khabargozarisaba.ir
يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 20
کد خبر: ۲۵۱۵۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰
هنگامه قاسمی - روزنامه نگار:

مرور صحيفه امام‌(ره) نشان مي‌دهد كه يكي از پررنگ‌ترين احساسات قلبي ايشان نسب به يادگاران دفاع مقدس و خانواده‌هاي معظم شهدا، جانبازان و آزادگان اختصاص داشته است. توصيه‌هاي موكد امام(ص) در مورد خانواده شهدا هم نشان از ميزان توجه و اهتمام آن رهبر فرزانه درباره پيشكسوتان جهاد و شهادت است.

رحمت خداوند تبارک و تعالی به مجاهدانی که علم رسالت و پاسداری از انقلاب را به دوش کشیده و پیروی از اباعبداله‌الحسین‌(ع) را به شایستگی پاس داشتند و سلام بر شهیدان شاهدی که مصداق بارز صدقوا ما عاهدو‌اله علیه شده و با خون پاک خود درخت تنومند نظام مقدس جمهوری اسلامی را آبیاری کردند. نقش شهیدان و ایثارگران در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی و تحقق آرمان‌های آن بر کسی پوشیده نیست و تکریم خانواده‌های معظم شهدا و تجلیل از ایثارگری و ترویج و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و از خود گذشتگی برای حفظ کیان اسلامی و حدود الهی توفیقی است که باید شاکر باشیم.

در پیشینه سینمای ایران کم نداریم فیلم‌هایی را که به بحث و موضوع شهدا پرداخته‌اند یا زندگی آن‌ها را روایت کرده یا به جایگاه و تاثیر ایثار و فداکاری آن‌ها پرداخته‌اند اما روایت داستان زندگی خانواده‌های شهدا به‌ویژه پدران و مادران آن‌ها در فیلم‌ها تا حدودی مغفول مانده است.

سینماگران باید این مطلب را همیشه و در همه زمان‌ها در نظر داشته باشند که صبر و ایثارگری خانواده شهدا از اجر و منزلت شهادت کمتر ندارد و اگر این ایستادگی‌ها برای حراست از آرمان‌های انقلاب و نظام اسلامی نبود امروز ما این اندازه سربلند و مفتخر نبودیم.

از این منظر که رسانه سینما مخاطب بیشتری دارد، تاثیرگذاری بالاتری را نیز موجب می‌شود. هر چند نمی‌توان کارکرد ادبیات از قبیل رمان و شعر را در این مهم انکار کرد اما سینما به دلیل جذابیت بصری توانمندتر عمل کرده است. کارکرد مهم دیگر فیلم نیز به‌غیر از آگاه‌سازی آنی و فعلی، ماندگاری سندی است برای عبرت‌آموزی آیندگان.

همه این نکات گواه آن است که در این جنگ می‌شود شخصیت‌های بسیار و نیز حوادث متعدد را نه صرفا زندگی خود شهید را دستمایه آثار سینمایی قرار داد اما نکته قابل تامل در این زمینه این است که فیلمسازان صرفا به گوشه‌هایی از زندگی شهدا و شخصیت آنان می‌پردازند و داستان‌های زیبایی را که درباره خانواده شهیدان وجود دارد در نظر نمی‌گیرند، داستان‌های بسیار زیبا و جذابی که از قابلیت‌های دراماتیک بالایی برخوردارند.

آرامش، امنیت، استقلال، عزت و آزادی اقتدار ایران مرهون و مدیون خون شهدا، ایثارگری خانواده شهدا و ایثارگران، جانفشانی آزادگان و جانبازان است.

رسالت تمامی افراد به‌ویژه قشر فرهنگی در برابر شهدایی که با گذشتن از جان و زندگی و تمام وابستگی‌های خود نگذاشتند یک وجب از خاک میهن اسلامی به دست دشمن بیفتد، بسیار خطیر و حساس است. همان‌گونه که امروز نیازمندی بشر به اخلاق و معنویت اسلامی روزافزون است قشر فرهنگی و سینمایی که در کشور الگوسازی می‌کنند هم به نمایش دادن حاکمیت روح اخلاق و معنویت اسلامی به‌‌شدت نیازمند هستند و این نیازمندی، دائمی و همیشگی است.

اما در این میان، جشنواره مقاومت بسترساز شناساندن جلوه‌های حضور این بزرگان در طول دوران دفاع مقدس است.

دفاع مقدس میراث گران‌سنگی است كه باید برای مستندسازی، ثبت، ضبط و انتقال آن به نسل‌های بعد نهایت تلاش را انجام دهیم لذا می‌توان از فرصت برگزاری جشنواره فیلم مقاومت برای نشان دادن ایستادگی و رشادت‌های خانواده‌های شهدا در دوران دفاع مقدس، بهره گرفت.

بسی مایه فضیلت است که یاد شهدا را زنده بداریم تا فانوس روشن چراغ راه تبار عاشقان و نویدبخش بشارتی نو باشد. تجلیل از خانواده‌ شهدا، جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس خودبه منزله توجه به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و جا دارد تمامی مسئولان ما در دیدار با این خانواده‌ها متوجه این امر مهم باشند و نیاز است سنت دید و بازدید از خانواده‌های شهدا و ایثارگران را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند.

شهدا با اهدای خون پاک خود درخت تنومند انقلاب را آبیاری کردند و در زمان حاضر وظیفه ما زنده نگه داشتن یاد شهدا و تکریم خانواده شهداست چراکه این کمترین کاری محسوب می‌شود که از دست ما بر می‌آید.

سخنان مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در دیدار با خانواده شهدا بسیار با اهمیت و روشنگرانه است که می‌فرمایند: من همیشه عرض کرده‌ام که در سنگر مقدم دفاع از ارزش‌ها، دفاع از انقلاب، دفاع از اسلام و دفاع از قرآن، شهیدان ما هستند و بلافاصله پشت سر این‌ها خانواده‌هایند؛ پدرها، مادرها، همسرها و فرزندان؛ این را باید قدر دانست. تاثیرات این شهادت‌ها برای اسلام و مسلمین چیز کمی نیست.

تکریم و تعظیم خانواده‌های شهدا رسالتی عمومی و وظیفه‌ای اخلاقی، انسانی و اعتقادی است. تکریم خانواده‌های شهدا؛ یعنی احترام به ارزش‌های بلند انسانی چراکه خانواده‌های معظم شهدا با تقدیم جوانان خود در راه اعتلای اسلام و انقلاب و با صبر و شکیبایی در برابر سختی‌های ناشی از فقدان فرزند، همسر یا پدر، ماندگارترین حماسه را خلق کردند که مایه عزت انقلاب و نظام اسلامی شد.

این رویداد مهم فرهنگی و سینمایی در این دوره با درک موضوعات و چالش‌های منطقه و جهان اسلام و با اهتمام ویژه‌تر به حضور و مشارکت فعالان جبهه فرهنگی جهان اسلام همسو با گفتمان انقلاب اسلامی طراحی و برنامه‌ریزی شده است که طبق تعریف و طراحی بسترهای خوبی چون مطرح کردن موضوعات جدید از جمله پرداختن به خانواده‌های شهدا در خود دارد.

دیدار با خانواده‌های معظم شاهد، موجب تعظیم شعائر الهی و پاسداشت فرهنگ والای شهادت می‌شود، خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران و به‌خصوص پدران و مادران شهدا حق بزرگی بر گردن مردم و انقلاب اسلامی دارند و باید همواره به نحو شایسته نسبت به تکریم و تعظیم خانواده‌های معزز شهدا و مادران و پدران شهیدان اقدامات شایسته را انجام داد. خانواده‌های شهدا در حساس‌ترین شرایط کشور با نثار خون عزیزان خود صلابت و اقتدار امروزی را برای کشور به ارمغان آوردند، بنابراین همواره لازم است با دیدار و تکریم از خانواده‌های شهدا قدردان ایثار آنان باشیم.

موضوع پرداختن به خانواده شهدا اولین‌بار است که در یک جشنواره سینمایی مطرح می‌شود و جشنواره فیلم مقاومت این پتانسیل را دارد تا افق‌ها را شناسایی و وضعیت را آسیب‌شناسی کند.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: