khabargozarisaba.ir
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 22
کد خبر: ۲۲۳۱۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱
لقمان خالدی:
کارگردان مستند «مشترک مورد نظر» گفت: داشتن تصویری درست از آینده موجب می‌شود که ما نسبت به دردهایی که در آینده داریم حساس باشیم.
لقمان خالدی گفت: همیشه ما درمقابل تغییرکردن مقاومت می‌کنیم زیرا برای این مهم اجبار و ضرورتی در درون خود احساس نمی‌کنیم.

وی یادآور شد: ایجاد ضرورت به تغییر از دو عامل به‌وجود می‌آید؛ ترس از عوامل منفی و جذب عوامل مثبت که بدون این دو عامل تغییری ممکن نیست.

کارگردان مستند «مشترک مورد نظر» یادآور شد:اگر به این باور نرسیم که تغییر نکنیم اتفاق ناگواری برای ما رخ خواهد داد، قطعا در همین شرایط فعلی خود باقی خواهیم ماند. از نظر روانشناسان اگر ما راهکار ایجاد اضطراری‌کردن تغییر را بشناسیم امکان تغییر به سریع‌ترین شکل ممکن فراهم خواهد شد.

خالدی با تاکید به اهمیت اضطرار این پرسش را مطرح کرد که چه چیزی می‌تواند برای کسی که اضافه وزن دارد ایجاد اضطرار کند و مسیرش را تغییر دهد؟ قطعا اگر او شرایط خودش را در ذهنش به درست‌ترین و واقعی‌ترین شکل ممکن درآینده تجسم کند -البته این تجسم می‌تواند شامل دیدن خطرها یا ضافه وزن بر زندگیش باشد یا دیدن فرصت هایی که لاغر شدن برایش ایجاد می‌کند- حتما این تصویر ذهنی از آینده، خود ضرورت ایجاد تغییر را برای این شخص اورژانسی می‌کند.

وی تصریح کرد: بیشتر عدم تغییرها به درست عینی‌کردن تصور شخص از آینده‌اش برمی‌گردد. به همین خاطر روانشناسان عامل اساسی در هر تغییر را خلق تصویر ذهنی واقعی از آینده شخص در صورت ادامه دادن به سبک زندگی کنونی‌اش وابسته می‌دانند.

این مستندساز افزود: قطعا برای حفظ و استمرار حالت اضطراری ایجاد تغییر، پیوسته باید این تصویر ذهنی را به واضح‌ترین شکل و واقعی‌ترین حالتش در نظر مجسم کنیم، این تصویر معیار سنجش و قضاوت می‌شود. بنابراین پیوسته ما را به سمت هدف سوق می‌دهد؛ به‌همین دلیل خیلی از مدیرها در صحبت با کارمندانشان در مورد تصویرایده‌آل آینده همیشه صحبت می‌کنند چراکه وقتی تصویر در اذهان جابیفتد به واقعیت تبدیل می‌شود و با این اوصاف، دیدن تصویر آینده است که به ما قدرت تغییر می‌دهد.

خالدی گفت: تصویر آینده در ما دردی ایجاد می‌کند و همین وجود درد، بزرگ‌ترین و بهترین محرک ما خواهد بود. با این شرایط، تصویر آینده دردی را برای ما پررنگ‌تر می‌کند زیرا مادامی که از درد دور بمانیم، حرکتی اتفاق نمی‌افتد.

خالدی تاکید کرد: سینما می‌تواند ضرورت ایجاد تغییر را در انسان‌ها به‌وجود بیاورد چراکه سینما در ساختن این تصویر ذهنی امکانات فراوانی را به بهترین شکل به‌وجود می‌آورد. در این بین سینمای مستند به‌دلیل ویژگی واقعی‌بودنش باعث می‌شود این ضرورت تغییر را بیشتر از پیش در مخاطبش ایجاد کند.

کارگردان مستند «کمی بالاتر» توضیح داد: دوربین سینمایی مستند وقتی زخمی را به واقعی‌ترین شکل در سطح جامعه به تصویر می‌کشد و قطعا مخاطب این‌چنین فیلمی، ضرورت درمان این زخم را هر چه بیشتر می‌فهمد و تلاش می‌کند تا قبل از این‌که این زخم عفونی شود درمانی برای آن پیدا کند.

خالدی گفت: مشکل اصلی این است که ما زخم را به درست‌ترین شکل به تصویر نکشیده‌ایم یا عاملی، مانع از به تصویرکشیدنش شده است. از طرف دیگر چنین فیلمی اگر به بهترین شکل ساخته شود بنا به قوانینی که روانشناسان برای ضرورت ایجاد تغییر گفتند، باید چنین فیلم‌هایی مستمر دیده شود و به یک جشنواره خاص بسنده نشود.

وی ادامه داد: تغییر با استمرار دیدن تصویر زخم امکان‌پذیر است با این شرایط هر فیلم عمیق می‌تواند مسیری را برای درمان درد در جامعه به‌وجود بیاورد.همچنین ضرورت برای تغییر، درک توانایی و قدرت سینما در این مسیر برای سالم‌سازی جامعه بسیار بسیار مهم است.

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: