khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
کد خبر: ۳۰۸۹۴
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۱
سهند آدم‌عارف:

بسیار مبارک است آقاجان! کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری هم که قرار است در تهران برگزار شود؛ دیگر چه کم داریم؟ هان؟ اما بعد... پیشنهاد می‌دهیم حالا که چنین اتفاق میمون و به‌قاعده‌ای قرار است در تهران بیفتد ما نیز هر یک به سهم خودمان به صنعت گردشگری این مرز و بوم کمکی درخور کنیم تا به سوی هرچه پررونق‌تر شدن صنعت گردشگری در کشور گام‌های خیلی مهم و خیلی اساسی برداریم. به‌عنوان مثال هر نفر از ما به‌عنوان یک شهروند مسئولیت‌پذیر تهرانی در عملی داوطلبانه و خودجوش اقدام عاجلی کنیم در جهت به اشتراک گذاشتن سراویس(جمع مکسر سرویس) بهداشتی منزل‌هایمان با خیل گردشگران عزیزی که در دوران پسابرجام به مرکز میهمنمان سفر کرده‌‌اند. بدیهی است با این اقدام خیرخواهانه به سرعت به تعداد قابل توجهی شغل واقعی و درآمدزا ایجاد شده و درآمد سرانه‌مان هم رکوردهای بین‌المللی را جابه‌جا خواهد کرد و از این گذشته به بهداشت شهر تهران هم کمک شایانی می‌شود و در نهایت چهره سالم‌تری از شهر پاکیزه تهران در اذهان فرنگی‌های فرهنگ‌نشناس باقی می‌ماند. از سوی دیگر چنین اقدامی، شهرداری را از صرف بودجه‌های کلان برای ساخت و توسعه میادین...(عه ببخشید) سرویس‌های بهداشتی معاف می‌کند تا با فراغ بال اعتبارات خویش را در امور بسیار مهم‌تری همچون سیر کردن در کواکب و آفاق مصروف دارند!

حال که معضل سراویس بهداشتی شهر تهران حل شد با گردشگران گرام راه‌ می‌افتیم تا به سوی آثار باستانی‌مان در جای‌جای کشور حرکت کنیم و حسابی آن‌ها را راهنمایی کنیم. یکی از نکاتی که راهنمایان محترم باید خیلی سفت به آن توجه داشته باشند توجیه کردن گردشگران عزیز سفر کرده به کشورمان در جهت مال باخته نشدن است. راهنمایان عزیز خود نیز باید توجه داشته باشند که در جهت انتقال توریست‌ها از تاکسی‌ها دوری کنند! از ما گفتن بود حالاخود دانند.

اما می‌رسیم سر معضل اصلی که در تهران هم با آن مواجه بودیم و پیش‌تر هم بدان اشاره شد. راهنمایان گرانقدر باید دقت لازم را مبذول بفرمایند که از همان ابتدای راه باید فکر همه‌جایش را بکنند و هر کدام به نوبه خودشان همراهشان سرویس بهداشتی پرتابل یا همان توالت همراه(هیچ‌کس تنها نیست) بیاورند تا از هرگونه صدمات احتمالی به ریه و امعا و احشای گردشگران محمول خود جلوگیری به‌عمل آورده باشند وگرنه هر چه دیده‌اند از چشم خودشان دیده‌اند و ما هیچ مسئولیتی در قبال آنان و هیات همراه قبول نکرده و هرگونه عواقب احتمالی به عهده خود ایشان است. البته اگر گردشگران خود بخواهند به‌صورت داوطلبانه از سرویس‌های عمومی بین راهی برای بالا بردن آدرنالین خونشان استفاده کنند و کمی هم از هیجان سفر لذت ببرند با کسب تعهد و رضایت‌نامه کتبی -ترجیحا محضری- بلامانع بوده و منع قانونی ندارد اما از سوی ما توصیه نمی‌شود.

یکی از مسائل مهم دیگری که راهنمایان به‌خوبی باید با آن آشنا باشند، منحصر به‌فردترین جاذبه گردشگری ایران؛ یعنی همان مکان‌ها و اجناس متغیر جذب توریسم است به این معنا که راهنمایان به‌خوبی توجیه باشند که یک مکان فرهنگی در هر شهر و بیابانی امروز ممکن است باشد و فردا نباشد! یعنی دنیا فانی است و به هیچ‌کس و هیچ‌جا وفا ندارد بنا بر این تصور نکنند اگر تا دیروز در فلان منطقه اثری باستانی موجود بوده است، کمترین تضمینی وجود داشته باشد فردا هم آن اثر همان جا سر جایش باقی مانده باشد. بنا بر این توصیه می‌کنیم راهنمایان عزیز هرکدام یک وای‌فای همراه(ملاحظه می‌کنید همچنان هیچ‌کس تنها نیست) با خود داشته باشند تا از شرایط لحظه‌ای گنج‌ها و گنجینه‌های سراسر کشور(فاروق را نگفتم) اطلاع داشته باشند و در صورت انتقال اثر تاریخی مذکور بتوانند ترتیبی را اتخاذ کنند تا در میانه‌های راه انتقال آثار مذکور موفق شوند گردشگران را به مراد دلشان برسانند وگرنه سفر ولی نعمتان خودشان را بی‌فایده خواهند کرد و آنان باید این همه راه را برگردند و آثار را در موزه‌های کشور خودشان ببینند.

و در نهایت نکته آخر در خصوص راهنمایان گردشگری در ایران بیت مشهور حضرت حافظ است که «اهل کام و ناز را در کوی رندی راه نیست/ رهروی باید، جهانسوزی، نه خامی، بی‌غمی.» این را به دوستانشان هم بگویند تا آن‌ها هم به دوستان و دوستانشان بگویند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: