khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 18
کد خبر: ۲۲۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۹
نوید آقایی:
قائم مقام ستاد صیانت گفت: مسدود کردن سایت های غیر مجاز تنها راه برخورد با سارقان آثار فرهنگی نیست. اتفاق مبارکی که در کشور در حال رخ دادن است و مطالبه مقام معظم رهبری در سالهای گذشته از مسئولین کشور بوده طراحی و اجرای شبکه ملی اطلاعات است.
عرضه آثار سمعی بصری در شرایطی صورت می گیرد که هر آن با فعالیت گروه های غیرمجاز همراه است. ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی بصری هم از زمان تشکیل تا به امروز تلاش می کند تا بتواند راه های انتشار آثار فرهنگی در شبکه غیرمجاز را مسدود کند که تلاشی قابل تقدیر است. نکته قابل توجه تشکیل شعبه ای ویژه و تسریع رسیدگی به این گونه پرونده ها در دستگاه قضایی است. در این راستا نوید آقایی، قائم مقام و معاون فرهنگی این ستاد معتقد است بخش عمده مطالبات صاحبان آثار با تاسیس این شعبه ویژه برآورده خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر شعبه ویژه در دادسرای ارشاد در برخورد با قاچاق محصولات فرهنگی می تواند موثر باشد، گفت: اصولا یکی از وظایف دادستانی‌ها در کشور برخورد با این قبیل جرایم است. با وجود این میزان از توزیع غیرمجاز آثار فرهنگی که شامل آثار مستهجن، مبتذل و حتی ضدامنیتی در کشور است و فقط در تهران در مجموع 17 ماهی که از دور جدید فعالیت ستاد صیانت می گذرد قریب به 13 میلیون و 500 هزار حلقه DVD از سوی نیروی انتظامی ضبط شده، یک چنین حجمی از تخلف نیاز به یک شعبه ویژه ندارد؟ جناب آقای امیرآبادی سرپرست محترم دادسرای ارشاد تاسیس شعبه ویژه را اولویت خود دانستند و قاضی بیرانوند را به عنوان مسؤول شعبه ویژه این حوزه تعیین کردند. بخش عمده ای از مطالباتی که فعالان این صنف از ما دارند با تشکیل همین شعبه حل شد. تا پیش از این بسیار نادر حکم قضایی برای بازرسی کارگاه‌های غیرمجاز تولید و توزیع محصولات فرهنگی داشتیم اما امروز با احکامی که دستگاه قضایی صادر می کند آرامشی در بین فعالان این صنف حاکم شده.

شبکه ملی اطلاعات و سامانه سند قاچاق محصولات فرهنگی را کاهش می دهد

روزانه بیش از دهها سایت فیلتر می شود/ سرورها در خارج از کشور است

آقایی در پاسخ به این سوال که همین اتفاق درباره فیلم های شبکه خانگی رخ می دهد و در سایت های غیرمجاز لینک دانلود فیلم ها قرار می گیرد گفت: روزانه بیش از چندین سایت که آثار سمعی بصری را به شکل غیر مجاز و بدون اجازه صاحبان اثر منتشر می کنند فیلتر می شود. فیلترینگ پروسه پیچیده ای دارد بیشتر سرورهای این سایت ها خارج از کشور و قارچ گونه رشد می کنند حتی در ساعت آمارشان با هم متفاوت است. اما کمیته تعیین مصادیق به شدت حساس است و سریعاً اقدام می کنند اما مشکل جای دیگری است.


تهیه کننده از طرح شکایت پرهیز می کند/ تولید در شبکه خانگی سودآور است

آقایی درباره برخورد با سایت های غیرمجازی که سرور آن ها در ایران است گفت: اولین کار این است که با اعلام صاحب اثر ما اقدام کنیم در قدم بعدی با شکایت شخصی تهیه کننده و سرمایه گذار پیگیری قضایی صاحب سایت صورت بگیرد، اگر ثبت شده باشد. اما اگر ثبت نشده باشد از طریق پلیس فتا نسبت به پیگیری آن شخص اقدام می شود و احکام سنگینی هم صادر می شود. فقط کافی است تهیه کننده در دستگاه قضایی اعلام شکایت کند. در پروسه حقوقی، ستاد صیانت از صاحبان آثار پشتیبانی می کند. مشکل ما این است که تهیه کنندگان به دلایل مختلف از جمله تصور اطاله دادرسی خودشان نسبت به قدم اول که شکایت است اقدام نمی کنند. اما مواردی که اقدام کنند ما پیگیری می کنیم. ستاد صیانت تشکیل شده تا تهیه کنندگان سود بیشتری از آثار خود کسب کنند. در حال حاضر بازار خودش را یافته و ریسک سرمایه گذاری به گفته فعالان شبکه نمایش خانگی پایین آمده زیرا با عرضه کنندگان غیر مجاز برخورد صورت می گیرد.

استفاده از شبکه ملی اطلاعات هزینه کاربر را دوسوم کاهش می دهد

قائم مقام ستاد صیانت گفت: مسدود کردن سایت های غیر مجاز تنها راه برخورد با سارقان آثار فرهنگی نیست. اتفاق مبارکی که در کشور در حال رخ دادن است و مطالبه مقام معظم رهبری در سالهای گذشته از مسئولین کشور بوده طراحی و اجرای شبکه ملی اطلاعات است. شورای عالی فضای مجازی و به ویژه دبیر آن آقای دکتر فیروزآبادی بعد از احکام جدیدی که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند به شدت پیگیر ماجرا بودند. به مدد افرادمختلف و پیگیری ویژه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت آقای مهندس جهرمی بخشی از شبکه ملی در هفته دولت افتتاح می شود. در صورت استفاده از آن شبکه، قیمت تمام شده برای کاربران دو سوم کاهش خواهد داشت. محتوای آن پاک، سالم و قابل کنترل است و کاربر نهایی، اثر را غیر از این شبکه معمولاً دانلود نمی کند زیرا اصلا مقرون به صرفه نیست.

آقایی در ادامه توضیح داد: با وجود راه افتادن سامانه سند (VOD) و نوع نگاهی که به محصولات این شبکه وجود دارد بخش عمده ای از قاچاق محصولات فرهنگی که قطعاً میزان قابل توجهی از انگیزه اقدام کنندگان آن، در پروژه نفوذ قابل تفسیر است از بین خواهد رفت. به این دلیل که تهیه کنندگان علاقه زیادی به عرضه آثارشان در مبادی امن خواهند داشت و در عین حال هزینه ای که مخاطب برای آن می پردازد بسیار نازل خو اهدبود.
ارسال به دوستان
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: