khabargozarisaba.ir
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۲۹۰۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۵
مدیرعامل کانون پرورش فکری به‌مناسبت روز جهانی معلولان خبر داد
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: 39 مرکز فراگیر برای بهره‌مندی بچه‌های با نیازهای ویژه از امکانات مراکز فرهنگی و هنری کانون راه‌اندازی شد.


علیرضا حاجیان‌زاده اظهار داشت: اکنون 954 مرکز شامل 124مرکز سیار و 830مرکز ثابت در سراسر کشور فعالیت دارند، که از این تعداد، 39مرکز ثابت با تغییر کاربری، آموزشی و ایجاد امکانات ویژه برای استفاده بچه‌های نابینا، ناشنوا و دارای معلولیت‌های جسمی و حرکتی مجهز شده است.

وی با بیان این‌که تا سه سال قبل، تنها پنج مرکز فراگیر در تهران، اصفهان و هرمزگان فعالیت داشت، یادآور شد: پیش‌بینی شده در هر شهر یک مرکز در بلندمدت به امکاناتی برای بهره‌مندی بچه‌های با نیازهای ویژه مجهز شود و فعالیت‌ها در این مراکز با فعالیت گروهی بچه‌های عادی و نیازهای ویژه انجام شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری با اشاره به این‌که از مجموع چهل مرکز فرهنگی هنری در تهران، اکنون پنج مرکز برای کودکان با نیازهای ویژه مجهز و راه‌اندازی شده است، بیان داشت: کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه شامل نابینایان، ناشنوایان و دارای معلولیت‌های جسمی و حرکتی، شهروندانی هستند که همانند سایر مردم حق زندگی و بهره‌مندی از امکانات آموزشی، فرهنگی، هنری و رفاهی را دارند. از این‌رو کانون پرورش فکری در راستای تحقق عدالت آموزشی و اجتماعی با راه‌اندازی مراکز فراگیر اقدامات ویژه‌ای برای بچه‌های با نیازهای ویژه انجام داده است.

وی تصریح کرد: در بخش اوقات فراغت و فعالیت‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری در همه استان‌ها یک مرکز فراگیر و در برخی استان‌ها دو تا سه مرکز راه‌اندازی کرده است که از ویژگی‌های این مراکز می‌توان به تولید 147عنوان کتاب بریل اشاره کرد. همچنین کتاب‌های گویای ویژه نابینایان آماده شده که این افراد می‌توانند از طریق شنیدن، کتاب بخوانند.

حاجیان اضافه کرد: علاوه بر این، کتاب‌هایی با برجسته‌سازی تصویر برای بچه‌های نابینا آماده شده و در بخش سمعی و بصری این مراکز نیز دستگاه‌هایی چون «برجسته‌نگار» مستقر شده که بچه‌ها می‌توانند به‌صورت بریل تایپ کنند یا دستگاه «به‌دید» در نظر گرفته شده تا بچه‌های کم‌بینا بتوانند کتاب و متن را با بزرگ‌نمایی بخوانند.

وی اظهار داشت: از آن‌جایی که 13آذرماه روز جهانی معلولان است؛ کانون پرورش فکری جشنی را در مراکز تهران و سراسر کشور برگزار می‌کند که این جشن اعلام راه‌اندازی مراکز جدید فراگیر در نقاط مختلف کشور و آغازی برای توسعه مراکز فراگیر در دیگر شهرها خواهد بود.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: