khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 22
کد خبر: ۲۲۳۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
طبق تعریف جهانی، سلامت هر فرد فقط به سلامت جسمی او ختم نمی‌شود، بلکه سلامت روانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی نیز در بررسی سلامت یک فرد مورد بحث قرار می‌گیرد وهر یک از این چهار شاخه، خواه یا ناخواه، بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند.
در این میان، عدم سلامت روانی که از آن به بیماری روانی یاد می‌شود، به‌ویژه در یک‌صد سال اخیر همواره مورد توجه دانشمندان علم پزشکی بوده است. آمارها نشان می‌دهند که هر روز بر شمار بیماران و نوع بیماری‌های روانی افزوده می‌شود.

بیماری‌های روانی و اختلال شخصیت مستقیما بر سلامت فرد و رابطه او با جامعه تاثیر می‌گذارند. سینما از بدو پیدایش خود تاکنون آثار متعددی را فراروی مخاطبان نهاده است که مستقیم یا غیرمستقیم به این بیماری‌ها اشاره داشته‌اند و گاهی مانند آثار هیچکاک «روانی»، «سرگیجه»، «مارنی» و... در شخصیت‌ها نمود بارزی دارند و گاهی تنها در قالب یک شخصیت فرعی نمایش داده می‌شوند. سایتpsychmovies به انتخاب کاربران خود، فهرست مهم‌ترین فیلم‌هایی را که به بیماری‌های روانی و اختلال شخصیت می‌پردازند، معرفی کرده است. ما نیز به علت محدودیت صفحه‌های نشریه، 15 عنوان از مهم‌ترین فیلم‌های این فهرست را که بیشترین جوایز بین‌المللی را دریافت کرده‌اند معرفی کرده‌ایم.


8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

گودال مار (The Snake Pit)

کارگردان: آناتول لیتواک

محصول 1948

بازیگران: الیویا دی هاویلند، مارک استیونز، لئو گن و سلست هولم

ویرجینیا کانینگهام(الیویا دی هاویلند) به بیماری شیزوفرنی مبتلا و در بیمارستان بستری است. او صداهایی می‌شنود و...

«گودال مار» بر اساس كتاب مری جين‌وارد نوشته شده است. اين كتاب، زندگی‌نامه‌ای است كه بر اساس تجربيات نويسنده در دورانی که بيمار و در آسايشگاه بيماران روانی بستری بوده به نگارش درآمده است. انتشار كتاب جين‌وارد در 1946 در بين روان‌شناسان حرف و حديث و جنجال آفرید زیرا نحوه رفتار با بيماران روانی را زير سوال ‌برد. در همین راستا، انتشار کتابی که فیلم بر اساس آن ساخته شده بود، در سال‌های اولیه آن ممنوع شد. این درحالی اتفاق افتاد که كتاب مذکور در زمره‌ پرفروش‌ترین آثار ادبی دوران خود قرار گرفت. عنوان فيلم یعنی «گودال مار»، برگرفته از آزمايشی است که برخی روان‌شناسان برای بيماران روانی خود تجویز می‌کرده‌اند.


8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

روانی (Psycho)

کارگردان: آلفرد هیچکاک

محصول1960

بازیگران: آنتونی پرکینز، جنت لی و ورا مایلز

آلفرد هیچکاک، استاد دلهره و تعلیق در سینما، اغلب مضامین روان‌شناسانه را دستمایه آثار خود قرار می‌داد. «روانی» یکی از مشهورترین فیلم‌های کلاسیک و کالت برای علاقه‌مندان سینماست که معمولا در فهرست فیلم‌های محبوب منتقدان نیز به چشم می‌خورد. نورمن(آنتونی پرکینز) به تاکسیدرمی کردن پرندگان علاقه فراوانی دارد. او که به مادر نامهربانش عشق نامتعارف و بیش از حدی دارد، نتوانسته است پس از پدرش حضور مرد دیگری را در خانه بپذیرد. از این رو، سال‌ها پیش، مادر خود را به قتل رسانده است. او پس از دفن کردن مادرش، حتی برای یک شب دوری از او را تاب نمی‌آورد و در نتیجه، پس از نبش قبر، چندین سال با جسد مادر خود زندگی می‌کند و چنان رفتار می‌کند که گویی او زنده است. نورمن حتی -در لحظاتی خاص- در قالب مادرش فرو می‌رود و با او حرف می‌زند. «روانی» در واقع، به مسئله اختلال روانی و خودشیفتگی می‌پردازد.


8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

کریدور شوک (Shock Corridor)

کارگردان: ساموئل فولر

محصول1963

بازیگران: پیتر برک، کنستانس تاورز و جین ایوانز

انی بارت، روزنامه‌نگاری است که برای به‌دست آوردن جایزه پولیتزر و حل معمای یک قتل، خود را دیوانه جا می‌زند و به تیمارستانی می‌رود که در آن‌جا قتلی رخ داده است. او با کمک یکی از روان‌شناسان وارد تیمارستان می‌شود اما به‌تدریج عقل خود را از دست می‌دهد.


8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

مارنی (Marnie)

کارگردان: آلفرد هیچکاک

محصول 1964

بازیگران: شان کانری، تیپی هدرن و دایان بیکر

آلفرد هیچکاک در «مارنی» معضل روانی شخصیت اول فیلم خود(تیپی هدرن) را از منظر فرویدی می‌نگرد. مارنی، دختر جوانی است که میل زیادی به دزدی دارد. او با دیدن رنگ قرمز دچار هراس می‌شود و مدام از گذشته خود فرار می‌کند. در این میان، مرد ثروتمندی موسوم به مارک راتلند(شان کانری) عاشق مارنی می‌شود و با او ازدواج می‌کند. مارک درمی‌یابد که مارنی به دزدی علاقه دارد و با این حال، او را به‌عنوان همسر می‌پذیرد اما مارنی زنی سردمزاج است. وی سرانجام اقدام به خودکشی می‌کند. مارک در پی یافتن علل رفتارهای عجیب همسر خود برمی‌آید که در کودکی او ریشه دارد. هیچکاک در «مارنی» به موضوع اختلال ذهن، اضطراب، و خانواده‌های ازهم‌گسیخته می‌پردازد.


8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟ (Who’s Afraid of Virginia Woolf?)

کارگردان: مایک نیکولز

محصول 1966

بازیگران: الیزابت تیلور، ریچارد برتن و جرج سیگال

این فیلم، ماجرای زن و شوهری به نام جورج و مارتا است. جورج، شوهری خسته و بهانه‌گیر از مارتای الکلی است. این زوج سال‌هاست که کنارهم زندگی کرده‌اند اما مدام در پی تحقیر یکدیگر هستند. «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» برگرفته از نمایش‌نامه ادوارد فرانکلین‌آلبی است. آلبی در ردیف نمایش‌نامه‌نویسان نام‌دار جهان است. نمایش‌نامه مذکور درعین این‌که به پیچیدگی روابط زناشویی اشاره دارد، در باطن خود، به نقد جامعه آمریکا پهلو می‌زند. این فیلم که اسکار بهترین بازیگر زن نقش نخست و مکمل را به خود اختصاص داده است، به آزارهای ناشی از مصرف الکل، خانواده ازهم‌گسیخته، خودشیفتگی و هیستری می‌پردازد. ریچارد برتن در نقش جورج و الیزابت تیلور در نقش مارتا زوج میانسالی را به تصویر می‌کشند که مکالمه‌ آنها آکنده از نیش و کنایه‌های روانشناسانه است.8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

درخشش (The Shining)

کارگردان: استنلی کوبریک

محصول 1980

بازیگران: جک نیکلسون، شلی دووال، بری دنن و ورونیکا فورکه

«درخشش»، فیلمی دلهره‌آور و روانشناسانه است که گفته می‌شود، فیلمبرداری و تکرار سکانس‌ها بازیگران فیلم را عصبی می‌کرد. از آن جمله می‌توان به سکانس‌هایی اشاره کرد که شلی دووال یا آشپز سیاهپوست هتل مجبور بودند تکرار کنند. داستان فیلم، درباره مرد نویسنده‌ای است که همراه همسر و فرزندش به‌عنوان سرایدار در هتلی اقامت می‌گزیند تا بتواند در فصل زمستان و در آرامش داستان خود را بنویسد اما بروز وقایعی او را چنان در ورطه اختلالات روانی گرفتار می‌آورد که قصد جان همسر و فرزندش را می‌کند. این فیلم از کتابی با همین نام نوشته استفان کینگ اقتباس شده است.


8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

مرد بارانی (Rain Man)

کارگردان: بری لوینسن

محصول 1988

بازیگران: تام کروز، داستین هافمن و والریا گولینو

داستان درباره مرد جوانی به نام چارلی بابیت(تام کروز) است که به خرید و فروش خودروهای لوکس می‌پردازد. او با خبر می‌شود که پدرش فوت کرده و خانه سه‌میلیون دلاری‌ خود را به برادر نادیده‌اش، ریموند(داستین هافمن)، بخشیده است که به اوتیسم مبتلاست و ریموند در بیمارستان بستری است. «مرد بارانی» برنده جوایز متعددی از آکادمی علوم و هنر سینمایی شده است. این فیلم، از نخستین آثاری است که به بیماری اوتیسم می‌پردازد. استرس در خانواده و در دوران کودکی، از دیگر مسائل مطرح شده در این فیلم است.8 فیلم مشهوری که به بیماری‌های روانی می‌پردازند

پای چپ من (My Left Foot)

کارگردان: جیم شریدان

محصول 1989

بازیگران: دانیل دی لوئیس، برندا فریکر و آلیسون ویلان

«پای چپ من»، زندگی کریستی براون(دانیل دی لوئیس) است که در کودکی به فلج مغزی مبتلا شده و تنها می‌تواند پای چپ خود را حرکت دهد و به‌شدت عقب‌افتاده به نظر می‌رسد اما کريستی در دوران جوانی نشان می‌دهد که با وجود جسم عليل خود، انسانی خون‌گرم و شوخ‌طبع است. هوش فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند به کمک پای چپ؛ یعنی تنها عضوی که در کنترل اوست، آثار هنری تحسين‌برانگیز، اشعار و رمان‌های پرفروشی خلق کند. فیلمنامه این فیلم، اقتباسی از کتابی با همین نام نوشته کریستی براون است. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای دانیل دی لوئیس و همچنین جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای برندا فریکر شده است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: