khabargozarisaba.ir
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 14
کد خبر: ۳۰۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
کارگردان «نورا»:
وحید پرشاد از اهمیت برگزاری چهارمین جشنواره فیلم یاس سخن به‌میان آورد؛
به‌گزارش خبرنگار «صبا»، وحید پرشاد؛ کارگردان فیلم سینمایی «نورا» عنوان کرد: جشنواره فیلم یاس باعث ایجاد رقابت میان جوان‌هایی می‌شود که می‌خواهند فیلم ویدئویی بسازند زیرا در آینده فیلمسازی آن‌ها بسیار اثرگذار خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: فیلمسازان زمانی که متوجه شوند آثارشان دیده و ارزش‌گذاری می‌شود،تشویق خواهند شد تا آثار باکیفیت و باارزشی بسازند و بتوانند خود را در عرصه تولید آثار نمایش خانگی معرفی و مطرح کنند.


این فیلمساز با بیان این‌که در برگزاری جشنواره فیلم‌های ویدئویی (یاس) نباید وقفه بیفتد، گفت: باتوجه به این‌که دبیر جشنواره، مصطفی ابطحی، از مدیران باتجربه است، می‌داند که این جشنواره را باتوجه به اهدافش، چگونه برگزار کند.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم‌های ویدئویی می‌تواند محلی باشد که فیلمسازان در آن سنجیده شوند و خود را برای ساخت فیلم‌های بلند سینمایی آماده کنند.

تهیه‌کننده «آخرین پرواز» در ادامه، گفت: مزیت بزرگی که این جشنواره دارد این است که در بین جوانان شرکت‌کننده می‌توان استعدادهای بزرگی را شناخت که در آینده جزو فیلم ‌اولی‌های جشنواره بین‌المللی فیلم فجر باشند؛ ضمن این‌که بازیگران جدیدی هم شناخته می‌شوند تا تهیه‌کنندگان بتوانند در تولید فیلم‌های سینمایی خود از آن‌ها استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: البته در این جشنواره باید کارگردانان حرفه‌ای و باتجربه‌ای هم حضور داشته باشند تا تجربیات و داشته‌های خود را به‌دیگران انتقال دهند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته رایت فیلم‌های سینمایی ۶۰۰ میلیون تومان خریداری می‌شد اما امروز این مبلغ به ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است و این یعنی فاجعه.

پرشاد با بیان این‌که این روش به سینمای ملی و تهیه‌کننده‌ها ضرر می‌رساند، گفت: فروش رایت فیلم‌های سینمایی منبع درآمدی برای تهیه‌کننده‌هاست زیرا امیدوار هستند تا این فیلم‌ها در شبکه نمایش خانگی توزیع و پخش شود و قسمتی از سرمایه‌شان بازگردد.

این کارگردان درباره کیفیت فیلم‌های نمایش خانگی نیز گفت: می‌بایست نظارت بیشتر و بهتری روی آثاری که به‌صورت فیلم‌های تلویزیونی ساخته می‌شود انجام گیرد، چرا که در بخش ویدئویی صدور پروانه ساخت و پروانه نمایش را ساده می‌گیرند. به‌همین دلیل در این بخش کارهای ضعیفی ساخته می‌شود. ممکن است از ۵۰ فیلم ویدئویی تنها ۲۰ فیلم کیفیت خوبی داشته باشند؛ زیرا در بسیاری از مواقع در ساخت و تولید این آثار از عوامل جدیدی که تجربه لازم و کافی هم ندارند، استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم برای ارتقای سطح کیفی فیلم‌های ویدئویی، مشاورانی را قرار دهند که این مشاوران از افراد باتجربه‌ سینمای ایران باشند.

وحید پرشاد، درباره بازار فیلم‌های ویدئویی نیز گفت: فیلم‌های ویدئویی ما هنوز به آن سطحی نرسیده‌اند که بتوانند در کشورهای دیگر عرضه شوند و بازاری داشته باشند. می‌توان فیلم‌هایی را که در جشنواره فیلم یاس موفق به دریافت جایزه می‌شوند، در بازار کشورهای دیگر توزیع و پخش کرد. بدین شکل این فیلم‌ها می‌توانند در بازارهای جهانی مورد توجه قرار گیرند و این روش به‌نوعی هم تشویقی برای برگزیدگان است.

ارسال به دوستان
برچسب ها: جشنواره یاس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: