khabargozarisaba.ir
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 14
کد خبر: ۳۰۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰
علی دلگشایی؛ کارگردان فیلم «تپه بادبادک‌ها»:
علی دلگشایی کارگردان فیلم «تپه بادبادک‌ها» در خصوص ساخت این اثر و مصائب و مشکلات آن، گفت: در فرآيند ساخت فيلم «تپه بادبادك‌ها» از ابتدا مبنا را بر آن گذاشته بوديم كه اثري در حدواندازه فيلم‌هاي سينمايي بسازيم و خوشبختانه باوجود شرايط سخت و كمبود بودجه اين اتفاق محقق شد. همايون ارشادي، نادر فلاح، مجيد آقا‌كريمي، حسین سلیمانی، هدی ناصح و... از بازیگران این اثر هستند.


وی افزود: «تپه بادبادك‌ها» هنوز از جايي پخش نشده و جشنواره ياس، اولين جشنواره‌اي است كه كار به آن ارائه شده، سرمايه‌گذار اين اثر نيروي انتظامي است و برای پخش فیلم «تپه بادبادک‌ها» آن‌ها تصمیم‌گیرنده هستند و مدیوم پخش را از میان تلویزیون، رسانه خانگی و سینما انتخاب می‌کنند. البته اين را هم بگويم که کار، ساختاری هنری و فضای شاعرانه و کودکانه دارد و با این‌که سرمایه‌گذار ما نیروی انتظامی است اما برای مخاطب فضایی معمایی و جنایی را روایت نمی‌کنیم.

دلگشایی در خصوص تفاوت‌های دو مدیوم سینما و رسانه خانگی اظهار داشت: به‌عقيده من فارغ از عنوان پروانه ساخت و شيوه اكران، تفاوت چنداني بين آثار ويدئويي و سينمايي وجود ندارد و از آن‌جايي كه به شخصه اعتقادي به فیلم‌های تلویزیونی ندارم سعي كردم «تپه بادبادك‌ها» را منطبق با معيارهاي سينمايي بسازم.

وی با بیان این‌که اولین‌بار است که در جشنواره یاس شرکت می‌کنم و پیش از این تجربه حضور و رقابت در آن را نداشتم، درخصوص تاثیر ساز‌وکار جشنواره یاس بر نیرو‌های جوان این عرصه، گفت: به‌نظرم جشنواره یاس اتفاقی تاثیرگذار است و می‌تواند برای جوانان این عرصه و کسانی که می‌خواهند فیلمسازی را تجربه کنند تا به شکل حرفه‌ای به سینما نزدیک شوند بسیار فرصت خوب و مطلوبی بوده چراکه در حکم بستری برای کشف استعداد‌های جدید و معرفی آن‌ها به سینمای حرفه‌ای است، جشنواره‌‌هایی مثل فیلم کوتاه و یاس هرکدام به‌نوعی در ورود، کشف استعداد و شناسایی آن‌هایی که می‌توانند هرکدام به‌شکلی در سال‌های آینده در سینمای ایران تاثیر‌گذار باشند، می‌تواند سهم بسزایی داشته باشد.

وی با بیان این‌که سال‌هاست به‌عنوان فیلمنامه‌نویس در سینما و تلویزیون فعالیت دارد و چندین اثر کوتاه، نیمه‌بلند و بلند را در مقام کارگردان در کارنامه خود به ثبت رسانده، اظهار داشت: براساس شنیده‌هایم و تا آن‌جایی که جشنواره را دنبال کردم و فهرست آثار شرکت‌کننده را دیدم به‌نظرم کیفیت آثار رقابتی مطلوب است؛ درخصوص کار خودم می‌توانم این را بگویم که تمام تلاشم را کردم تا کاری درخور و با معیار‌های سینمایی ارائه دهم و امیدوارم مقبول بیفتد.


دلگشایی ادامه داد: من همیشه به بسیاری از دوستانی که دغدغه حضور و کار در سینما را دارند پیشنهاد می‌کنم که کار ویدئویی با کیفیتی را تولید و در جشنواره یاس شرکت کنند چرا که به این ترتیب خودشان را به همه می‌شناسانند و راه هموارتری را برای رسیدن به سینما طی می‌کنند. البته منظورم از ساخت اثری باکیفیت تنها از نظر ساختار و محتوا نیست بلکه فروش آن اثر را هم در نظر دارم چرا که به‌نظرم فروش معیاری برای کیفیت است. با این همه فکر می‌کنم جشنواره یاس می‌تواند عاملی برای حضور و فعالیت فیلمسازان در بخش رسانه خانگی باشد.

کارگردان فیلم «تپه بادبادک‌ها» کم وکیف جشنواره یاس را این‌چنین ارزیابی کرد وگفت: در تمامی جشنواره‌ها باید شیوه انتخاب، داوری و سیاست‌گذاری آزادانه و براساس کیفیت آثار باشد و به‌دور از هرگونه نگاه جناحی حرکت کنند. به‌نظرم جشنواره یاس این باید‌و‌نباید‌ها را به‌خوبی می‌شناسد و کیفیت را مدنظر خود قرار داده است. اما از حیث شیوه برگزاری جشنواره یاس می‌توانم به اطلاع‌رسانی نامناسب آن‌ها خرده بگیرم چرا که من به‌عنوان کسی که فیلمی در بخش رقابتی جشنواره دارم هنوز نمی‌دانم زمان اکران اثرم چه تاریخی و چه ساعتی است!

ارسال به دوستان
برچسب ها: جشنواره یاس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: