khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
کد خبر: ۳۰۸۱۹
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵
مروری بر برندگان و بازندگان گیشه امریکا و پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای جهان
سال ۲۰۱۶ سالی پر از جنجال و هیاهو و عدم اطمینان بود و حداقل این فیلم‌ها بودند که می‌توانستند در جریان رقابت‌های تند سیاسی آمریکا، نقطه تنفسی برای مردم ایجاد کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این میان فیلم‌های خوب انیمیشن در باکس آفیس نیز درخشیدند و با قرار گرفتن «در جست‌وجوی دری» در مکان نخست به‌عنوان ابرقهرمان امسال، جایگاه خود را ثابت کردند. فیلم‌های تیره‌تر کمدی بزرگسالانه‌ای چون «ددپول» و «جوخه خودکشی» و فیلم‌های خانوادگی‌تری چون فرانشیزهای «هری پاتر» و «جنگ ستارگان» نیز قطعا فیلم‌هایی هستند که مورد توجه زیادی واقع شدند.


اما اگر قرار باشد فهرستی از بزرگ‌ترین برندگان و بازندگان سال ۲۰۱۶ داشته باشیم می‌توان در یک فهرست چنین آن‌ها را معرفی کرد:

برنده: جهان شگفت انگیز دیزنی

خالق میکی‌ماوس سال خوبی را پشت سر گذاشت. پنج بخش این استودیو(شامل دیزنی، مارول، پیکسار، والت دیزنی انیمیشن و لوکاس فیلم) با برنامه‌ریزی مشترک خود در فهرست پردرآمدترین کمپانی در باکس‌آفیس ۲۰۱۶ جای گرفتند و «در جست‌وجوی دری» با فروش ۴۸۶ میلیون دلاری در راس باکس آفیس آمریکا قرار گرفت. «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» در مکان دوم قرار گرفت و ۴۰۸ میلیون دلار فروخت و «کتاب جنگل»، «ددپول»، «دکتر استرنج»، «موآنا» و «سرکش» جایگاه‌هایی عالی به‌خود اختصاص دادند. از نظر جهانی والت‌دیزنی حتی بهتر از بازار داخلی آمریکا ظاهر شد و در ماه دسامبر به‌عنوان نخستین استودیو در طول تاریخ توانست از مرز فروش هفت‌ میلیارد دلار در یک سال در باکس آفیس جهان عبور کند.

برنده: «لالالند»

فیلم موزیکالی که با بازی رایان گاسلینگ و اما استون ساخته شد بزرگ‌ترین برنده فستیوال‌های سینمایی پاییز بود و اکران خود را با نمایش محدودی در ماه دسامبر شروع کرد تا بتواند در رقابت اسکار حضور داشته باشد. این فیلم به‌صورت گسترده از روز کریسمس اکران خود را شروع می‌کند.

بازنده: فیلم‌های بازی‌های ویدئویی

فیلم‌هایی که با الهام از بازی‌های ویدئویی ساخته شدند امسال زیاد در فهرست برنامه‌ها جای داشتند اما چندان موفق ظاهر نشدند. «وارکرفت» و «راچت و کلنک» هر دو در باکس آفیس شکست خوردند و «هارد کور هنری» نیز که برمبنای یک بازی اول شخص تیراندازی ساخته شد یکی دیگر از بازندگان بود. هنوز برای اظهار نظر کردن درباره فیلم «کیش یک آدمکش» که دسامبر اکران می‌شود زود است اما با توجه به نقدهایی که درباره اقتباس سینمایی از این فیلم نوشته شده به نظر می‌رسد با کار متفاوتی روبه‌رو شویم.

تنها فیلم «انگری بردز» که با الهام از یک بازی به همین نام ساخته شد در گیشه ۲۰۱۶ موفق ظاهر شد. با این حال به‌نظر نمی‌رسد ‌هالیوود در این زمینه قصد متوقف شدن داشته باشد و بیش از پنجاه فیلم با اقتباس از بازی‌های ویدئویی را در برنامه ساخت دارد. یک دلیل اصلی برای سماجت در ساخت این فیلم‌ها این است که این فیلم‌ها در بازار بین‌المللی خوب می‌فروشند. همان‌طور که «وارکرفت» در بازار خارج از آمریکا موفق عمل کرد.

برنده: جهان‌های گسترش یافته از فیلم‌های قبلی

ساخت فرانشیز سینمایی بدون وجود شخصیت‌های فیلم قبلی آیا می‌تواند موفق ظاهر شود؟ امسال کمپانی برادران وارنر توانست این کار را بکند. لوکاس فیلم هم در این زمینه موفق ظاهر شد. معرفی شخصیت‌های جدید برای ادامه «جنگ ستارگان» در فیلم «سرکش» و فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه‌های آن‌ها» که در جهان داستانی «هری پاتر» بدون حضور شخصیت‌های اصلی آن ساخته شد، نشان‌دهنده این موفقیت بود. این دو فیلم تاکنون در بازار داخلی ۱۷۲ میلیون و ۲۰۸ میلیون فروش کرده‌اند و البته فروششان ادامه نیز دارد. این در حالی است که مخاطبان نیز خوشحالند که گوشه‌های جدیدی از دنیایی را که تجربیات خوبی از آن داشتند کشف می‌کنند، حتی اگر بدون حضور لوک اسکای‌واکر یا هری پاتر باشد.


بازنده: ویل اسمیت

کمتر از یک دهه پیش ویل اسمیت یک تنه می‌تاخت و حضورش عامل موفقیت فیلم‌هایی چون «من افسانه‌ام» و «هنکاک» بود که بیش از ۲۰۰میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش می‌کردند. او حالا تلاش دارد تا موفقیت خودش را دوباره زنده کند. با وجود موفقیت «جوخه خودکشی» در باکس آفیس؛ بازی چشم‌گیر او در نقش ددشات در میان سروصدای ناشی از نقدهای منفی نادیده گرفته شد و فیلم «زیبایی جانبی» در فصل جوایز سینمایی نه تنها موفق نشد که نقدهای منفی زیادی هم گرفت و تاکنون تنها هشت‌میلیون دلار در باکس آفیس فروخته است. این در حالی است که ادامه «روز استقلال» هم بدون حضور او جلوی دوربین رفته است.

برنده: انیمیشن‌های غیراقتباسی

بیش از هر زمان دیگری، استودیوهای ساخت فیلم علاقه‌ای ندارند برای ساخت فیلم‌هایی که ادامه یا فرانشیزی از فیلم‌های پرفروش قبلی نیستند، سرمایه‌گذاری کنند اما در دنیای انیمیشن این وضعیت متفاوت است. انیمیشن‌های غیراقتباسی و جدید امسال بسیار مورد توجه واقع شده‌اند و «زندگی اسرارآمیز حیوانات خانگی» با فروش ۳۶۸ میلیون دلار، «زوتوپیا» با فروش ۳۴۱ میلیون دلار، «موآنا» با فروش ۱۶۵ میلیون دلار و «مهمانی سوسیسی» با فروش ۹۷ میلیون دلار در حالی که با بودجه ۱۹ میلیون دلاری ساخته شد، نمونه‌های پیشبرد چنین پروژه‌هایی است. با این حال این فرمول همیشه جواب نمی‌دهد وانیمیشن «کوبو و دو رشته سیم» با وجود نقدهای بسیار خوب و نامزدی برای جوایز، تنها ۴۸ میلیون دلار فروش کرده است.

پرفروش‌ترین‌های سینمای جهان در سال ۲۰۱۶

سال ۲۰۱۶ میلادی با ادامه فروش چشمگیر فیلم‌های در عصه جهانی و ثبت رکوردهای متنوع همراه بود و در مجموع سه فیلم توانستند به فروش جهانی بیش از یک میلیارد دلار دست یابند.

در فاصله یک هفته به پایان سال میلادی، نگاهی می‌اندازیم به فیلم‌هایی که امسال بیشترین فروش را در گیشه جهانی سینما به ثبت رساندند.

فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» محصول کمپانی دیزنی با فروش جهانی ۱.۱۵۳ میلیارد دلار، پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۶ نام گرفت و خیلی بعید است در یک هفته منتهی به سال جدید میلادی فیلمی بتواند به این رکورد فروش دست یابد. این فیلم ابرقهرمانی که محصول استودیو مارول کمپانی دیزنی است، ۴۰۸ میلیون دلار از مجموع فروش خود را در آمریکای شمالی و ۷۴۵ میلیون نیز در گیشه بین‌المللی کسب کرد.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

در مکان دوم پرفروش‌ترین‌ محصولات سینمایی سال ۲۰۱۶ انیمیشن «در جست‌وجوی دری» محصول استودیو پیکسار کمپانی دیزنی قرار دارد که با اکران خود در سطح جهان فروش ۱.۰۲۱۱ میلیارد دلار را رقم زد.

این انیمیشن سه‌بعدی اولین محصول کمپانی دیزنی پس از سال ۲۰۱۰ و انیمیشن «داستان اسباب بازی ۳» است که به فروش بالغ بر یک‌میلیارد دلار دست یافته و رکورد فروش آغازین انیمیشن در تاریخ سینمای آمریکا را نیز در اختیار دارد.

این فیلم که دنباله انیمیشن معروف «در جست‌وجوی نمو» است، ۴۸۶ میلیون دلار از فروش خود را در آمریکالی شمالی و ۵۴۱ میلیون دلار آن را در سایر کشورهای جهان به‌دست آورده است. «در جست‌وجوی دری» پس از «منجمد»، «مینیون‌ها» و «داستان اسباب‌بازی‌ ۳» و بالاتر از «زوتوپیا» در مکان سوم پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما قرار دارد.

در جست‌وجوی دری

در مکان سوم موفق‌ترین فیلم‌های گیشه سینمای جهان در سال ۲۰۱۶ نیز یک انیمشن دیگر به نام «زوتوپیا» قرار دارد که با فروش ۱.۰۲۳۳ میلیارد و با اختلاف اندک با «در جست‌وجوی دری» ایستاده است. این انیمیشن که محصول استودیو انیمیشن والت دیزنی است، در ۱۱ بخش جوایز بین‌المللی انیمیشن «آنی» نامزد شده و به‌همراه «در جست‌وجوی دری» در فهرست کوتاه اسکار انیمیشن نیز قرار دارد.

زوتوپیا

فیلم-انیمیشن «کتاب جنگل» نیز که بر اساس انیمیشن معروف و کلاسیک ۱۹۶۷ و به کارگردانی «جان فاوارو» ساخته شد نیز چهارمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۶ با فروشی بالغ بر ۹۶۶ میلیون دلار قرار دارد تا بدین ترتیب چهار فیلم اول در فهرست ۱۰ فیلم پرفروش سال همگی از محصولات دیزنی و استودیوهای وابسته به آن باشد.

رتبه پنج این فهرست هم به انیمیشن «زندگی مخفیانه حیوانات خانگی» اختصاص دارد که در سال جاری میلادی به فروش ۸۷۵۵میلیون۷۵۵ دلار دست یافت. کمدی انیمیشن ماجراجویانه و سه‌بعدی «زندگی مخفیانه حیوانات خانگی» در مجموع ۳۶۸میلیون دلار از محل سینماهای آمریکای شمالی و بیش از ۵۰۶ میلیون دلار نیز در سایر کشورهای جهان فروخت. حضور چهار فیلم از دنیای انیمیشن(با احتساب کتاب جنگل) در میان پنج فیلم پرفورش سال ۲۰۱۶ حاکی از اوج دوران موفقیت و استقبال جهانی از سینمای انیمیشن در سال‌های اخیر است.

کمپانی دیزنی امسال به رکورد بی‌سابقه فروش سالانه هفت‌میلیارد دلار در گیشه جهانی دست یافته و این اولین سالی است که هر یک از شرکت‌های زیر مجموعه کمپانی دیزنی شامل دیزنی، استودیو انیمیشن والت دیزنی، استودیو انیمیشن پیکسار، مارول استودیو و لوکاس‌فیلم، یک فیلم را روانه سینماهای جهان کرده‌اند. همچنین این کمپانی تاکنون رکورد فروش سالانه در تاریخ سینمای آمریکا (۲.۷ میلیارد دلار) و کورد تاریخی فروش یک کمپانی در گیشه بین‌الملل (۴.۲۸ میلیارد دلار) را نیز در دست دارد.

مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» محصول کمپانی «برادران وارنر» نیز با اکران فیلم «هیولاهای شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» به دومین مجموعه فیلمی تبدیل شد که مجموع فروش آن به رقمی بالغ بر هشت‌میلیارد دلار می‌رسد. «هیولاهای شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» که هم‌اکنون در اکران است تا به امروز ۷۲۰ میلیون دلار در گیشه جهانی فروخته است.

زوم

فیلم‌های پرفروش گیشه جهانی سینما در سال ۲۰۱۶:

رتبه

نام فیلم

توزیع‌کننده

فروش جهانی/ میلیون دلار

۱

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

دیزنی

1153

۲

در جست‌وجوی دری

دیزنی

1027

۳

زوتوپیا

دیزنی

1023

۴

کتاب جنگل

دیزنی

۹۶۶

۵

زندگی مخفیانه حیوانات خانگی

یونیورسال

۹۶۶

۶

بتمن در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت

برادران وارنر

۸۷۳

۷

ددپول

فاکس قرن ۲۰

۷۸۳

۸

جوخه انتحار

برادران وارنر

۷۴۵

۹

هیولاهای شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها

برادران وارنر

۷۲۱

۱۰

دکتر استرنج

دیزنی

۶۵۴


امیر ضرغام‌پور


ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: