراث فرهنگی در توسعه ملی کاملا مشهود و نمایان است. زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات هنوز به مناطق شهری محدود است و تنها 18 درصد مردم اوگاندا به اینترنت دسترسی دارند.

رشد کند صنایع خلاق اوگاندا

فیلیپ لوستاوا؛ کارگردان و نمایشنامه‌نویس اوگاندایی در این باره می‌گوید: حتی در مناطق شهری که زیرساخت‌های ارتباطات و اطلاعات فراوان است، حرکت سوی رشد صنایع خلاق به سختی انجام می‌شود.

مطالعه نشان می‌دهد که سیاست فرهنگی اوگاندا در سال 2006 بیشتر مرتبط با اشکال سنتی ادبیات، موسیقی و رقص بوده و ارتباطی با اقتصاد خلاق ندارد.

سیاست اولین ابزار جامع است که تنوع فرهنگی هر کشور را در نظر می‌گیرد و برنامه‌ریزی می‌شود تا سامانه‌های رسمی و غیررسمی مدیریت فرهنگی کشور در هر سطحی را هدایت کند.

دولت به این مسئله اذعان می‌کند که ظرفیت‌ها در زیر بخش‌های فرهنگی ناکافی است. این شامل محدودیت پرسنل واجد شرایط، مواد و تجهیزات، دانش درباره بازارها و محصولات، زیرساخت و هماهنگی است. این وضع موجود، پتانسیل فرهنگ برای مشارکت در توسعه ملی را تضعیف می‌کند.

اقتصاد خلاق در کنیا

وضعیت کنیا خیلی متفاوت از اوگاندا نیست. این کشور تا حد زیادی مراکز اقتصاد خلاق در شرق آفریقا دارد ولی مطالعه جدید نشان می‌دهد که نقاط ضعف زیادی نیز دارد. این مطالعه از سوی شورای بریتانیا و با عنوان هدف‌گذاری اقتصاد خلاق در شرق آفریقا انجام شده و وضعیت اقتصاد خلاق را در منطقه تحلیل می‌کند و بر این باور است که کنیا نیز مرکز مهمی در منطقه به‌شمار می‌رود و می‌تواند رقیب جدی‌ای برای آفریقای جنوبی و نیجریه باشد.

مطالعه نشان می‌دهد شهر نایروبی شرکت‌های بزرگ جهان مثل‌ای بی‌ام گوگل و مایکروسافت را جذب کرده است چرا که دانشگاه‌ها، زیرساخت و پویایی دارد که این کشور را به رهبر طبیعی منطقه تبدیل کرده است ولی این‌جاست که شیرینی داستان به پایان می‌رسد. در مقابل، فقدان بودجه برای تئاتر ملی کنیا، به‌عنوان مثال، از سوی دولت به این معناست که هنر بومی در این کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

بر اساس مطالعه که در ماه می‌ سال گذشته منتشر شد، کمبود آموزش و مهارت در تلویزیون و ‌سازندگان فیلم وجود دارد، به این معنا که کیفیت تولیدات صوتی و تصویری نیز تا حدی نیاز به ارتقا دارد.

تابو اوسوسا؛ مدیر اجرایی کتبول موزیک در نایروبی می‌گوید: این مسئله کاملا مشهود است که کمبود حرفه‌ای‌گری در صنعت فیلم کنیا وجود دارد و اکثر مردم ترجیح می‌دهند به تماشای فیلم‌هایی با کیفیت پایین بنشینند.

مطالعه شورای بریتانیا نشان می‌دهد که کیفیت تبلیغات به‌خصوص در تلویزیون در مقایسه با بازارهای بین‌المللی ضعیف است و این می‌تواند به‌خاطر فقدان خلاقیت از سوی خلاقان این تبلیغات باشد.

نقاط قوت اقتصاد خلاق شرق آفریقا

مطالعه نشان می‌دهد که اقتصاد خلاق شرق آفریقا نقاط قوتی مثل تمایز فرهنگی، سنت‌های بسیار قوی و استعداد واقعی در سراسر بخش‌ها از جمله موسیقی، صنایع دستی، هنرهای بصری و فیلم، مد و به‌طور فزاینده در صنایع دیجیتال دارد.

اقتصاد خلاق در تانزانیا

صنعت فیلم در تانزانیا بدون شک قوی است اما دولت تلاش می‌کند تا قانون کپی‌رایت را تقویت کند. اقتصاد خلاق تانزانیا در موسیقی و فیلم قوی است، بخشی از آن به‌خاطر این واقعیت است که زبان کیسواهیلی که بیش از 130 میلیون نفر با آن صحبت می‌کنند و انگلیسی زمینه لازم را برای دستیابی به بازار آفریقا فراهم می‌کند ولی به‌طور چشمگیری توسعه‌نیافته و از فقدان اعتماد، تخصص و تجربه در بین صادرکنندگان تانزانیایی رنج می‌برد.

بخش‌های هنر و صنعت، طراحی و مد، با قابلیت اتصال بسیار متمایز به جوامع قبیله‌ای و هویت، قوی هستند اما حرفه‌ای‌بودن ظرفیت و قابلیت اتصال به بازار مهم‌ترین نقاط ضعف آن به‌شمار می‌رود. بر اساس مطالعه هدف‌گذاری اقتصاد خلاق در شرق آفریقا، تانزانیا فاقد کانال‌های توزیع مناسب فیلم است و‌ سازندگان فیلم معمولا از این مسئله متضرر می‌شوند.

هزینه ویزا برای هر هنرمند بیش از هزار دلار است که این مسئله همکاری‌های هنری را دشوار می‌کند. این یک سیستم تفکر بسیار عقب‌مانده است که پس از ناکامی در اجرای ساختارهای مالیاتی در دسترس، دولت مالیات سنگینی را وضع می‌کند تا هنرمندان و موسسات هنری را از طریق افزایش هزینه و تعرفه تحت فشار قرار دهد. این مطلب را دکتر مارتین ماندو؛ تولیدکننده فیلم در تانزانیا و نیز یک فرد دانشگاهی می‌گوید؛ «بر اساس این مطالعه، سیستم آموزشی مطابق با برطرف کردن نیازهای اقتصاد دانش‌محور نیست. دولت مجبور است تا دیدگاه تجاری آموزش هنری را در ایجاد، تامین مالی و توسعه سیستمی تشویق کند تا برای فعالیت‌های هنری و دانشجویان بخش هنر ارزش بیشتری قائل شوند.

یوسف محمود؛ مدیر اجرایی جشنواره موسیقی در زنگبار نیز به این مسئله اشاره می‌کند که پس از برگزاری موفق 11 جشنواره، این جشنواره هیچ حمایت مالی را از دولت‌های زنگبار و تانزانیا دریافت نکرده است.

اقتصاد خلاق در شرق آفریقا می‌تواند شکننده در نظر گرفته شود، این اقتصاد تکه تکه است و هنوز در مراحل اولیه و مقدماتی توسعه قرار دارد. در حالی که تفاوت‌های ساختاری مهمی بین کشورها وجود دارد، مسائل مشترکی نیز در این بخش به چشم می‌خورد. این مسائل شامل فساد فراگیر، سیستم‌های اداری بی‌کفایت و کمبود زیرساخت و فقر سیستمی است.

اگر اقتصاد خلاق شرق آفریقا می‌خواهد رشد کند، باید تلاش‌های بیشتری برای ارتقای آموزش خلاق، خدمات مالی و حقوقی انجام شود و اقتصاد خلاق و فرهنگی ادغام شود، نیاز به وجود پروژه‌هایی با مقیاس بزرگ است تا دیدگاه را تغییر دهد و بازارهای صادراتی را برای کالاهای خلاق توسعه دهد.

نقاط ضعف اقتصاد خلاق شرق آفریقا

پایین بودن دستمزد، شرایط کاری نامناسب و فرصت‌های محدود برای افراد بااستعداد به‌عنوان نقاط ضعف شناسایی شده است. ویژگی اصلی اقتصاد خلاق در شرق آفریقا شامل آموزش ضعیف بخش خلاق و پایین‌بودن سطح کارآفرینی، مدیریت و رهبری در سراسر بخش هنری و فرهنگی به علاوه سطح پایین سواد در بین جمعیت است.ترجمه: مریم حجتی

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: